Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ile kosztuje prywatny projekt domu?

Kategorie: Wybór projektu
Ile kosztuje prywatny projekt domu?

Zgodnie z rekomendacją Stowarzyszenia Architektów Polskich nie powinno to być więcej niż 8% całkowitego kosztu budowy domu. Cena indywidualnego projektu uzależniona jest także od renomy danego architekta oraz stopnia skomplikowania budynku. Wszystkie niestandardowe elementy podwyższają całkowitą kwotę, jaką musi zapłacić inwestor. Tańszym rozwiązaniem jest gotowy projekt domu oferowany przez biura architektoniczne takie jak Archeton.

Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego w 2023?

Cena indywidualnego projektu domu jednorodzinnego w 2023 roku to z reguły kilkanaście tysięcy złotych. Projekty małych i nieskomplikowanych budynków mogą kosztować 10 tys. jednak dla większych nieruchomości koszt może przekroczyć nawet 20 tys. Znaczenie dla wyceny ma też renoma architekta, czy biura wykonującego projekt. Stowarzyszenie Architektów Polskich zaleca, aby ta kwota nie przekraczała 8% całkowitej wartości budowy domu. Znacznie tańsze są gotowe projekty domów, które wraz z adaptacją kosztują najczęściej nie więcej, niż kilka tysięcy zł. Możesz je nabyć m.in. w biurze projektowym Archeton.

Jaki jest koszt architekta za plan domu?

Plan domu zamówiony u architekta kosztuje średnio kilkanaście tysięcy zł. Za metr kwadratowy zapłacisz od 60 do 250 zł. Jest to projekt indywidualny wykonywany od podstaw i w pełni dostosowany do oczekiwań inwestora. Znaczenie ma nie tylko metraż, ale także stopień skomplikowania budynku, czy renoma architekta. Projektanci z większych miast mają też z reguły wyższe stawki. Kwota ta nie powinna przekraczać 8% kosztów budowy domu, jeśli architekt respektuje rekomendacje Stowarzyszenia Architektów Polskich. Gotowe projekty domów również przygotowują wykwalifikowani architekci, ale ich ceny wraz z adaptacją nie przekraczają kilku tys. zł.

Ile kosztuje podpis architekta?

Podpis wykwalifikowanego architekta jest równoznaczny z zatwierdzeniem wykonanego projektu kosztem jest więc cena tego projektu. W zależności od rodzaju nieruchomości i jej wielkości może to być kilkanaście tys. zł. Na rynku istnieje też zjawisko tworzenia projektów przez osoby nieuprawnione np. inżynierów budowlanych, a następnie autoryzowanie całości przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia. Wówczas koszt projektu może być niższy jest to jednak podejście nieprofesjonalne i nieetyczne, a architekt, składając swój podpis, jako projektant główny potwierdza nieprawdę jakoby był autorem projektu.

Zobacz także:

Projekty domów parterowych

Projekty domów do 70m2

Z jakiej strony najlepiej zamówić projekt domu?

 

Dodaj komentarz