Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Projekty dużych domów parterowych - Archeton

projekty dużych domów parterowych

Znaleziono 29 projektów

Wyświetlanie 1-29 z 29 projektów

Projekty domów parterowych to jedno z popularniejszych rozwiązań, które posiada wiele zalet. Właściwie rozplanowana przestrzeń gwarantuje wysoką funkcjonalność takiego budynku. Przy dużym domu, którego powierzchnia użytkowa przekracza 140 m2 bardzo ważny jest także rozmiar działki. Jak wygląda to w praktyce?

Czym wyróżniają się projekty domów dużych parterowych?

Domy parterowe powyżej 140 m2 to przede wszystkim znaczna powierzchnia mieszkalna. Taki budynek okazale się prezentuje, a projekty wyróżniają się doskonałymi proporcjami bryły. Domy są utrzymane w nowoczesnym lub bardziej tradycyjnym stylu i często projekty dużych domów charakteryzują się ponadczasowym wzornictwem.

Duże domy parterowe wymagają jednak większej działki. Okazałe budynki na dużych działkach świetnie sprawdzają się w otoczeniu zieleni i w zadbanym ogrodzie, tworząc razem imponującą całość. Jeśli dysponujesz nieruchomością o średniej lub małej powierzchni, sprawdź miejscowe przepisy dotyczące warunków zabudowy. Najważniejsze w takim przypadku jest, aby ustalić obowiązującą linię zabudowy i sprawdzić, czy możliwe jest wybudowanie na tej konkretnej działce domu według wybranego projektu.

Zalety dużych domów parterowych

Domy o dużej powierzchni użytkowej to doskonały pomysł dla sporych rodzin, np. wielodzietnych lub wielopokoleniowych. Przestrzeń gwarantuje większą liczbę pomieszczeń, a więc zapewnia domownikom odpowiedni komfort. Wśród oferowanych projektów domów znajduje się wiele funkcjonalnych rozwiązań projektowych.

W domu parterowym wszystko mieści się na jednej kondygnacji, co jest wygodne dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się. Rodzice z małymi dziećmi nie muszą się z kolei przejmować, że pociecha spadnie ze schodów. Sensowne rozplanowanie umożliwia bardzo dobrą komunikację między poszczególnymi pomieszczeniami. Projekty dużych domów parterowych gwarantują wystarczającą ilość miejsca na sypialnię, dużą kuchnię z jadalnią, salonem czy pokojami dla gości. Znajdzie się tu również przestrzeń na dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne jak domowe spa, mała siłownia, czy miejsce do urządzenia kina domowego.

Najważniejsze cechy projektów domów parterowych o dużej powierzchni

Projekt dużego domu powinien cechować się przede wszystkim funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń. Częstym rozwiązaniem są tu ustawne kuchnie z centralną wyspą i wysoką zabudową, co znacząco ułatwia korzystanie z nich. Połączenie z jadalnią tworzy wspólną przestrzeń na gotowanie i jedzenie i przyczynia się do integracji rodziny przy wspólnym posiłku. Podobną funkcję może spełniać strefa wypoczynkowa z przestronnym salonem.

Budynek o większej powierzchni łatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora. Część prywatna obejmuje osobne sypialnie dla mieszkańców, a ich uzupełnieniem są garderoby oraz łazienki. Nie zabraknie też miejsca na pomieszczenia gospodarcze jak spiżarnia, kotłownia czy pralnia.

Rodzaje dużych domów parterowych

Oprócz domów w stylu nowoczesnym częstym wyborem są też tradycyjne wille lub rezydencje dworkowe. Projekty są też bardziej różnorodne, jeśli chodzi o dach – bez problemu można znaleźć budynki o dachu cztero- lub wielospadowym. Chętnie stosowane są dachy mające niewielki kąt nachylenia (do 30°). Takie projekty znajdziesz m.in. w ofercie biura Archeton.

Ciekawym pomysłem są też duże przeszklenia w salonie i pozostałych częściach budynku. W dużym domu zagwarantuje to właściwą ilość światła słonecznego, a w okresie zimowym dodatkowe nasłonecznienie, a więc mniejsze rachunki za ogrzewanie. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni takie rozwiązanie świetnie scala też bryłę budynku z otaczającym je ogrodem. To obecnie bardzo popularny trend, zwłaszcza wśród osób posiadających większą działkę i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu.

Garaż dla dużego domu parterowego

Jeżeli posiadasz odpowiedniej wielkości działkę to możesz dobudować garaż lub postawić wiatę garażową. Jednak korzystniejszą opcją bywają często domy parterowe z garażem jednostanowiskowym lub garażem dwustanowiskowym wbudowanym w bryłę budynku. W ten sposób ograniczasz powierzchnię zabudowy, a garaż może zostać wykorzystany jako warsztat lub składzik na narzędzia. Łatwiejsze jest też przechodzenie z domu bezpośrednio do samochodu.

Jeśli w Twojej rodzinie korzysta się tylko z jednego pojazdu, dobrym rozwiązaniem jest projekt domu parterowego ze wbudowanym lub dobudowanym do bryły garażem jednostanowiskowym. Budynki z garażem dwustanowiskowym będą natomiast odpowiednie dla inwestorów, którzy posiadają więcej pojazdów, w tym nie tylko samochody, ale też jednoślady takie jak motocykle różnego typu, czy też quady.

Czy duży dom parterowy jest drogi w użytkowaniu?

Budowa dużego domu parterowego to większe koszty dla inwestorów. Zawsze pojawiają się też obawy o późniejszą jego eksploatację. Ogrzewanie dużej przestrzeni nie musi jednak oznaczać ogromnych wydatków, jeśli budynek zostanie właściwie docieplony. Dobra izolacja zmniejsza znacząco kwoty na ogrzewanie zwłaszcza w sezonie zimowym. Niejeden projekt domu parterowego energooszczędnego znajdziesz w ofercie biura architektonicznego Archeton.

Nowoczesne budownictwo doskonale komponuje się również z odnawialnymi źródłami takimi jak fotowoltaika, czy pompy ciepła. Będą one świetnym sposobem na tanie zaopatrywanie w energię elektryczną dużego domu parterowego. Możliwe jest ich wykorzystywanie także do podgrzewania wody czy chłodzenia wnętrz podczas upałów. Aby możliwe było jednoczesne utrzymanie komfortowych warunków cieplnych dla mieszkańców dużego domu, a także obniżenie kosztów ogrzewania, konieczne jest jednak optymalne zaprogramowanie i wyregulowanie takiego systemu.

Kto powinien wybrać projekty dużych domów parterowych?

Szeroki wybór projektów dużych domów parterowych świadczy o popularności takiego rozwiązania wśród inwestorów. Nic dziwnego - takie budynki jednorodzinne wolnostojące i projektowane do zabudowy bliźniaczej oferują więcej niż tylko przestronne wnętrza. Duże domy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn chcą zrezygnować z korzystania na co dzień ze schodów. Polecamy je przede wszystkim seniorom, dla których wchodzenie na poddasze mieszkalne czy schodzenie po nocy do strefy dziennej może być nie tylko kłopotliwe, ile bardzo trudne w realizacji.

Projekty dużych domów parterowych cieszą się też popularnością osób, które mają problemy z mobilnością. Są wśród nich rodziny, w których któryś z domowników porusza się na wózku inwalidzkim, o lasce czy kulach. Taki inwestor powinien sprawdzić, czy wybrany przez niego projekt domu ma optymalny układ pomieszczeń, szerokość otworów drzwiowych itp. Projekty domów parterowych o dużym metrażu to także rozwiązanie odpowiednie dla tych, którym zależy na łatwości w utrzymaniu porządku. Pomieszczenia zlokalizowane na jednej kondygnacji przeważnie pozbawione są progów. Pozwala to szybkie odkurzanie i mycie podłóg, a dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa mieszkańców i gości.

Projekty dużych domów - z piwnicą czy bez?

Przeglądasz projekty domów o dużej powierzchni i zastanawiasz się, jakie rozwiązanie wybrać - dom z piwnicą czy bez niej? Wiele zależy od Twoich oczekiwań wobec budynku, ale też stylu życia Twojej rodziny. Najpopularniejsze są projekty domów parterowych pierwszego typu, a więc bez podpiwniczenia. Takie duży dom parterowy jest przede wszystkim łatwiejszy w budowie. Dodatkowo nie zużywa się tyle materiałów budowalnych, a przez to także niższe są koszty ogólne inwestycji.

Zaletą, którą mają jednak duże parterowe domy z piwnicą, jest dodatkowa przestrzeń przeznaczona do przechowywania. To dobre rozwiązanie, jeśli więc wnętrza na parterze są niewystarczające do składowania wszystkich zgromadzonych rzeczy. Podpiwniczony dom to także optymalny wybór w przypadku inwestujących w budowę, którzy chcą w piwnicy stworzyć kotłownię, spiżarnię czy pralnię.

Gotowe projekty dużych domów nowoczesnych i tradycyjnych

W biurze projektowym Archeton oferujemy naszym klientom szeroki wybór gotowych projektów dużych domów parterowych, czy z poddaszem użytkowym. Każdy projekt spełniający wszelkie wymogi i standardy budowlane dostępny jest od ręki – nie musisz tygodniami czekać na jego wykonanie! Nasze projekty cechują się wyważonymi proporcjami, dużą funkcjonalnością i gwarantują wysoką estetykę budynku w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym.

Nie wiesz, czy wolisz duży parterowy dom bez garażu, z garażem dwustanowiskowym czy miejsce na jednej pojazd? Nasza kolekcja domów tego typu to doskonałe źródło inspiracji. W Archeton na pewno znajdziesz dom, który będzie spełniał oczekiwania i odpowiadał potrzebom Twoim i pozostałych domowników. Oferujemy projekty budynków przeznaczone dla osób ceniących różne style architektoniczne, w tym nowoczesne wille z płaskim dachem, nawiązujące do tradycyjnej architektury dworki czy nowoczesne domy z dachem kopertowym. Komfortowe domy zaprojektowane przez pracownię Archeton mogą też mieć bardziej lub mniej klasyczny układ pomieszczeń oraz różny metraż. Sprawdź, co mamy do zaoferowania!

Zobacz także:

Projekty domów do 80 metrów

Projekty domów z wbudowanym garażem

Projekty domów parterowych do 100 metrów z garażem

Projekty domów z piwnicą

Projekty domów parterowych do 80 metrów