Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Czy warto budować dom parterowy?

Kategorie: Wybór projektu
Czy warto budować dom parterowy?

Nie posiada także schodów, a wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze. Jest więc polecana dla osób starszych, czy mających trudności w poruszaniu się oraz rodziców z małymi dziećmi, które mogłyby spaść ze schodów. W domu parterowym cała powierzchnia użytkowa mieści się na jednym poziomie wymaga on więc większej działki niż w przypadku domów kondygnacyjnych o tej samej powierzchni. Parterówka tworzy za to bardziej spójną kompozycję z ogrodem.

Jaki dom jest tańszy w budowie?

Domy parterowe do 150 m2 są z reguły tańsze w budowie. Powyżej 150 m2 tańsze mogą okazać się już domy kondygnacyjne. Parterówki mają większą powierzchnię zabudowy (przy uwzględnieniu tej samej powierzchni użytkowej) dlatego droższe w tym przypadku będą fundamenty, dach, czy ewentualne podpiwniczenie. Wymagają również większej liczby ścian działowych, nośnych i narożników. Bardziej skomplikowana może też być bryła budynku. Z kolei dom piętrowy wymaga wykonania stropu między piętrami najczęściej wylewanego lub gęstożebrowego. Cenę podnosi też konieczność budowy schodów, okien dachowych, czy wykończenia poddasza.

Dlaczego dom parterowy jest tańszy?

Budowa domu parterowego jest tańsza z racji  prostszej konstrukcji. Dzięki temu budynek można szybciej postawić, a więc prace budowlane trwają krócej i mniej kosztują. Oszczędność związana jest też z brakiem kosztów wykonania drugiego stropu, ścian nad parterem, czy konieczności montowania okien dachowych. Dom może mieć mniejszą nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych, ponieważ nie jest obciążony wyższymi kondygnacjami. Dotyczy to jednak budynków o powierzchni nieprzekraczającej 150 m2. Przy większych posesjach wzrastają bowiem koszty dachu i fundamentów, a co za tym idzie cena całego domu.

Jaki dom wychodzi najtaniej?

Przy powierzchni użytkowej dochodzącej do 150 m2 dom parterowy jest z reguły tańszy niż piętrowy. Najtaniej wychodzą domy o najprostszej bryle budynku, a więc na planie kwadratu czy prostokąta. Mniej kosztowna jest budowa domu bez podpiwniczenia. Przy powierzchni użytkowej do 150 m2 dom parterowy nie wymaga wzmocnionego stropu między piętrami, okien dachowych, schodów, czy ścian nad parterem. Ściany konstrukcyjne i fundamenty nie muszą być aż tak wytrzymałe, jak w domach piętrowych. Jednak dla budynku parterowego o powierzchni przekraczającej 150 m2 znacząco rosną kwoty za dach i fundamenty i wówczas postawienie domu piętrowego może okazać się tańsze.

Jaki dom jest tańszy w utrzymaniu?

Domy piętrowe czy z poddaszem użytkowym mają bardziej zwartą bryłę budynku dlatego są z reguły bardziej energooszczędne niż domy parterowe. Parterówki posiadają przegrody zewnętrzne i dach o dużej powierzchni oraz niekorzystnym stosunku do ogólnej kubatury budynku. W przypadku domu z poddaszem użytkowym pomieszczenia na piętrze ogrzewają się od niższej kondygnacji. Dodatkowe ocieplenie zapewniają promienie słoneczne wpadające przed okna dachowe. Jeszcze tańsze pod względem kosztów utrzymania są domy energooszczędne, gdzie zastosowano specjalne materiały i zadbano o korzystne rozplanowanie pomieszczeń.

Co jest tańsze w budowie dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy do 150 m2 powierzchni użytkowej jest z reguły tańszy w budowie od domu piętrowego. Związane jest to z prostszą konstrukcją budynku, a więc także krótszym czasem budowy. Parterówka nie posiada wzmacnianego stropu pomiędzy piętrami, oszczędza się także na schodach oraz oknach dachowych. Dodatkowo ściany obejmują tylko jedno piętro. Przy budynkach powyżej 150 m2 budowa domu parterowego może już kosztować więcej. Droższe są fundamenty, wzrasta też powierzchnia dachu. Całkowita kwota zależy też od kształtu bryły budynku, która w przypadku projektów domów parterowych często ma inny rzut niż kwadrat lub prostokąt.

Jaki dom taniej ogrzać - parterowy czy piętrowy?

Zwarta bryła budynku sprawia, że dom piętrowy łatwiej ogrzać. Większa powierzchnia ścian i dachu budynku parterowego powoduje szybszą ucieczkę ciepła. Dodatkowo w domu dwukondygnacyjnym piętro ogrzewa się od ciepłego powietrza na parterze. Parterówki budowane na planie innym, niż kwadrat czy prostokąt (np. L) mają więcej mostków termicznych odpowiedzialnych za ucieczkę ciepła. Domy piętrowe nagrzewają się także od ciepła słonecznego wpadającego przez okna dachowe. Tę funkcję mogą spełniać w budynku parterowym duże przeszklenia od strony południowej. W ogólnym rozrachunku dom piętrowy jest jednak bardziej energooszczędny.

Zobacz także:

Ile kosztuje kompletny projekt domu?

Gdzie najlepiej szukać projektu domu?

Gdzie można kupić gotowy projekt domu?

Dodaj komentarz