Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Projekty na wąską działkę

Projekty na wąską działkę

Znaleziono 143 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 143 projektów

Wąskie działki ma swoje wymagania. Nie wszystkie projekty domów na wąską działkę spełniają specyficzne wymogi budowlane w przypadku posesji o niewielkiej szerokości. Jak wybrać projekt domu na wąską działkę? Czym się kierować?

Wąska działka - problemy z budową domu

Nie każdy z nas ma luksus wyboru idealnej działki budowlanej pod dom jednorodzinny. Często kierujemy się zasadą, że “lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” i decydujemy się na posesję, której kształt odbiega znacznie od ideału.

Często cena działki o nieregularnych kształtach jest niższa, niż proporcjonalnego prostokąta. Zachęca to do zakupu inwestorów z ograniczonymi możliwościami finansowymi. Zdarza się, że wąska lub nieregularna działka jest dostępna w wyniku podziału większego areału np, w wyniku realizacji procedury spadkowej. Bez względu na to, jaka jest geneza wąskiej działki jej proporcje w żadnym wypadku nie dyskwalifikują jej jako działki budowlanej.

Wąska działka - co to znaczy?

Co określamy mianem “wąskiej działki”? W myśl prawa budowlanego wąska działka ma szerokość mniejszą, niż 16 metrów. Niska dostępność działek o większej szerokości wynikająca głównie z ceny wymusza na inwestorach budowę na mniejszych areałach, jak np. działce o szerokości 14 metrów lub węższej. Biorąc pod uwagę zapis w prawie budowlanym, który mówi, że elewacja domu musi znajdować się w odległości nie mniejszej, niż 3 lub 4 metry od granicy działki, szerokość domu nie może w żadnym przypadku przekraczać 8 metrów. Szerokość bryły domu możemy zwiększyć powołując się na przepis mówiący o zmniejszeniu do 1,5 metra odległości elewacji pozbawionej drzwi i okien do granicy działki.

Projekty domów na wąską działkę - nie wszystko stracone

Powyższe ograniczenia z pewnością ograniczają wybór optymalnego projektu domu na wąską działkę. Wybierając projekt domu w pierwszej kolejności musimy liczyć się z podstawowym ograniczeniem - w wąskim domu może nie udać się rozlokować wszystkich istotnych pomieszczeń użytkowych tylko na parterze. Ogranicza nas powierzchnia użytkowa. W praktyce na wąskich działkach buduje się częściej domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym niż domy parterowe. W takich domach część mieszkalna usytuowana jest w wyższej kondygnacji. Projekty domów piętrowych cieszą się więc dużą popularnością.

Pogódźmy się z jednym. Salon i inne pomieszczenia będą wąskie. Warto więc usytuować drzwi wejściowe na węższej ścianie lub nawet w narożniku domu. Pozwoli to na bardziej optymalny rozkład pomieszczeń.

Osoby, które realizują projekty domów parterowych na wąską działkę sugerują, aby w projekcie uwzględnić również piwnicę. Można w niej zaplanować pomieszczenia gospodarcze. Tymczasem kondygnacje parterowe pełnić będzie funkcję wyłącznie mieszkalną. Jest to rozwiązanie droższe, ale jeśli pozwala na to budżet, bardzo rozsądne.

Część salonowa powinna być bezwzględnie usytuowana w najbardziej doświetlonej, południowej części. W takim przypadku pomieszczenia gospodarcze i garaż znajdą swoje miejsce po przeciwnej, północnej stronie bryły domu.

Czy dom na wąską działkę może być duży?

Mimo wymienionych wcześniej ograniczeń dom na wąskiej działce może być duży. Zaleca się często zabudowę szeregową lub bliźniaczą, gdzie powierzchnia użytkowa jest większa. Warto więc rozejrzeć się za projektem domu, który maksymalnie wykorzystuje specyfikę wąskiej i długiej działki. Dobrze jest też zweryfikować granice nabytej posesji i wymiary działki. 

Praktyczne projekty na wąską działkę - przykłady

W wyborze projektu domu do wybudowania na wąskiej działce warto poddać analizie gotowe rozwiązania. Wiele projektów domów jednorodzinnych charakteryzuje się proporcjami, które są idealne do wąskiej zabudowy. Dość popularną grupą projektów są tzw. nowoczesne stodoły. Stylistyką nawiązują do dawnych pomieszczeń gospodarczych. Jednak w środku zapewniają maksimum komfortu domownikom. Jeśli nie gustujemy w stylu nowoczesnej stodoły lub nasze preferencje nie uwzględniają budowy domu o wydłużonej bryle, warto skłonić się ku projektom domów letniskowych. Pozory mylą. Domy letniskowe, mimo niewielkich rozmiarów są bardzo ergonomiczne i mogą być zaadaptowane jako całoroczne, pełnoprawne domy mieszkalne.

Jak wybrać projekt domu na wąską działkę

Kompromis - to słowo ciśnie się na usta przy wyborze projektu domu na wąską działce. Wybór optymalnego projektu w obliczu istniejących ograniczeń formalnych i funkcjonalnych jest rzeczywiście trudny. Jeśli jednak niska cena działki budowlanej lub atrakcyjna lokalizacja zachęca do budowy, warto włożyć odrobinę wysiłku w wybór najkorzystniejszych rozwiązań.

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na orientację domu na działce. Zawsze dążymy do tego, aby salon zlokalizowany był w części południowej lub południowo-zachodniej. Wjazd do garażu powinien zatem znaleźć się po przeciwnej, północnej części.

W projekcie warto uwzględnić jedną stronę bryły domu bez okien i drzwi. Pozwoli to na wykorzystanie przepisów prawa budowlanego w celu maksymalnego zbliżenia się do granicy działki. Da to większą swobodę w wyborze projektu z dłuższą węższą ścianą. W przypadku wąskich działek nawet 1,5 metra robi przecież różnicę.