Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Ile kosztuje stworzenie projektu domu?

Kategorie: Wybór projektu
Ile kosztuje stworzenie projektu domu?

Cena projektu zależy też od jego metrażu – im większa powierzchnia, tym więcej będziesz musiał zapłacić. Decyduje również stopień skomplikowania projektu, a więc wszystkie nietypowe pomysły, jakie będzie chciał uwzględnić przyszły właściciel podwyższają całkowitą kwotę. Podobnie będzie z zastosowaniem niestandardowych rozwiązań w zakresie systemu ogrzewania, wentylacji, czy fundamentów oraz dołączenie dodatkowych pomieszczeń, jak garaż i piwnica.

Jaki jest koszt architekta w przeliczeniu na m2?

W przeliczeniu na m2 koszt wykonania indywidualnego projektu domu u architekta waha się w granicach od 60 do 250 zł. Ta duża rozbieżność wynika z faktu, że ceny nie są odgórnie regulowane i zależą m.in. od renomy architekta. Projekty zamawiane w biurach architektonicznych zlokalizowanych w dużych miastach również mogą być droższe. Jednak oprócz metrażu wpływ na ostateczną cenę projektu będzie też miał stopień skomplikowania budynku, czy zastosowanie niestandardowych rozwiązań konstrukcyjnych, architektonicznych lub instalacyjnych. Znacznie mniej kosztowne są gotowe projekty, które możesz kupić np. w Archeton.

Ile kosztuje projekt domu u architekta w 2023?

Szacunkowo koszty zaczynają się od 10 tys. zł wzwyż.  Ceny za indywidualny projekt domu zamówiony u architekta są zróżnicowane i zależą m.in. od renomy i konkretnego cennika danego architekta. Często droższe są też projekty realizowane przez pracownie, czy architektów z większych miast. Kwoty z reguły nie są podawane do publicznej wiadomości, a ustalane dopiero z klientem.  Przyjmuje się także, że cena projektu indywidualnego waha się w granicach od 5 do 20% całkowitej wartości domu. Stowarzyszenie Architektów Polskich zaleca jednak, aby ten koszt mieścił się w granicach od 3 do 8%.

Ile kosztuje projekt domu u architekta?

Indywidualny projekt domu zamówionego u architekta to z reguły nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Decyduje tu wiele czynników. Po pierwsze renoma architekta, czy pracowni. Z reguły więcej zapłacisz też za projekt u architekta posiadającego swoje biuro w dużym mieście. Po drugie pod uwagę brana jest powierzchnia domu oraz rozwiązania architektoniczne. Każda nietypowa opcja generuje dodatkowe koszty. Dokumenty obejmują też projekt instalacji grzewczej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Ogólna kwota może być niższa, jeśli zgodzisz się na dalsze powielanie projektu przez architekta, a więc licencję niewyłączną.

Jaki jest koszt architekta za pozwolenie na budowę?

Koszt za pozwolenie na budowę doliczany przez architekta do ceny projektu składa się z opłaty stałej i zmiennej. Opłata zmienna zależy od jego metrażu i wynosi 1 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Należy do tego doliczyć 47 zł opłaty stałej. Całkowita kwota nie może jednak przekroczyć 539 zł. W przypadku adaptacji projektu gotowego architekt zajmujący się jej wykonaniem może pomóc inwestorowi załatwić stosowne formalności w urzędzie związane z pozwoleniem na budowę. Inwestor musi jednak pamiętać o wydaniu mu pełnomocnictwa do reprezentowania w organach administracyjnych.

Dodaj komentarz