Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Domy energooszczędne

Domy energooszczędne

Znaleziono 93 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 93 projektów

Dom energooszczędny to marzenie wielu z nas. Doskonale przemyślany pod względem wykorzystanego materiału, optymalny pod kątem zużycia energii, często ekologiczny - to są podstawowe cechy domów energooszczędnych. Co powinien uwzględniać projekt domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny - co to jest?

Domy energooszczędne tylko z pozoru niczym nie różnią się od domów tradycyjnych. Ich przewaga to jak najbardziej efektywne wykorzystanie technologii budowlanych i materiału. W efekcie mamy do czynienia z domem niedrogim w budowie, a zarazem tanim w utrzymaniu. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt domu, który uwzględnia następujące aspekty: orientację domu energooszczędnego względem stron świata; np. istotne jest, aby część dzienna ulokowana była po stronie południowej i zachodniej, dom powinien mieć prostą bryłę, która eliminuje miejsca potencjalnych mostków termicznych, doskonała izolacja termiczna, spełniająca surowe normy wprowadzone w 2021 roku; ciągła i bez mostków termicznych, dobór ekologicznych instalacji wentylacyjnych i grzewczych, jak np. pompa ciepła jako źródło ciepła w zimie, solary grzejące ciepłą wodę użytkową, instalacja fotowoltaiczna na dachu dająca własny prąd, rekuperacja, gdy istnieje podejrzenie, że naturalna wentylacja mechaniczna nie spełni swojej roli.

Powyższa lista to zaledwie kilka elementów, które powinny być zawarte w dobrych projektach domów energooszczędnych.

Dom energooszczędne a domy pasywne - podstawowe różnice

Pojęcia domu energooszczędnego i domu pasywnego są często stosowane zamiennie. Nie jest to jednak to samo. Każdy dom pasywny jest jednocześnie energooszczędny. Jednak nie każdy dom energooszczędny może być określany mianem pasywnego.

Dom pasywny to “krok dalej” w rozwiązaniach konstrukcyjnych maksymalizujących oszczędność energii. Wiele domów pasywnych jest pozbawionych klasycznych systemów grzewczych. Doskonała izolacja, optymalne wykorzystanie energii słonecznej i odzysk ciepła z wentylacji pozwalają na większą autonomię w zakresie ogrzewania budynku.

Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie – jak wybrać technologię

Przy budowie domów energooszczędnych kluczowa jest technologia. Domy energooszczędne buduje się najczęściej z betonu komórkowego, który sam w sobie ma bardzo mały współczynnik przenikania ciepła. Kolejnym aspektem jest właściwa izolacja. Można stosować tradycyjnie styropian na ściany, styrodur, a na strop wełnę mineralną lub piankę pur. Każde z rozwiązań będzie dobre, o ile realizacja zostanie przeprowadzona zgodnie ze sztuką.

Izolacja termiczna to nie wszystko. Dobrze dobrana stolarka okienna i drzwiowa, duże przeszklenia uwzględniające strony świata, a także ocieplone poddasze jest bardzo ważne.

Projekty domów energooszczędnych – spełniające standardy i normy budowlane

Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego nie różni się niczym od budowy domu tradycyjnego. Obowiązują te same standardy i normy budowlane, sprawdzane potem przez przedstawicieli organu nadzorczego. Dobrze, jest, aby normy związane np. z termoizolacją były spełnione nad wyraz, aby straty energii były jak najmniejsze. Zaowocuje to w przyszłości optymalnym zarządzaniem energią w domu. Obecnie nowe domy, bez względu na to, czy są budowane jako energooszczędne lub nie otrzymują tzw. świadectwo energetyczne. Dokument wskazuje na szacowane zapotrzebowanie domu na energię. Daje to ogólny pogląd, w jakim stopniu energooszczędne domy wpływają na środowisko naturalne.

Projekty domów energooszczędnych o niskich kosztach eksploatacji i komfortowych warunkach życia

Już na etapie projektu domu energooszczędnego planowana jest gospodarka energetyczna budynku. Im jest ona bardziej przemyślana, tym bardziej będzie zapewniać wysoki komfort życia. Będziemy mieć również niższe koszty utrzymania domu. Ekologiczne źródła energii odnawialnej (fotowoltaika), wykorzystywanie Słońca do ogrzania wody użytkowej (solary), pompa ciepła, kocioł elektryczny lub panele na podczerwień jako podstawowe źródło ciepła w sezonie grzewczym, efektywna wentylacja, która chłodzi latem (rekuperacja) to systemy, które powinny się znaleźć w większości projektów domów energooszczędnych. Są one często drogie w instalacji. Jednak koszt ich utrzymania oraz serwis nie pozostawiają złudzeń - są one ekologiczne, niskoemisyjne oraz tanie. Gotowy projekt domu energooszczędnego również powinien uwzględniać powyższe aspekty.

Dom marzeń, czyli dom energooszczędny parterowy – czego oczekiwać od współczesnego domu energooszczędnego?

Wybór projektu domu energooszczędnego jeszcze nigdy nie był tak trudny. Mnogość projektów, systemów budowy i instalacyjnych w domach energooszczędnych jest obecnie ogromna. Istnieją całe kolekcje domów energooszczędnych z projektami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb.

Jest wiele cech wspólnych projektów domów energooszczędnych. Kształt budynków jest prosty, regularny, proporcjonalny, w zwartej bryle, najczęściej na planie prostokąta lub kwadratu. Dach jest płaski lub kąt nachylenia dachu jest niewielki. Rzadziej energooszczędne projekty uwzględniają dach dwuspadowy.

Powierzchnia użytkowa domów energooszczędnych nie jest duża. Nie przekracza ona raczej 150 metrów kwadratowych. Powód jest oczywisty. Im większa powierzchnia domu, im większa liczba pokoi i innych pomieszczeń, tym więcej potrzebujemy energii na ogrzanie budynku.

Jeśli mamy dużą rodzinę domy parterowe może nas nie zadowalać. Powierzchnia domu może być zbyt mała oraz liczba pokoi niewystarczająca. Kuszące jest wybranie projektu domu energooszczędnego piętrowego,z poddaszem użytkowym lub z piwnicą. Zwiększy to znacznie powierzchnię użytkową o dodatkowe pomieszczenia o przeznaczeniu gospodarczym. Jednak większy dom, szczególnie piętrowy lub z piwnicą to większe koszty budowy, a także większe koszty utrzymania. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

Idealnym wydaje się więc dom energooszczędny parterowy. Kończymy z ciągłym chodzeniem “góra - dół”. Pomieszczenia gospodarcze mogą być rozlokowane w różnych mniej istotnych częściach domu lub poza domem, jako np. wolnostojąca wiata lub domek narzędziowy.