Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

projekty z garażem w piwnicy

Znaleziono 26 projektów

Wyświetlanie 1-26 z 26 projektów

Projekty domów z garażem w piwnicy

Decydując się na budowę domu większość inwestorów zastanawia się nad znalezieniem odpowiedniego miejsca parkingowego. Jaki projekt garażu warto wybrać? Oprócz dobudowanego, czy wbudowanego ciekawym pomysłem jest też garaż w piwnicy domu. Czy warto zdecydować się na taką opcję?

Dla kogo projekt domu z garażem w piwnicy?

Projekt z garażem umieszczonym w bryle domu świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy posiadasz niewielką działkę. Szczególnie jeśli nie ma na niej odpowiednio dużej przestrzeni do dobudowania garażu lub postawienia wiaty garażowej. Całą dodatkową przestrzeń na działce budowlanej możesz przeznaczyć wówczas na urządzenie ogrodu lub strefy relaksu.

Wiele z w piwnicy sprawdza się szczególnie dobrze na działkach ze spadkiem. Znacznie ułatwia to wówczas budowę podpiwniczenia oraz wyjazdu z garażu. Sama budowa również jest tańsza, jeśli wykorzystasz takie naturalne ukształtowanie terenu.

Zalety domu z garażem w piwnicy

Garaż ulokowany w piwnicy to nie tylko oszczędność miejsca na działce. Przede wszystkim zabezpiecza samochód przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W okresie zimowym nie będziesz musiał poświęcać dodatkowego czasu na skrobanie szyb czy odśnieżanie auta. Garaż w piwnicy to również łatwiejsze przechodzenie z domu do samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Na małych działkach łączenie piwnicy z garażem umożliwi Ci wykorzystanie górnych kondygnacji wyłącznie jako przestrzeni mieszkalnej. Nie tracisz jak w przypadku garażu wbudowanego, metrażu na postawienie samochodu. Bardzo często jest to rozwiązanie stosowane w budynkach wielorodzinnych.

Komfort i bezpieczeństwo domowników

Piwnica stanowi osobną kondygnację. Umieszczenie tam garażu zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Nie są oni bowiem narażeni na przenikanie nadmiaru spalin i innych oparów do części mieszkalnej. Podpiwniczenie może być też znacznie większe niż powierzchnia zabudowy budynku. Dzięki temu będzie tam nie tylko miejsce na samochód, ale też pomieszczenia gospodarcze takie, jak kotłownia, pralnia, warsztat, czy miejsce na sprzęty, jak kosiarka lub rowery.

Co należy uwzględnić przy budowie piwnicy z garażem?

Przede wszystkim należy pamiętać o przeprowadzeniu wcześniejszych badań gruntu, nie w każdym bowiem przypadku piwnica może zostać zbudowana. Bardzo istotne jest też zbadanie poziomu wód gruntowych – jeśli jest on za wysoki może to grozić w przyszłości zalaniem podpiwniczenia, a co za tym idzie garażu razem ze stojącym tam samochodem.

Istotne jest zagłębienie garażu poniżej poziomu gruntu. Decyduje ono bowiem o długości pochylni, która nie może mieć nachylenia większego, niż 25%. Garaż niżej ulokowany potrzebuje też dłuższej pochylni, co zwiększa minimalną odległość budynku od ulicy.

Projekty domów z garażem w piwnicy uwzględniają także komfort wjeżdżania i wyjeżdżania z garażu. Pochylnia powinna mieć przynajmniej 3 metry szerokości i antypoślizgową nawierzchnię, co ma szczególne znaczenie podczas zimowego oblodzenia.

Garaż w piwnicy jest najczęściej odcięty od światła słonecznego. Należy więc zagwarantować wewnątrz właściwą ilość sztucznego oświetlenia o odpowiednim natężeniu i barwie. Zwłaszcza jeżeli urządzisz tam także warsztat w którym będziesz spędzał długie chwile na majsterkowaniu. Alternatywnym pomysłem są projekty domów z piwnicą i garażem częściowo pod linią gruntu. Wówczas można zastosować przeszklenia, dzięki którym wnętrze będzie lepiej doświetlone. Pozwala to także na stworzenie sutereny, która może stać się pokojem gościnnym.

Przykłady domów z garażem w piwnicy

Domy parterowe, piętrowe czy z poddaszem użytkowym – niezależnie od liczby kondygnacji projekt może uwzględniać garaż w piwnicy. Wśród projektów domów tego typu znajdują się zarówno takie z garażem jedno-, jak i dwustanowiskowym. Jak wygląda to w praktyce?

Przykładem domu z poddaszem użytkowym w którym mieści się piwnica z garażem jest "Koral" z kolekcji biura projektowego Archeton. Pomimo że powierzchnia użytkowa domu to tylko 100 m2, to piwnica z garażem daje dodatkowe 64 m2. Sam jednostanowiskowy garaż zajmuje 18 m2. Obok znajdują się pomieszczenia gospodarcze, w tym kotłownia i pralnia oraz duża przestrzeń do wykorzystania na warsztat lub inne pomieszczenie hobbystyczne.

Z kolei "Laura" to przykład domu z garażem dwustanowiskowym. Cała piwnica to prawie 98 m2 powierzchni, z czego na garaż przypada niecałe 47m2. Wystarczająco, aby bez problemu zmieściły się dwa samochody. W pozostałej części piwnicy znajduje się kotłownia oraz dwa pomieszczenia gospodarcze, a także łączący wszystko korytarz. Taki układ gwarantuje maksymalną funkcjonalność.

Profesjonalne projekty z garażem w piwnicy domu

Planujesz budowę domu i interesują Cię projekty z podpiwniczeniem połączonym z garażem? W Archeton znajdziesz sporo interesujących gotowych projektów wykonanych przez profesjonalnych architektów. Przygotowane w najdrobniejszych szczegółach gwarantują pełną zgodność z normami budowlanymi. Na gotowe projekty nie musisz czekać, a nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze. Skorzystaj z naszej oferty!

Zobacz także: