Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Dofinansowanie do budowy domu – dopłaty i dotacje 2024

Dofinansowanie do budowy domu – dopłaty i dotacje 2024

Budowa wymarzonego domu jest przedsięwzięciem, które wiąże się ze znacznymi kosztami. Wszelkie mechanizmy umożliwiające obniżenie tych wydatków z pewnością są warte uwagi każdego Inwestora. Do takich z pewnością można zaliczyć bezzwrotne i bezkosztowe dotacje na pewne elementy wchodzące w skład całego procesu budowy domu. Na jakie dopłaty i dotacje można liczyć w 2024? Kto może otrzymać dofinansowanie do budowy domu? To wszystko sprawdzamy dla Was i przedstawiamy w poniższym artykule.

Dofinansowanie do budowy domu – na czym polega?

Wielu osobom, które rozważają budowę swojego nowego miejsca na ziemi, zapewne nasuwa się pytanie: ile kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego? To bardzo zasadne pytanie. Szczegółowe określenie i zaplanowanie budżetu to ważny element przygotowań, kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia – i to niezależnie, czy chodzi o niewielkie domy parterowe, czy o nowoczesne rezydencje.

Najczęściej spotykanym sposobem finansowania budowy domu są środki własne uzupełnione o kredyt hipoteczny. Poszczególny udział tych dwóch elementów u każdego może być nieco inny, warto jednak pamiętać, że pieniądze z kredytu są dodatkowym kosztem w postaci odsetek i opłat lub prowizji. Dlatego każdy nieoprocentowany zastrzyk gotówki jest godny uwagi. Takie właśnie mogą być środki pochodzące z różnych form dofinansowań.

Na czym więc polega dofinansowanie budowy domu? Nie ma jednego, ogólnego dofinansowania do budowy domu. Są natomiast liczne programy promujące przede wszystkim energooszczędne rozwiązania. Najczęściej mają one formę bezzwrotnej dotacji lub dopłat, na wsparcie inwestora w zaimplementowaniu nowoczesnych rozwiązań i energooszczędnych instalacji.

Poszukując i planując skorzystanie z dotacji, należy pamiętać, że budżet i ramy czasowe trwania każdego z programów są określone. Dlatego zawsze warto sprawdzić aktualny stan rzeczy na oficjalnej stronie danego programu lub stronie podmiotu, który go prowadzi. Z tego powodu przy każdym z programów podajemy link do odpowiedniej strony. Mając to w pamięci, przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym programom.

Na jakie dopłaty i dotacje można liczyć?

Obecnie dostępnych jest szereg programów ogólnokrajowych. Poza nimi funkcjonują projekty lokalne, na przykład na szczeblu gmin. Tych ostatnich warto szukać na stronach gmin lub urzędów miast. Natomiast poniżej przedstawiamy ogólne informacje co do kilku programów ogólnopolskich.

Program „Mój Prąd”

To jeden z popularniejszych programów, który jest obecny od 2019 r. Jest on dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Obecnie mamy do czynienia z 6 edycją programu, która poza instalacjami PV obejmuje swoim zakresem także magazyny energii i magazyny ciepła. W przypadku tego programu możemy więc liczyć na dofinansowanie, do poniesionych już kosztów wspomnianych instalacji.

Program Mój Prąd 6.0. ruszył 2 września 2024 r. (nabór wniosków). Ma on formę dofinansowania kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznych. Co ważne, aby uzyskać dofinansowanie do instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r. konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła. Moc takiej instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 kW do 20 kW.

Szczegółowe informacje o programie Mój Prąd, a także niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie: mojprad.gov.pl

Program „Czyste Powietrze”

To kolejny, bardzo popularny program, który umożliwia otrzymanie bezzwrotnej dotacji lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Jego nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery.

Zakres działań, na które można otrzymać finansowanie, jest szeroki i zawiera między innymi takie działania jak:

1. demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub CWU,

2. zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,

3. zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

4. zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych,

5. zakup i montaż okien,

6. zakup i montaż drzwi zewnętrznych,

7. zakup i montaż bram garażowych.

Co ważne poziom dofinansowania jest zależny od dochodów osiąganych przez osobę ubiegającą się o udział w programie. W przypadku nowo budowanych domów zakres dotacji ogranicza się do punktów od 3 do 7. Dokładne omówienie programu można znaleźć na jego oficjalnej stronie: czystepowietrze.gov.pl

Program „Moje Ciepło”

Dotacje Moje Ciepło to wsparcie finansowe na zakupu i instalację pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Jego nadrzędnym celem jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, co przekłada się na wzrost udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Dotacja polega na refinansowaniu części kosztów poczynionych na zakup i montaż nowych pomp ciepła – powietrznych lub gruntowych.

Dofinansowanie ma formę dotacji do 30% albo do 45% kwalifikowanych kosztów poczynionej inwestycji, ale nie więcej niż 21 tys. zł w ramach jednej współfinansowanej inwestycji. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz okoliczności posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny.

Poszczególny procentowy udział w kosztach, zależny od rodzaju pompy ciepła, a także inne niezbędne informacje o programie Moje Ciepło można znaleźć na stronie: mojecieplo.gov.pl

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, także tych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację. Nie jest to bezpośrednia dotacja do ocieplenia domu, ale ulga podatkowa, która promuje działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynków mieszkalnych.

W przypadku tego programu mamy do czynienia z ulgą, którą odlicza się od dochodu lub przychodu – w zależności od formy opodatkowania. Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Co szczególnie istotne w kontekście omawianego tematu, czyli dofinansowania do budowy domu, z ulgi termomodernizacyjnej nie można skorzystać w przypadku budynku będącego w budowie. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli istniejących już budynków jednorodzinnych. Więcej informacji o tym odliczeniu znajdziesz na stronie: podatki.gov.pl w zakładce: Ulga termomodernizacyjna

Program „Moja Woda”

Program Moja Woda ma na celu pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków, poprzez dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Za realizację programu jest odpowiedzialny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Niestety nabór zgłoszeń w ramach trzeciej edycji programu dobiegł już końca. Pozostaje więc liczyć na informacje co do kolejnej edycji tego programu.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Choć nazwa programu wskazuje, że jego odbiorcami są osoby chcące nabyć mieszkanie, to jednak w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego można otrzymać także dofinansowanie budowy nowego domu. Co do zasady, program jest skierowany do osób, które osiągają dochody umożliwiające spłatę kredytu hipotecznego, ale jednocześnie nie mają środków na niezbędny wkład własny.

Środki z kredytu zabezpieczonego gwarancją BGK, zaciągniętego w ramach tego programu można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, także z jego wykończeniem lub na budowę domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem i zakupem działki budowlanej pod budowę domu. Więcej informacji o tym programie znajdziesz tu: Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli rodzinny kredyt mieszkaniowy

Projekt domu, a dofinansowanie - czy ma znaczenie?

Wybór odpowiedniego projektu domu ma ogromne znaczenie. Nie tylko z oczywistych względów, takich jak dopasowanie układu i powierzchni domu do potrzeb jego przyszłych domowników, czy dopasowanie do działki, ale także z uwagi na dotacje, z jakich planujemy skorzystać.

Przykładowo w ramach adaptacji projektu można dostosować projekt do montażu pompy ciepła, a panele fotowoltaiczne ustawić na konstrukcji na gruncie. Jednak o wiele lepszą opcją jest wybór gotowego projektu z pompą ciepła, projektu, który uwzględnia miejsce na panele PV na połaci dachu, która będzie odpowiednio zorientowana względem słońca, czy projektu z zaplanowaną instalacją dla gruntowego wymiennika ciepła.

Szczegółowe informacje o tym, jakie wymogi musi spełniać projekt domu, zawierają regulaminy poszczególnych programów. Przykładowo dla programu Moje Ciepło warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Natomiast w przypadku programu Mieszkanie bez wkładu własnego zastosowanie mają limity cenowe za m2 nieruchomości.

Planując poszczególne koszty na podstawie wybranego projektu domu, należy także pamiętać o ich odpowiednim podzieleniu w czasie – przeznaczeniu odpowiedniej puli środków na każdy z etapów przygotowań i budowy. Ma to szczególne znaczenie, także przy dofinansowaniach, gdyż w większości programów środki finansowe są przyznawane w formie zwrotu uprzednio poniesionych wydatków.

Kto może otrzymać dofinansowanie do budowy domu?

Nie sposób jednoznacznie określić, komu przysługują dofinansowania na budowę domu. Każdy z programów ma nieco inny cel, realizowany na różne sposoby. Co za tym idzie grupa docelowa, czyli beneficjenci także będą się różnic w zależności od programu. Dlatego zawsze należy sprawdzać wymagania określone w danym programie.

Podsumowując, dofinansowaniem do budowy domu powinni zainteresować się wszyscy, którzy planują, są w trakcie, lub wybudowali nowy dom. Wiele programów obejmuje także remonty domów. Im wcześniej zainteresujemy się możliwościami, jakie są dostępne w zakresie dofinansowań, tym większa szansa na spełnienie wymogów i uzyskanie finansowania.

Dodaj komentarz