Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ostatnie artykuły

Domy z garażem – jednostanowiskowym, dwustanowiskowym, a może jednak bez garażu?

Kategorie: Budowa domu
Domy z garażem – jednostanowiskowym, dwustanowiskowym, a może jednak bez garażu?

Na etapie projektowania domu należy zdecydować czy ma mieć garaż, czy nie. A jeśli tak, to jaki – jedno- czy dwustanowiskowy. Jakie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne? Co może być alternatywą dla garażu? O tym poniżej. 

Większość inwestorów decyduje się na wybudowanie domu z garażem, zazwyczaj jednostanowiskowym, chyba że w rodzinie są dwa samochody albo więcej. Budowa domu bez garażu jest tańsza, ale na pewno taki dom jest mniej funkcjonalny. Alternatywą dla garażu w bryle domu mogą być wiata garażowa albo garaż wolnostojący. 

Dom z garażem czy bez? 

Budując dom, już na etapie projektowania należy zdecydować się na konkretną opcję, tj. czy dom ma mieć garaż (i jaki – jedno- czy dwustanowiskowy), czy też ma to być dom bez garażu. Posiadanie garażu ma liczne zalety. Jest schronieniem dla samochodu zarówno przed śniegiem, gradem, deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak burze i silne wiatry. Właściciele domu z garażem docenią go zwłaszcza zimą, gdy nie muszą odśnieżać auta i skrobać szyb. Poza tym garaż to miejsce nie tylko dla samochodu, ale także dla: rowerów, sprzętów takich jak kosiarki, myjki ciśnieniowe czy grabie i łopaty, a także np. opon i wielu innych rzeczy. Dom z obszerniejszym garażem to optymalne rozwiązanie. Dzięki niemu można zaoszczędzić miejsce w ogrodzie (gdyż nie trzeba budować szopy na narzędzia). Ponadto nie ma konieczności przechodzenia z domu do innego pomieszczenia. Na wybudowanie domu bez garażu najczęściej decydują się inwestorzy, którzy posiadają małą działkę lub taką o dość nietypowym kształcie. Często takie rozwiązanie jest także podyktowane względami finansowymi lub warunkami zabudowy narzuconymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Alternatywą dla garażu może być wiata garażowa, która częściowo chroni samochód przez warunkami atmosferycznymi. 

Projekt domu Tymon. 

Jest to projekt domu z garażem dwustanowiskowym o powierzchni użytkowej 108,2 m2 oraz powierzchni netto 146,7 m2. Posiada 4 pokoje, czyli: pokój dzienny oraz 3 sypialnie, a poza tym kuchnię, łazienkę, osobne wc i spiżarkę. Jest idealny dla czteroosobowej rodziny. Jest to dom wykonany w technologii murowanej, z pustaków ceramicznych THERMOPOR, ściany są ocieplone płytami styropianowymi. Strop jest drewniany, konstrukcja dachu wykonana z kratownic drewnianych. Pokrycie dachu to dachówki betonowe lub ceramiczne. Elewacja jest otynkowana i częściowo pokryta deskowaniem poziomym. Jeśli inwestor chce, by parterowy dom miał powierzchnię użytkową większą niż 100 m2 oraz dwustanowiskowy garaż, a przy tym tradycyjna bryłę to wskazane jest wykorzystanie rozbudowanego rzutu . Opisywany projekt domu z garażem dwustanowiskowym jest zbudowany na planie w kształcie litery T, dzięki czemu czterospadowe, przenikające się dachy mają umiarkowaną wysokość. Projekt ten wyróżnia się prostą bryłą, poziomymi liniami i dużymi oknami bez podziałów. Taki dom dobrze wpasuje się w każdy krajobraz.

Projekt domu Lutek. 

To również projekt domu z garażem dwustanowiskowym, ale parterowy z poddaszem użytkowym. Ten ma powierzchnię użytkową wynoszącą 103,1 m2, a netto 161,7 m2. Posiada 5 pokoi, w tym: pokój dzienny, gabinet na parterze i 3 sypialnie na poddaszu oraz 2 łazienki, kuchnię, garderobę, spiżarkę i pralnię. Jest idealny dla 4-5 osób. Jest wykonany w technologii murowanej, z betonu komórkowego SOLBET, ściany są ocieplone wełną mineralną lub styropianem. Zastosowany został lekki panelowy strop Smart. Konstrukcja dachu jest drewniana, jętkowa, a schody są żelbetowe. Pokrycie dachu to dachówka betonowa lub ceramiczna. Elewacja jest pokryta tynkiem. Jest to projekt idealny na płytką lub wąską działkę z wjazdem od południa, a także narożną. Dom jest wzniesiony na planie smukłego prostokąta. Projekt ten wyróżniają przeszklenie w salonie oraz pergola obiegająca narożnik z tarasem. 

Projekt domu Żuczek-2. 

Jest to projekt domu z garażem jednostanowiskowym o powierzchni użytkowej 90,1 m2 oraz powierzchni netto 116,7 m2. Posiada 4 pokoje, w tym: pokój dzienny i 3 sypialnie oraz kuchnię, łazienkę, osobne wc i spiżarkę. Jest idealny do zamieszkania przez 4 osoby. Jest wykonany w technologii murowanej, z pustaków ceramicznych POROTHERM, ściany są docieplone wełną mineralną. Strop jest żelbetowy, konstrukcja dachu drewniana, jętkowa. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną lub blachą dachówkową. 

Projekt domu Smyk.

Jest to projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem o powierzchni użytkowej 71,4 m2 i powierzchni netto 110,8 m2. Posiada 4 pokoje, w tym pokój dzienny na parterze i 3 sypialnie na poddaszu oraz kuchnię, łazienkę i osobne wc. Jest to dom idealny dla 4 osób. Jest wykonany w technologii murowanej, z betonu komórkowego TERMALICA. Konstrukcja dachu jest drewniana, krokwiowo-jętkowa, schody żelbetowe. Dach pokryty jest dachówką ceramiczną, elewacja jest otynkowana tynkiem cementowo-wapiennym albo cienkowarstwowym silikonowym, silikatowym lub mineralnym. Jeśli inwestor zdecydował się wybudować dom bez garażu, a w trakcie jego użytkowania okaże się, że jednak garaż bardzo by się przydał, to zawsze jest możliwość, oczywiście jeśli pozwala na to wielkość działki, wybudowania garażu wolno stojącego jedno- lub dwustanowiskowego np. wg jednego z projektów. Wszystkie wyżej opisane projekty domów z garażem, a także bez garażu oraz wiele innych można znaleźć na naszej stronie.

Zobacz także:

OKNA, które zmieniają dom

Kostka znowu w grze

Dom parterowy - wady i zalety

Dodaj komentarz