Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Budowa domu na wąskiej działce

Kategorie: Przed budową
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż działki pod budowę już nie stanowi problemu. Nowoczesne, gotowe projekty uwzględniają wymagania niewielkiej powierzchni. W tej sytuacji coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie.

Wąskie działki wykształciły się w procesie, który mógł być zapoczątkowany wiele pokoleń wstecz. Ojciec wielodzietnej rodziny, jeśli chciał przekazać ziemię swoim dzieciom, musiał ją podzielić. Do tego dochodziła kwestia dostępu do drogi. Aby umożliwić wszystkim dojazd, podział następował prostopadle do niej. W trakcie wielopokoleniowych podziałów mogło dochodzić do kolejnego rozdzielenia i dalszego zwężania powierzchni. Dziś takie wąskie, ale długie działki można spotkać w każdym regionie naszego kraju. Mimo że nie są one proste do zabudowy, to jednak w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyboru innej lokalizacji, musimy postarać się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dobry projektant jest w stanie zaplanować funkcjonalny i przestronny budynek na takim terenie, dodatkowo często można skorzystać z gotowych projektów domów na wąską działkę.

Dom na wąskiej działce – dlaczego warto?

Wybór wąskiej działki jest często spowodowany jej niższą ceną w porównaniu do powierzchni w planie kwadratu lub jest wynikiem otrzymania gruntu w spadku. Jednak również prostokątna parcela może być bardzo praktyczna, jeśli zostanie odpowiednio rozplanowana. Za wąską działkę jest uważana powierzchnia o szerokości mniejszej niż 19 m2. Na takiej parceli można zbudować zarówno dom piętrowy, jak i parterowy z poddaszem użytkowym. Nieruchomości z piętrem poddaszowym wykorzystują mniej przestrzeni niż parterowe, a jednocześnie dają więcej powierzchni użytkowej, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na podpiwniczenie domu. Wąska działka daje możliwości postawienia budynku o ciekawej konstrukcji, wyróżniającego się spośród innych. Projekt domu na wąskiej działce powinien przewidywać usytuowanie krótszego boku od strony ulicy. Dodatkowo często inwestorzy planują niewielki ogród z tyłu budynku, a z przodu dostawiany jest garaż..

Minimalne odległości przy budowie na wąskiej działce

Głównym przepisem, który może być uciążliwy podczas planowania budowy na wąskiej działce, jest ten dotyczący minimalnych odległości budynku od granic posesji. Na ogół 20-metrowa szerokość działki nie umożliwia budowy domu o takiej szerokości. Ogólny przepis mówi, że budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy działki niż:
  • 3 metry, gdy jest zwrócony do granicy ścinaną bez otworów okiennych czy drzwiowych;
  • 4 metry, gdy od strony granicy będzie ściana z oknami lub drzwiami.

Przepis ten oznacza, że od szerokości działki należy odjąć od 6 do 8 metrów i dopiero po tym określić maksymalną szerokość budynku. Należy pamiętać, że od tej reguły istnieją wyjątki, które dopuszczają budowę nieruchomości w odległości 1,5 metra lub nawet na granicy działki.

Projekty domów na wąskiej działce

Wąska działka umożliwia wybudowanie nowoczesnego, przestronnego, piętrowego domu z dużymi przeszkleniami o minimalistycznym kształcie. Taką budowę można zrealizować na przykład na podstawie projektu Lobelia Prima. Powierzchnia mieszkalna tego budynku wynosi 115,9 m2 wraz z użytkowym poddaszem i dobudowanym garażem. Na parterze zaplanowano garaż połączony z sienią, holem oraz otwarty pokój dzienny. Mamy tam również łazienkę i kuchnię połączoną z jadalnią. Na poddaszu rozmieszczono cztery sypialnie i dużą łazienkę. Przestronniejsze powierzchnie na wąskiej działce uzyskamy, wybierając projekt Elf, który zakłada budowę domu trochę szerszego i o większym metrażu – 116,9 m2. Plan ten zawiera dużą kotłownię i garaż wysunięty ku frontowi działki. Dodatkowo projekt wyróżnia się trójbiegową, komfortową klatką schodową. Na parterze budynku zaplanowano przestrzeń na kuchnię, jadalnię, łazienkę i salon. Na poddaszu znajdą się cztery przestronne sypialnie, łazienka oraz miejsce na pralnię. Jeśli planujemy mniejszy dom parterowy, warto wybrać projekt Longinus, który ma powierzchnię zabudowy 74,9 m2. Plan ten zawiera zabudowę parteru bez garażu, jednocześnie umożliwia wykorzystanie poddasza na sypialnię i dwa mniejsze pokoje oraz łazienkę. Na parterze zaplanowano niezabudowaną klatkę schodową oraz otwartą strefę dzienną z holem, kuchnią, jadalnią i salonem. Znalazło tam również miejsce na niewielką łazienkę, kotłownię i szafę. Na wąskich działkach można również z powodzeniem zbudować przestronne, funkcjonalne domy z poddaszem użytkowym o powierzchni ponad 100 m2. Projekty są zawsze tak opracowane, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości terenu poprzez odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata oraz rozkład okien. Zastosowanie zasady umieszczenia budynku zgodnie z kierunkami stron świata zapewnia doświetlenie domu naturalnym światłem oraz podnosi energooszczędność nieruchomości. Wpływa także korzystnie na koszty eksploatacji domu. Wąska działka to prawdziwe wyzwanie dla projektanta, ale jednocześnie możliwość przygotowania ciekawego, funkcjonalnego projektu. Nie należy zatem się martwić, że do dyspozycji jest tylko wąska powierzchnia. Na takiej również można postawić wspaniały dom.

Dodaj komentarz