Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Projekty domów parterowych do 100m

Znaleziono 69 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 69 projektów

Projekty domów do 100m2 to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób samotnych oraz par, jak również trzy-, a nawet czteroosobowej rodziny. Kompromisem pomiędzy kosztami budowy a komfortem użytkowania jest mały dom parterowy. Co wyróżnia domy parterowe? Niskie koszty budowy, przestronność i układ dostosowany do potrzeb osób borykających się z problemami z poruszaniem się. Jakie są ich zalety? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu takiej nieruchomości? Sprawdź!

Funkcjonalne projekty domów parterowych - nie tylko dla seniorów

Projekt domu parterowego do 100 metrów kwadratowych odznacza najczęściej wysoka funkcjonalność. Budynki z tylko jedną kondygnacją pozbawione są schodów we wnętrzach, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze. Jest to opcja szczególnie polecana dla osób starszych czy mających kłopoty ze swobodnym poruszaniem się.

Warto dodatkowo zadbać w domu o otwarty układ pomieszczeń, w którym powierzchnia komunikacyjna strefy dziennej i nocnej nie będzie ograniczana przez progi czy wąskie drzwi oraz korytarze. Wtedy komfort codziennego życia takich mieszkańców zdecydowanie wzrośnie.

Dom parterowy - idealny dla rodzin z dziećmi

Domy parterowe to także doskonała propozycja dla rodzin z małymi dziećmi. Nie tylko taki układ minimalizuje ryzyko upadków najmłodszych domowników ze schodów. Wybierając dom parterowy, w którym przemyślany jest układ funkcjonalny, także rodzice zużywają mniej energii, sprawując stałą opiekę nad maluchami.

Pomieszczenia zaprojektowane na jednym poziomie pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i sił w porównaniu do domu piętrowego czy z poddaszem użytkowym, gdzie pokój dziecka przeważnie znajduje się na poddaszu mieszkalnym. Wszystkie dziecięce czy domowe sprzęty niezbędne w pielęgnacji i opiece znajdują się wtedy na jednym poziomie.

Projekty domów do 100 m2 - jakie mają zalety?

Domy bez piętra nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców czy mogą być tak zaprojektowane, żeby ułatwić funkcjonowanie osobom z ograniczeniami ruchowymi. Kolejną ich zaletą jest fakt, że cała powierzchnia użytkowa budynku zlokalizowana jest na jednym poziomie. Dzięki temu dom parterowy może prezentować się okazale niezależnie od powierzchni użytkowej.

Popularnym typem jest projekt małego domu z dachem dwuspadowym lub dachem czterospadowym, które dodają budynkowi eleganckiego wyglądu. Zazwyczaj taki budynek stawiany jest na rzucie kwadratu i wtedy pokrywa go czterospadowy dach tzw. kopertowy. Rzadziej parterówki stawiane są na rzucie prostokąta - o niewielkiej różnicy w długości boków. W takim przypadku może go pokrywać dach dwuspadowy o niezbyt dużym nachyleniu połaci.

Tani dom? Postaw na projekt parterowy

Przy wyborze typowych rozwiązań architektonicznych, koszty budowy parterowego domu do 100 m2 są przeważnie niższe niż domów z poddaszem mieszkalnym czy piętrowych. Wynika to z braku konieczności stawiania wysokich ścianek kolankowych, stosowania okien połaciowych czy możliwości położenia prostego dachu bez tzw. jaskółek i balkonów. Parterowy mniejszy dom przeważnie stawiany jest na płycie fundamentowej i nie ma podrażającej budowę piwnicy.

Jeśli chcesz jednak uzyskać wrażenie przestronności w małych domach parterowych, możesz wybrać duże przeszklenia w salonie lub sypialni. Znacznie zwiększą one koszty budowy, ale przeszklona ściana wizualnie połączy wnętrze z ogrodem. Dodatkowo zapewni dużą ilość światła dziennego, optycznie powiększając pomieszczenia.

Projekty małych domów na małą działkę

Niewielka przestrzeń na działce nie musi być problemem, jeśli planujesz budowę domu parterowego do 100 m2. W przypadku, gdy posiadasz wąską działkę (do 17 m), lepszym rozwiązaniem są domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Jednak projekty domów do 100 m2 o tylko jednej kondygnacji spokojnie można zrealizować na małych działkach.

W takim metrażu sprawdzą się bardzo interesujące od strony estetyki i funkcjonalności projekty domów małych. Niewielkie działki to także mniejsze koszty budowy, a postawienie domu parterowego jest tańsze niż w sytuacji, gdy realizuje się projekty domów piętrowych. Wymarzony dom może więc powstać na niewielkim terenie i być odpowiedzią na mniejsze możliwości finansowe - najważniejszy jest jednak odpowiedni projekt. Sprawdź małe domy parterowe.

Zagospodarowanie i styl parterowego domu do 100 m2

Dom parterowy jest korzystny nie tylko pod względem ekonomicznym, ale też jeśli weźmie się pod uwagę stronę praktyczną. Przy odpowiednim projekcie niemal wszystkie pomieszczenia tzw. dzienne mogą tworzyć jedną przestrzeń, którą można dobrze zagospodarować. Dotyczy to nie tylko przestronnych domów bez piętra, ale też nieruchomości tzw. niewielkiego metrażu, a więc poniżej 100 m2.

Ulokowanie różnego typu pomieszczeń na jednym poziomie z zachowaniem stref dziennej i nocnej oraz wydzieleniem strefy tzw. gospodarczej nie jest łatwym zadaniem. Przy wyborze projektu pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wygląd budynku, ale też zapotrzebowanie inwestorów. Wiele projektów domów w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym ma sensowny, wygodny układ.

Projekty domów do 100m2 z poddaszem użytkowym czy parterowe?

Plany domów do 100 m2 posiadających poddasze użytkowe świetnie sprawdzają się na wąskich działkach, ale mają też wiele innych zalet. Projekt z poddaszem to większa użytkowa powierzchnia niż dla budynków parterowych zbudowanych na takim samym planie. W takim domu istnieją też większe możliwości aranżacji oraz dodatkowa przestrzeń pod skosami, która nie jest częścią powierzchni użytkowej.

Można tam umieścić szafy czy garderobę albo wykorzystać ją w inny, praktyczny sposób. Przede wszystkim jednak to sposób by dokonać przejrzystego podziału na strefę dzienną i nocną. Na dole urządzisz kuchnię łączoną z jadalnią oraz salon, góra będzie miejscem wypoczynku z sypialnią. Jak wspomnieliśmy, nie jest to jednak rozwiązanie przyjazne dla każdego - np. osób starszych, małych dzieci czy osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Projekt domu do 100 m2 z garażem

Przydatność garażu nie ulega wątpliwości. To nie tylko miejsce, w którym samochód jest chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też świetnie pomieszczenie na stworzenie warsztatu czy składziku z narzędziami. Projekty domów do 100 m2 bez piętra lub poddasza mieszkalnego rzadko kiedy dają inny wybór niż 1-stanowiskowy garaż wbudowany.

Oczywiście na różnych typach działek, w zależności od ich powierzchni możliwe jest także dobudowanie garażu. Jeżeli jednak jesteś posiadaczem działki o niewielkiej powierzchni i w kwestii garażu w bryle budynku nie masz wątpliwości, to w Archeton znajdziesz wiele projektów domów parterowych do 100 m2 z wbudowanym garażem.

Jak wybrać najlepszy projekt domu do 100 m2?

Jaki wybrać projekt domu? Biuro projektowe Archeton posiada w swojej kolekcji wiele gotowych projektów parterowych domów do 100 m2. W naszej ofercie znajdziesz różnorodny układ wnętrz dostosowany do potrzeb różnej liczby mieszkańców.

Przykładem praktycznie wykonanego projektu domu na planie prostokąta przeznaczonego dla 4-osobowej rodziny jest "Janek". Budynek posiada powierzchnię użytkową 96 m2. Dwuspadowy dach nie jest zbyt stromy, a kąt nachylenia dachu wynosi 30 stopni. Projekt uwzględnia duży pokój dzienny i dwa mniejsze, a także sypialnię. Dom posiada kotłownię z pralnią oraz niewielką spiżarkę, która łączy się z otwartą kuchnią z wyjściem na salon. Wejściową werandę w narożniku zastępuje płytka wnęka z pogłębionym okapem. Bryła budynku wyróżnia się też eleganckim wyglądem, co podkreśla jego wykończenie.

Projekty domów parterowych do 100m2 - czego szukać?

Większość konstrukcji parterówek o takim metrażu to domy tanie, których koszt budowy jest porównywalny z kosztem przeciętnego mieszkania, a często niższy. Wielkość działki nie stanowi przeszkody, dlatego coraz więcej osób decyduje się na własny dom. W takim budynku nawet o niewielkim metrażu są jednak znaczne możliwości aranżacyjne. W tej kategorii domów wśród projektów Archeton polecamy domy posiadające otwarty układ strefy dziennej, z dużymi przeszkleniami, posiadające dachy dwuspadowe i czterospadowe oraz wiele innych interesujących i wysoce funkcjonalnych planów. Sprawdź naszą ofertę!

 

Zobacz także:

Projekty domów z wbudowanym garażem

Projekty domów parterowych do 100 metrów z garażem

Projekty domów z piwnicą

Projekty domów parterowych do 80 metrów

Projekty dużych domów parterowych