Wybudowanie domu to często główne marzenie wielu osób, które marzą o własnym kącie. Jest to bardzo złożony proces, który wymaga nie tylko czasu, ale też cierpliwości. Składa się z kilku etapów i wymaga udziału specjalistów, dzięki którym zamieszkanie w jego murach będzie komfortowe i w pełni bezpieczne. Czas potrzebny na stworzenie domu zależy od wielu czynników, między innymi możliwości finansowych czy systemu, w jaki zostanie wybudowany. Zobacz, ile trwa budowa domu oraz co musisz wiedzieć na temat tego procesu.
Ile trwa budowa domu — przybliżone szacunki czasowe
Decyzja o rozpoczęciu budowy domu powinna być dokładnie przemyślana. W tym przypadku należy precyzyjnie zaplanować nie tylko proces wznoszenia budynku, ale także czas i finanse, które zamierzasz przeznaczyć na ten cel. Jeśli nie planujesz zaciągać kredytu hipotecznego, budowa domu może zająć Ci nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, że cały ten proces wymaga płynności finansowej. Po rozpoczęciu budowy pewnych elementów nie wolno pozostawiać niedokończonych na dłuższy czas. Może to spowodować zniszczenia i szkody, których naprawienie może okazać się kosztowne i przedłużyć okres budowy domu.
Całkowity czas budowy domu jednorodzinnego zależy od wielkości planowanego budynku, stopnia skomplikowania projektu czy technologii zastosowanej podczas budowy. Wiele zależy też od organizacji prac budowlanych. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, budowa domu może potrwać nawet do pięciu lat. Jednak coraz to nowsze rozwiązania w kwestii stawiania budynków sprawiają, że cały ten proces można zamknąć już w okresie półtora roku.
Czynniki wpływające na czas budowy
Czas potrzebny na postawienie budynku zawsze skraca się lub wydłuża w zależności od wielu czynników. Istnieje wiele przyczyn, niezależnych od nas, takich jak warunki atmosferyczne. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa organizacja pracy, technologia zastosowana do budowy domu, a także liczba kondygnacji. Proces powstawania budynku może się wydłużyć w przypadku wprowadzania zmian w projektach lub przy podejmowaniu kluczowych decyzji w trakcie budowy. Z uwagi na fakt, że w pracach uczestniczy duża liczba osób, opóźnienie mogą spowodować także błędy w komunikacji. Zoptymalizowanie czasu potrzebnego na budowę będzie możliwe w przypadku stworzenia precyzyjnego harmonogramu. W przyspieszeniu prac z pewnością pomoże także architekt z nadzorem budowlanym lub kierownik budowy.
Optymalny czas rozpoczęcia budowy
Rozpoczęcie prac związanych z budową domu jednorodzinnego warto wyznaczyć na początek wiosny. W tym czasie zmniejsza się ryzyko wystąpienia przymrozków, a dzień staje się dłuższy. Najlepszą porą na wykonywanie pierwszych robót jest druga połowa marca lub początek kwietnia.
Harmonogram prac budowlanych — co to jest?
Przed rozpoczęciem budowy domu należy wykonać harmonogram prac budowlanych. Dzięki niemu proces powstawania budynku zostanie precyzyjnie zaplanowany, a co za tym idzie, także bardziej efektywny. Harmonogram to lista robót, które kolejno należy wykonać podczas budowy domu. Przy każdej czynności wskazuje się czas potrzebny na jej wykonanie. W planie zamieszcza się także informacje dotyczące wszelkich przerw w budowie.
Dodatkowo warto zadbać o czytelność harmonogramu. Najprostszym sposobem jest opracowanie planu w formie tabeli, której zostaną wyszczególnione terminy i konkretne czynności wykonywanie na danym etapie. Plan powinien zawierać wszystkie fazy budowy domu, od stanu zerowego po prace wykończeniowe.
Wykonanie harmonogramu prac budowlanych pozwoli zapobiec generowaniu dodatkowych kosztów, potrzebnych na wykonanie robót. Pomoże uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy – dzięki niemu łatwiej ustalić terminy dostaw materiałów czy przewidywaną datę odbioru budynku. Po sporządzeniu planu mamy szansę zobaczyć, ile trwa budowa domu zaplanowanego w projekcie.
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego w stanie zerowym
Pierwsza faza budowy domu w technologii tradycyjnej to tak zwany stan zerowy. Przed rozpoczęciem stawiania budynku należy wykonać tymczasowe ogrodzenia wokół placu budowy, na którym geodeta musi wytyczyć budynek. Następnie odbywają się wszystkie prace związane ze powstawaniem fundamentów: szalowanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej, rozprowadzenie instalacji, przejścia przez fundament, zalewanie ław lub płyt oraz stawianie ścian fundamentowych. Po wykonaniu tych prac należy stworzyć warstwy posadzkowe ma gruncie i strop nad piwnicą, jeśli jest ona uwzględniona w projekcie. Na końcu tego etapu tworzy się termiczną i przeciw wodną izolację ścian fundamentowych. Fazę zerową kończy zakopanie wykopu.
Całość tego etapu może zająć od dwóch tygodni do ponad miesiąca. Wyrównanie i przygotowanie terenu potrwa od 2 do 4 dni. Geodeta potrzebuje jednego dnia na wytyczenie budynku, a wylewanie fundamentów może trwać około 2 tygodni (wliczając 2-3 przerwy przed postawieniem ścian) Prace związane ze wznoszeniem ścian wymagają czasu około 3 tygodni. Inne roboty wykonywane w stanie zerowym to przejścia instalacyjne, trwające około 2 dni, izolacja – 2 dni, instalacja podposadzkowa – jeden dzień i zabezpieczenie ścian gruntem, które może potrwać do 3 dni.
Stan surowy otwarty — ile trwa budowa domu
To, ile długo trwa budowa domu jednorodzinnego w stanie surowym otwartym, uzależnione jest od wielkości budynku. Jeśli projekt domu zakłada piętra, należy wziąć pod uwagę czas na stworzenie kolejnych kondygnacji i schodów. Zasadniczo na tym etapie wymurowywane są ściany i wykonywane są stropy, co może potrwać od około 5 do 10 tygodni w obrębie jednej kondygnacji. Jeżeli w budynku przewidywane są schody, to wraz z pielęgnacją stropu, poświęca się to 2 tygodnie. W domach z poddaszem użytkowym buduje się także ściany kolankowe, które mają za zadanie utrzymać ciężar dachu. Na ich stworzenie potrzeba od 4 do 7 dni z dwutygodniową przerwą. Za koniec wykonuje się więźbę dachową i kładzie pokrycie. Te prace mogą zająć od 2 do nawet 6 tygodni.
Budowa domu stanu w stanie surowym zamkniętym
Kolejny etap budowy domu to stan surowy zamknięty, który rozpoczyna się od montażu okien. Zaraz po tej czynności montowane są rolety naokienne lub podtynkowe, jeśli projekt zakłada ten element. W tej fazie wstawiane są też drzwi wejściowe i brama garażowa (jeśli garaż jest przewidziany w planie). Ten etap budowy domu to także odpowiedni moment na wykonanie wszystkich instalacji w kolejności: kanalizacyjna, wodna, gazowa, wentylacja mechaniczna, elektryczna i inne. Stan surowy zamknięty osiągamy po zakończeniu wszystkich prac elewacyjnych, czyli ociepleniu budynku, wykonaniu tynków, okładzin i montażu parapetów.
Wszystkie te prace wymagają czasu. Ten etap jest uważany za dosyć długi, jednak bo osiągnięciu stanu surowego zamkniętego możemy uznać, że jesteśmy w połowie drogi do całkowitego ukończenia domu. Czynności wykonywane do momentu wstawienia bramy garażowej mogą potrwać około 2 tygodni. Montaż instalacji może zająć nawet 3 miesiące, a prace elewacyjne od dwóch tygodni wzwyż. Warto wziąć pod uwagę fakt, że budynek w tym stanie należy odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą, co będzie wymagało poświęcenia dodatkowej ilości czasu.
Stan deweloperski i prace wykończeniowe
Kiedy prace elewacyjne dobiegną końca, nadchodzi czas na stan deweloperski, który osiąga się poprzez ocieplenie dachu, wykonanie suchej zabudowy poddasza i tynków wewnętrznych oraz wylanie podłóg. Następnie rozpoczynają się prace wykończeniowe, których czas trwania zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest zakres prac, jakie zakłada harmonogram. Jest to najdłuższy etap budowy domu i w zależności wielkości budynku, mogą potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Inne rodzaje technologie budowy domu
Oprócz tradycyjnych sposobów stawiania budynków istnieją także szybsze metody. Należą do nich budowa domu szkieletowego, prefabrykowanego lub drewnianego. Sekret tego rodzaju budownictwa polega na braku prac mokrych, wykonywanych w przypadku standardowych budynków. Samo stawianie konstrukcji trwa do kilka tygodni, a wykończenie całego domu zajmuje zaledwie kilka miesięcy. W przypadku tego typu budowy należy uwzględnić czas potrzebny na wykonanie szkieletów czy prefabrykatów, z których powstanie dom.
Sprawdź podobne artykuły:
https://archeton.pl/blog/koszt-budowy-domu-w-2024-czy-warto-czekac-na-kredyt-0-n101