Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Projekty do 80m

Znaleziono 45 projektów

Wyświetlanie 1-45 z 45 projektów

Dom o niewielkim metrażu dla wielu inwestorów może być przedsięwzięciem życia, stanowiąc dobrą alternatywę dla mieszkania w centrum miasta czy też sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku na wieś. Dla innych małe domy wpisują się w charakter siedlisk i letnisk, gdzie są idealnym rozwiązaniem na weekendowe odwiedziny. Jeszcze inni mały dom parterowy lub z poddaszem użytkowym budują z myślą o inwestycji – niewielkie, jednorodzinne domy mogą z powodzeniem zostać wykorzystane w biznesie agroturystycznym. W każdym z tych przypadków start jest taki sam - trzeba przejrzeć projekty małych domów i wybrać najbardziej odpowiedni.

Projekty domów do 80 m2 - specyfika

Domy liczące od niespełna 37 m2 do 80 m2 przeznaczone są dla jednej, dwóch lub trzech osób. W środku znajdują się najczęściej następujące pomieszczenia: pokój dzienny (z kominkiem lub bez kominka), jedna, dwie lub sypialnie, łazienka, a także sień - rzadziej garderoba czy spiżarnia. Projekty małych domów, w których zastosowano stromy, dwuspadowy dach pozwala na użytkowe zaaranżowanie i wykorzystanie poddasza.

Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy wygospodaruje się odpowiednią ilość miejsca na niewielkie schody, np. kręcone. W innym przypadku odpowiednie będą projekty domów parterowych. Gdzie ich szukać? W naszej ofercie! Archeton oferuje gotowe, tanie projekty domów odpowiednich do postawienia na dużej lub wąskiej działce, z poddaszem użytkowym lub parterowe, a także które cechuje przemyślany rozkład pomieszczeń.

Dom do 80m2 od Archeton

Gotowe projekty na dom do 80m2 to najmniejsze z propozycji domów jednorodzinnych w ofercie Archetonu. Budynki tych małych domów są głównie parterowe (niekiedy jednopiętrowe lub wzbogacone o poddasze użytkowe), najczęściej z dwuspadowym dachem, prostym rzutem i w większości bez garażu. W zależności od wybranego projektu mogą być wyposażone np. w taras połączony z pokojem dziennym wielkoformatowymi drzwiami tarasowymi.

Najczęściej na niewielkiej powierzchni użytkowej projekty domów uwzględniają podstawowe pomieszczeniami, ale warto przejrzeć je wszystkie - zdarzają się przykłady ze spiżarnią, kotłownią czy garderobą. Nie widzisz w kategorii przedstawiającej projekty budynków do 80 m2 projektu odpowiedniego dla siebie? Zapraszamy do strony kolekcji projektów lub wyszukiwarki projektów w celu dokładniejszego sprecyzowania kryteriów wyszukiwania.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Mały dom nie musi być, wbrew pozorom, parterowy. Projekty domów jednorodzinnych do 80 m2 to w sporej części tanie domy z poddaszem użytkowym pod dwuspadowym dachem. Na niewielkiej powierzchni parteru umieszcza się z takim przypadku strefę dzienną, a więc salon z aneksem kuchennym lub oddzielną, ale niewielką kuchnią, a także łazienkę, przedpokój i kotłownię, jeśli dom ogrzewany jest piecem gazowym, węglowym, olejowym itp.

Projekt małego domu z poddaszem zakłada też wydzielenie z poddasza użytkowego strefy nocnej czy prywatnej z sypialniami i dodatkową łazienką. Chociaż mają one wiele zalet, z tego typu projektów małych domów powinny jednak zrezygnować rodziny z małymi dziećmi. Nie jest to też opcja dla osób starszych czy z problemami z poruszaniem się, którym korzystanie ze schodów mogłoby sprawiać trudności.

Projekty domów parterowych do 80 m2

Coraz chętniej przez inwestorów z różnych grup wiekowych wybierane są budynki parterowe. Nic dziwnego - mały dom parterowy nie tylko jest bezpieczniejszy dla grup borykających się z problemami z chodzeniem. Domy parterowe to także rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć własny dom, ale nie stać ich na większą nieruchomość. Dom bez poddasza użytkowego czy piętra, a także bez piwnicy to tani dom w budowie, a także eksploatacji.

Dlaczego? Budowę małego domu bez piętra prowadzi się szybciej i z wykorzystaniem mniejszej ilości materiałów budowlanych, co wprost przekłada się na niższą cenę inwestycji. Parterowe domy, zwłaszcza jeśli projekt wskazuje zastosowanie standardowych rozwiązań architektonicznych, są najbardziej ekonomiczną opcją. Pozwala to wielu osobom zrealizować marzenie o własnym domu i stworzeniu miejsca do wspólnego spędzania czasu na łonie natury.

Gotowe projekty domu do 80 m2 - na co zwrócić uwagę?

Gotowe projekty domów o powierzchni do 80 m2 w Archeton obejmują różnorodne rozwiązania i typu budynków. Zanim wybierzesz konkretny i rozpocznie się budowa małego domu, zwróć uwagę na kilka kwestii. Oglądając projekty domów małych, nie sugeruj się wyłącznie wizualizacjami. Podczas planowania własnego umeblowania warto sprawdzić dokładnie wymiary pomieszczeń, aby mieć pewność, że kanapa czy zabudowa kuchenna zmieszczą się na wybranej ścianie czy miejscu. Układ domu powinien też być dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Mały dom powinien też spełniać aktualne warunki techniczne dotyczące m.in. energooszczędności budynków mieszkalnych. Projekt domu powinien też pasować do działki, na której będzie posadowiony. Ważne jest więc myślenie o stronach świata i wędrówce słońca po niebie. To szczególnie ważne na małej czy wąskiej działce, gdzie nie ma możliwości dowolnego ustawienia budynku. Przeglądając szczegóły projektu domu, warto też sprawdzić, czy odpowiada nam zaproponowany układ funkcjonalny. Ważne jest też, aby zaprojektowany mały dom dopasowany był do miejscowych warunków gruntowych czy warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego.

Cechy taniego domu do 80 m2

W naszej ofercie znajdziesz wiele projektów małych domów oferujących wiele ciekawych rozwiązań. Jeśli zależy Ci w głównej mierze na jak najniższych kosztach budowy i eksploatacji budynku, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim domy o mniejszej powierzchni są tańsze ze względu na fakt, że zużywa się mniej materiałów budowlanych i korzysta się ze wsparcia budowlańców przez krótszy czas. Koszt budowy domów małych można ograniczyć nie tylko zmniejszając metraż.

Dobrym sposobem jest wybór projektów, w których zaplanowane są okna tzw. typowe, a więc o standardowej wielkości. Tańszy w budowie będzie mały domek bez poddasza mieszkalnego (odpadają koszty schodów, okien połaciowych, bardziej skomplikowanego dachu z tzw. jaskółkami). Domy dla małych rodzin, np. z dwójką dzieci, aby były tanie, powinny być też budynkami o prostej bryle. Nie musisz rezygnować z ganku, ale im mniej wykuszów, wieżyczek i innego typu udziwnień, tym budowa będzie tańsza. Stosując się do tych zasad, budowa małego domu jest tańsza niż zakup mieszkania lub porównywalna do niego pod względem kosztów.

Dom do 80 m2 na niewielką działkę

Co zrobić w sytuacji, gdy masz mniej miejsca na działce, a chcesz zbudować dom? Niewielkie działki nie są przeszkodą dla postawienia domów do 80m2. Ważne jest jednak, aby pamiętać podczas wyboru konkretnego o odległości od granicy działki, jaka musi zostać zachowana podczas budowy. Ważne jest też, aby sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanych warunkach zabudowy odległości od granic działki i głównej drogi. Tylko z tymi danymi można dobrać budynek z optymalnie dużym metrażem i szukać domy odpowiednio zaprojektowane.

Które spośród domów do 80m2 będą pasować na wąską działkę? W takich miejscach idealnie wpisują się projekty małych domów z poddaszem mieszkalnym. Bryła budynku jest wtedy bardziej zwarta niż w przypadku domu parterowego, a udaje się na tym niezbyt dużym metrażu zmieścić zarówno sypialnie, jak i kuchnię oraz łazienkę czy łazienki. Gdzie znaleźć dobre rozwiązanie dla osób poszukujących projektu na małą działkę? Sprawdź ofertę Archeton.

Zobacz także:

Projekty domów z wbudowanym garażem

Projekty domów parterowych do 100 metrów z garażem

Projekty domów z piwnicą

Projekty domów parterowych do 80 metrów

Projekty dużych domów parterowych