Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Dach bezokapowy - dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Kategorie: Przed budową
Dach bezokapowy - dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Dach bezokapowy sprawia, że cały budynek od razu wydaje się bardziej nowoczesny i energooszczędny. Dowiedz się, czym jest dach bezokapowy, jaką ma konstrukcję i jak prawidłowo go wykonać. 

Podpowiemy Ci również jak dach bezokapowy wpływa na energooszczędność budynku i jak dzięki niemu możesz uniknąć mostków termicznych. Nie zabraknie też interesujących projektów domów z dachem bezokapowym. Zachęcamy do przeczytania!

Czym jest dach bezokapowy?

Dach bez okapu to taki, w którym nie ma obszaru, w którym rzut dachu jest identyczny jak rzut budynku (nie ma podcieni).

Okap sprawia, że woda podczas spokojnego deszczu nie spływa bezpośrednio po ścianach budynku, co wpływa na trwałość elewacji. Ten element domu jest szczególnie istotny, jeżeli mieszkasz w bardziej deszczowym regionie Polski.

W przypadku domu z dachem bezokapowym, dolna krawędź pokrycia dachowego mieści się na równi ze ścianą zewnętrzną budynku. 

Dach bezokapowy – konstrukcja

Domy z dachem bezokapowym są trochę inne niż z tradycyjną połacią. Deska okapowa jest mocowana bezpośrednio do przedniej części krokwi. 

Za ochronę ścian zewnętrznych budynku odpowiada system odwodnienia dachu o którym będziemy jeszcze więcej wspominać w dalszej części tego artykułu.

Warto tutaj dodać, że możesz podwiesić rynny na ścianie pod linią krawędziową dachu. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to zewnętrzna ściana domu będzie mogła być chroniona za sprawą właściwej obróbki blacharskiej.

Możesz również wykorzystać ten sam materiał okładzinowy na dach i część elewacji. Mamy tutaj na myśli na przykład arkusze blachy płaskiej lub płytki cementowo-włóknowe.

To najkorzystniejsze wyjście, jeżeli nie chcesz wykonywać tradycyjnego systemu odwodnieniowego. 

Może zainteresuje Cię inny sposób ocieplenia dachu? Spójrz tutaj: Ocieplenie pianą PUR - poznaj wady i zalety!

Projekty domów z dachem bezokapowym

projekt domu z dachem bezokapowym
ARA 81
poddasze użytkowe longinus prima
ANTEK ALFA

Różnice między dachem bezokapowym, a okapowym

Musisz wiedzieć o tym, że dachy bezokapowe i okapowe różnią się między sobą konstrukcją, estetyką i funkcjonalnością. 

Zaczniemy od omówienia ich budowy. Dachy okapowe mają wystającą krawędź poza obręb budynku, powszechnie nazywaną okapem. Jego zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych domu przed słońcem i deszczem. 

W przypadku dachów bezokapowych dolna krawędź dachu kończy się razem ze ścianą budynku. System odwodnienia znajduje się bezpośrednio w ścianie lub dachu. Chociaż całość prezentuje się bardzo nowocześnie, to jej wykonanie wymaga dużo pracy. Bardzo ważne jest również unikanie mostków termicznych.

Który z tych rodzajów dachów jest bardziej estetyczny i nowoczesny? Z pewnością bezokapowy, ponieważ ma minimalistyczne wzornictwo. Co więcej, taki dach stanowi bardzo ciekawe przejście między połacią dachową a ścianami zewnętrznymi. Natomiast dach okapowy to dobre wyście dla każdego, kto uwielbia tradycyjne budownictwo.

Pod względem funkcjonalności zdecydowanie wygrywa dach z okapem. Świetnie będzie chronił ściany Twojego budynku przed intensywnym promieniowaniem słonecznym i opadami deszczu. To pozytywnie wpłynie na trwałość elewacji. Dach z okapem zapewni Ci również łatwy dostęp do rynien w celu ich regularnej konserwacji. 

Dachy bezokapowe są tak skonsutruowane, że ściany budynku wymagają dodatkowych zabezpieczeń. System odwodnienia jest trudniejszy w konserwacji. 

Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tynkach, które przyspieszają wykończenie domu, to zerknij tutaj: Tynki maszynowe

Zalety i wady dachu bezokapowego

Do zalet domu z dachem bezokapowym z pewnością możemy zaliczyć:

  • o wiele niższe koszty budowy, ponieważ jego konstrukcja jest wyjątkowo prosta;
  • brak mostka termicznego (nie ma okapu przez który może przedostawać się ciepło);
  • swobodny dostęp do słońca (okap go nie ogranicza).

Wady dachu bezokapowego to:

  • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w szczególności podczas upalnych dni;
  • często MPZiT, czy WZ nie pozwalają na taki rodzaj dachu.

Rodzaje dachów bezokapowych

W maksymalnym skrócie dachy bezokapowe możemy podzielić na dwuspadowe i jednospadowe.

O dachach jednospadowych pisaliśmy już wcześniej w tym artykule: Dach jednospadowy – konstrukcja i wykonanie

Dach dwuspadowy bezokapowy

  • Dach dwuspadowy bezokapowy – charakteryzuje się symetrycznymi połaciami nachylonymi pod kątem, które spotykają się na szczycie bez wystających okapów. Taki design nadaje budynkowi nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Brak okapów wymaga precyzyjnego zaplanowania systemu odprowadzania wody deszczowej.

Dach jednospadowy bezokapowy

  • Dach jednospadowy bezokapowy – składa się z jednej pochyłej połaci skierowanej w jednym kierunku, co zapewnia prostotę konstrukcji. Brak okapów podkreśla współczesny styl architektoniczny. Idealnie sprawdza się na budynkach o nowoczesnym designie oraz przy dobudówkach.

Dach płaski bezokapowy

  • Dach płaski bezokapowy – nie ma wystających poza obręb budynku elementów. Bardzo często występuje w budownictwie nowoczesnym. Przy tym rodzaju dachu woda jest odprowadzana za pomocą specjalnego systemu odwodnienia. 

Jak zrobić dach bez okapu?

Aby wykonać dach bez okapu warto skorzystać z pomocy dekarzy z dużym doświadczeniem. Jeżeli chcesz połączyć dach dwuspadowy bez okapu ze ścianami szczytowymi, to możesz doprowadzić połacie do granicy ściany i połączyć je obróbką blacharską. 

Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku dachu jednospadowego, płaskiego i skośnego. Pamiętaj również o wykonaniu systemu wentylacji, aby pod dachem nie gromadziły się skropliny. 

Systemy odwodnienia w dachach bezokapowych

W dachach bezokapowych bardzo często wykorzystuje się ukryte systemy rynnowe, które nie zaburzają estetyki budynku. 

Mogą to być na przykład wpusty rynnowe, które skutecznie odprowadzają wodę do wewnętrznych rur spustowych schowanych w ścianach budynku.

Pozostałe rozwiązania to rynny ukryte w elewacji lub odprowadzanie liniowe (montowane wzdłuż krawędzi dachu, zbiera wodę i kieruje ją do pionowych rur odpływowych).

System rynny ukrytej – jak działa i dlaczego jest stosowany?

Polega on na tym, że rynny są zintegrowane z konstrukcją dachu lub elewacją. Nie są widoczne na zewnątrz budynku. System rynny ukrytej zbiera wodę i odprowadza ją do rur spustowych lub do kanalizacji.

Cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ:

  • jest estetyczny i nowoczesny;
  • bardzo dobrze chroni rynny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • ułatwia projektowanie elewacji, bo możesz do niej dodać dodatkowe elementy takie jak na przykład oświetlenie zewnętrzne, czy żaluzje.

Pas podrynnowy – funkcja i montaż

Pas podrynnowy umieszcza się bezpośrednio przy krawędzi dachu, pod rynną. W dachach bezokapowych skutecznie zabezpiecza ściany przed wodą w przypadku intensywnych opadów, dużego śniegu, jest barierą przed nadmierną wentylacją, stanowi izolację termiczną i chroni przed dostawaniem się owadów.

Pas podrynnowy mocuje się na krawędzi dachu za pomocą wkrętów typu farmer, czyli zabezpieczonych antykorozyjnie i z gumową podkładką izolacyjną lub gwoździ do deski okapowej. 

Chociaż jego montaż jest dosyć prosty, to i tak zachęcamy Cię do skorzystania z porady profesjonalnego dekarza, który zrobi to szybko i perfekcyjnie. 

System odwodnienia dachu bezokapowego – skuteczne odprowadzanie wody

Do wyboru masz następujące rozwiązania: 

  • Wpusty dachowe – montowane bezpośrednio na powierzchni dachu, zbierają wodę i kierują ją do wewnętrznych rur spustowych.  
  • Rynny ukryte w elewacji – system rynien zintegrowanych z fasadą budynku, które skutecznie odprowadzają wodę do pionowych odpływów. 
  • Profilowane krawędzie dachu – specjalne profilowanie krawędzi pozwala na skierowanie wody bezpośrednio na grunt lub do systemu odprowadzenia liniowego zamontowanego na poziomie gruntu.
  • Odprowadzenie liniowe – umieszczone na poziomie gruntu wzdłuż ścian budynku, zbiera wodę spływającą z dachu i odprowadza ją do kanalizacji deszczowej lub zbiorników na deszczówkę.

Energooszczędność i izolacja dachu bezokapowego

Dach bezokapowy charakteryzuje się lepszą izolacją termicznej. Jego konstrukcja eliminuje ryzyko występowania mostków termicznych. Dodatkowo jest bardziej szczelny niż dach z okapem i pozwala na optymalizację kosztów ogrzewania oraz ochładzania domu.

Jak dach bezokapowy wpływa na energooszczędność budynku?

Dach bezokapowy ma również negatywne działanie na energooszczędność budynku. Bez okapu, nie ma naturalnej ochrony przeciwsłonecznej. Minusem jest również większe uciekanie ciepła przez ściany. 

Mostki termiczne – jak ich unikać?

Rury spustowe ukryte w elewacji to mostek termiczny, który bardzo trudno jest wyeliminować. Aby uniknąć mostków termicznych należy wybierać dobrej jakości materiały budowlane i odpowiednio zaizolować miejsca, w których mogą się one tworzyć. To skutecznie zapobiegnie stratom ciepła, zagrzybieniu i zawilgoceniu na ścianach budynku. 

Wyeliminowanie mostków termicznych jest bardzo ważne, ponieważ długotrwała kondensacja pary wodnej może prowadzić do niszczenia elewacji i obniżenia wartości nieruchomości. 

Wentylacja dachu bezokapowego – dlaczego jest niezbędna?

Wentylacja pomoże uniknąć najczęstszych problemów z tym rodzajem dachu, takich, jak: wilgoć i kondensacja, przegrzewanie się poddasza, czy uszkodzenie konstrukcji budynku. 

Odpowiednią wentylację dachu okapowego zapewnią kominki wentylacyjne, szczeliny wentylacyjne i membrany paroprzepuszczalne. 

Koszt budowy dachu bezokapowego

Na ogólne koszty wpływają takie czynniki jak: wielkość dachu, materiał, z jakiego ma zostać wykonany czy jego kształt. 

Koszt robocizny może wynosić od 100 do 300 zł/m² w zależności od regionu i doświadczenia wykonawcy. Pokrycie dachowe to od 100 do 300 zł/m² zależnie od wybranego materiału, konstrukcja i izolacja – od 150 do 400 zł/m², system odprowadzania wody i wentylacja – od 50 do 150 zł/m².

Czy warto zdecydować się na dach bezokapowy?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Dach bezokapowy z jednej strony jest nowoczesny, a z drugiej może rodzić problemy z odprowadzaniem wody, czy izolacją termiczną. Dlatego ostateczny wybór należy do Ciebie.

Jeżeli spodobały Ci się domy bezokapowe, to zerknij na nasze projekty. Może Twoją uwagę przykuje Antek Alfa, Ara 81 lub Iryda Nano Duo?

Dodaj komentarz