Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Dom parterowy - wady i zalety

Kategorie: Budowa domu
Dom parterowy - wady i zalety
Domy parterowe mają wiele zalet i są często wybierane przez inwestorów w Polsce. Najważniejsze zalety domów parterowych to niskie koszty budowy, łatwość aranżacji oraz wysoka funkcjonalność. Pewne cechy domów parterowych sprawiają jednak, że w oczach niektórych domy mogą być mniej atrakcyjne. Zatem na co warto zwrócić uwagę, gdy rozważamy budowę domu parterowego.

Jakie są zalety i wady domów parterowych?

Parterowy dom to coraz częstszy widok na działkach budowlanych. Nic w tym dziwnego. W dobie nieustannie rosnących kosztów materiałów budowlanych i cen robocizny, powierzchnia zabudowy oraz sposób budowy domu mają istotne znaczenie.

Dom parterowy - zalety

Projekty domów parterowych są prostsze pod względem konstrukcyjnym i pozwalają na budowę domów o ciekawym wyglądzie.  Domy parterowe są niezwykle ergonomiczne i umożliwiają łatwą rozbudowę w przyszłości.
Wymieniając zalety domów parterowych, należy podkreślić wysoki komfort użytkowania. Brak schodów ułatwia aranżację wnętrza, wstawianie mebli i prowadzenie remontów. Dla mieszkańców domów parterowych obce jest codzienne, mozolne wspinanie się po schodach. Dom parterowy zapewnia łatwy dostęp do działki i możliwość zaaranżowania powierzchni tarasu.
W przypadku gdy projekt domu uwzględnia duże przeszklenia, nawet niewielki dom parterowy zyskuje na przestronności, zapewniając równocześnie możliwość podziwiania okolicznej natury bezpośrednio z sypialni, jadalni lub salonu.
Jednym z najistotniejszych aspektów dla inwestorów, który ma ogromny wpływ na wybór projektu są koszty budowy domu jednorodzinnego.  Budowa domu parterowego może być znacznie tańsza od budowy domu wielokondygnacyjnego o podobnej wielkości. Dzieje się tak, szczególnie wtedy gdy dom który zamierzamy wybudować będzie miał powierzchnię nie większą niż 150 mkw.
Gdy powierzchnia planowanego domu przekracza 150 mkw koszt budowy domu parterowego zazwyczaj przekracza koszt budowy domu wielokondygnacyjnego lub koszt budowy domu z użytkowym poddaszem.
Zależność ta wynika, przede wszystkim, z powierzchni fundamentów oraz kosztów pokrycia dachowego. To jedne z większych wydatków jakie należy uwzględniać przy typowej inwestycji.
Z drugiej jednak strony, w domu parterowym nie trzeba montować drogich okien dachowych oraz dom taki może mieć mniejszą nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych, co wynika z mniejszego obciążenia dodatkowymi kondygnacjami. W domu parterowym łatwiej też jest prowadzić remont i konserwację elewacji zewnętrznej.
Na koniec warto wspomnieć, że z powodu niewysokiej bryły domy parterowe cechuje minimalny wpływ na okoliczny krajobraz.

Wady domu parterowego

Dom parterowy ma również pewne wady. Przede wszystkim dom parterowy musi dobrze współgrać z otoczeniem oraz uwzględniać powierzchnią i specyfiką działki. Jeśli budowę domu parterowego zrealizujemy na zacienionej i małej działce, wówczas dom nie będzie się dobrze prezentował, a jego wnętrze będzie zbyt ciemne. Mała działka wokół budynku parterowego dodatkowo pomniejszy wizualnie powierzchnię domu i utrudni aranżowanie pomieszczeń.
Warto wspomnieć o wyższych kosztach ogrzewania domu parterowego. Budynki jednokondygnacyjne są zazwyczaj mniej energooszczędne. Wynika to z większej powierzchni, przez którą może dochodzić do ucieczki ciepła.
Kolejną kwestią dotyczącą oszczędności jest fakt, iż w domach parterowych trudniej jest zgrupować instalacje w jednym miejscu. Czasami kuchnia i łazienka projektowane są na przeciwległych końcach domu, przez co wzrasta koszt montażu i zakupu osprzętu wchodzącego w skład instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej.

Czy warto zainwestować w dom parterowy?

Wymarzony azyl w sypialni na poddaszu zapewnia cisza, ciepło zimą i odpoczynek od upału latem. Dlatego izolacja stropodachu powinna mieć grubość nawet 30cm i więcej. Lukarny, choć przyjazne w użytkowaniu, zwiększają powierzchnię ucieczki ciepła i nie są rozwiązaniem tak energooszczędnym jak okna dachowe. Rolety, zwłaszcza zewnętrzne, pomagają kontrolować temperaturę wnętrza, a dodatkowo chronią szyby od uderzeń deszczu i gradu. Osoby szczególnie wrażliwe na hałas powinny zastanowić się nad wyborem pokrycia dachu. Blacha, a zwłaszcza blachodachówka jest bardziej ekonomiczna od dachówki ceramicznej, ale tylko niektóre jej warianty mają od spodu wygłuszającą włókninę.

Ładny dom z sypialniami na poddaszu

Wybór domu parterowego powinien być dokładnie przemyślany. Przy planowaniu koniecznie należy uwzględnić wielkość działki, którą dysponujemy oraz potrzeby i oczekiwania przyszłych domowników. Domy parterowe przypadną do gustu tym z nas, którzy lubią bliskość natury.
Dom parterowy jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi. Bryła i konstrukcja budynku znacznie ułatwia pilnowanie pociech oraz ogranicza ryzyko upadku ze schodów. Z drugiej jednak strony, domy parterowe rekomendowane są również osobom starszym oraz takim które nie mogą lub nie lubią chodzić po schodach.
Dom piętrowy lub dom z użytkowym poddaszem wydaje się być lepszym rozwiązaniem gdy planujemy budowę lokum dla większej rodziny. W przypadku budowy domu o dużej powierzchni, przyszłe opłaty eksploatacyjne w domu wielokondygnacyjnym będą zwykle niższe. Dom piętrowy można też łatwiej podzielić w przypadku powiększenia się rodziny lub usamodzielnienia się dzieci.
Niezależnie od tego, czy poszukują Państwo nowoczesne projekty domów parterowych czy projekty domów wielkokondygnacyjnych, z piwnicą lub bez piwnicy zapraszamy do zapoznania się z projektami domów jednorodzinnych Pracowni Projektowej ARCHETON. W przypadku pytań, nasi architekci i doradcy służą fachowym wsparciem i bezpłatną pomocą.

Dodaj komentarz