Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie. W obliczu rosnących cen materiałów i usług dla wielu osób taka inwestycja jest znacznym obciążeniem finansowym. Co za tym idzie sposoby na oszczędności i ograniczenie kosztów są poszukiwane na praktycznie każdym etapie. Jak tanio wybudować dom, by jednocześnie spełniał on nasze oczekiwania? Na czym można oszczędzić, a na czym nie warto? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Jak tanio wybudować dom ? Praktyczne wskazówki
Wybudowanie taniego domu wymaga starannego planowania, strategicznych wyborów i podejmowania świadomych decyzji na każdym etapie budowy. Oznacza to, że trzeba się pilnować, by nie tylko nie przekroczyć budżetu na dane materiały i usługi, ale by nie popełniać błędów, których naprawa może być kosztowna.
Gotowy projekt domu – oszczędność na kosztach projektowania
Szeroka oferta gotowych projektów pozwala na dopasowanie idealnego domu do naszych potrzeb i oczekiwań, bez konieczność tworzenia indywidualnego opracowania, którego koszty są znaczne. Ponadto gotowe projekty domów tanich w budowie są zoptymalizowane tak, by z każdego metra kwadratowego powierzchni mieć jak najlepszy użytek. Posiadają także dobraną technologię wykonania, oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie instalacji wewnętrznych.
Wybór odpowiedniego projektu
Dobry plan to podstawa, dlatego pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu i rozpatrzenie go w kontekście budżetu. Przeglądając gotowe projekty, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą przełożyć się znacząco na ograniczenie wydatków na budowę. Poznajmy kilka kluczowych czynników.
Dom o prostej bryle – minimalizacja kosztów budowy i eksploatacji
Tani dom, to dom o prostej bryle. Najlepiej by budynek posiadał zwartą bryłę i ograniczoną liczbę skomplikowanych detali architektonicznych, takich jak wykusze czy lukarny, które generują dodatkowe koszty.
Domy na planie prostokąta zbliżonego proporcjami do kwadratu, lub na planie kwadratu, będą oferowały największą powierzchnię przy jak najmniejszej długości ścian zewnętrznych. Oznacza to nie tylko mniejszą ilość materiałów, ale także optymalizację pod względem kosztów ogrzewania na etapie użytkowaniu budynku.
Rezygnacja z piwnicy
Rezygnacja z piwnicy to jedna z najprostszych metod na obniżenie kosztów budowy domu. Piwnica, choć posiada pewne zalety, generuje znaczące wydatki. Koszty związane z jej budową obejmują: głębokie wykopy, fundamenty i ściany piwnicy, schody zapewniające komunikację, izolację termiczną i hydroizolację. Wysoki poziom wód gruntowych powoduje ryzyko zalania, oraz konieczność wykonania kosztownej, ciężkiej hydroizolacji oraz systemu drenażowego.
Zamiast piwnicy warto rozważyć wybór projektu, który posiada niewielkie pomieszczenie gospodarcze lub inne, praktyczne miejsca do przechowywania. Takie rozwiązania są nie tylko tańsze w budowie, ale także bardziej funkcjonalne – pozwalają, chociażby uniknąć chodzenia po schodach.
Dom bez balkonów i lukarn
Balkon, taras nad parterem, lub lukarna zwieńczona balkonem to miejsca wymagające szczególnej uwagi pod względem wykonawczym. Konstrukcja płyty balkonu, odpowiednio wykonana izolacja, obróbka blacharska, a także wykończenie powierzchni to niemałe koszty dla stosunkowo niewielkiej przestrzeni o ograniczonym zastosowaniu. Znaczne koszty generują także balustrady, które należy zamontować tak, by nie rozszczelnić warstw izolacyjnych.
Ciekawą i znacznie tańszą alternatywą, a także mniej problematyczną pod względem wykonawczym, mogą być balkony francuskie. Zapewniają one dobrą powierzchnię przeszklenia, a po otwarciu dają możliwość oparcia się o barierkę i obserwowania otoczenia tak jak z balkonu.
Dom z mniejszą liczbą łazienek i okien
Łazienka to pomieszczenie, którego wykończenie jest bardzo kosztowne, dlatego jeśli zależy nam na tym, by jak najtaniej wybudować dom, to warto wybrać projekt z jak najmniejszą liczbą łazienek i toalet. Dla parterowego domu przeznaczonego dla niewielkiej rodziny może to być tylko jedna wspólna łazienka. Dzięki temu ograniczymy koszt wykończenia, ilość ceramiki sanitarnej, a także uprościmy instalację wodno-kanalizacyjną do minimum. Choć każda dodatkowa łazienka lub toaleta dedykowana dla strefy dziennej podnosi komfort korzystania z domu, to podnosi także koszty jego budowy.
Podobnie sprawa przedstawia się w kwestii okien. Duża ilość niemałych przeszkleń potrafi znacząco podnieść całkowity koszt budowy. Nowoczesna stolarka okienna zapewnia świetne parametry, ale jest to okupione wysoką ceną zakupu, szczególnie jeśli będzie wykonywana na wymiar i w nietypowych kształtach. Dlatego warto wybrać projekt domu, w którym ilość przeszkleń jest zoptymalizowana, a poszczególne okna mają standardowe gabaryty.
Dach o prostej konstrukcji
Dach mansardowy, lukarny typu wole oko, czy złożone dachy wielospadowy to elementy, które nie charakteryzują domów tanich w budowie. Na jaki rodzaj dachu się zdecydować by jego koszt był możliwie niski?
- Dach dwuspadowy to nie tylko rozwiązanie tanie, ale i atrakcyjne wizualnie. Rezygnacja z lukarn i okien dachowych jeszcze bardziej zmniejsza koszt takiego zwieńczenia budynku. Okna najlepiej umieścić w ścianach szczytowych – oczywiście jeśli poddasze jest użytkowe. Gotowe projekty domów z dachem dwuspadowym cieszą się dużą popularnością i są oferowane w wielu różnorodnych wariantach.
- Dom z płaskim dachem świetnie wpisuje się w trendy nowoczesnej, minimalistycznej architektury. Tak zwane stropodachy są stosunkowo proste pod względem wykonawczym. Posiadają jeszcze jedną istotną zaletę – jest to brak skosów w pomieszczeniach. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, lub warunki zabudowy na to pozwalają, warto wybrać dom z płaskim dachem.
Jak tanio wybudować dom? Zrezygnuj z garażu
Garaż w bryle budynku to kolejny element podnoszący koszty. Projekty domów bez garażu są tańsze w realizacji. Natomiast oddzielny garaż wolnostojący można wybudować w późniejszym okresie, kiedy budżet na to pozwoli. Ciekawą alternatywą są wiaty, zapewniające ochronę samochodu przed opadami deszczu i śniegu.
Postaw na metodę gospodarczą
Istotnym aspektem jest organizacja pracy. Zatrudnienie generalnego wykonawcy jest wygodne, ale drogie. Warto rozważyć system gospodarczy, w którym samodzielnie koordynuje się prace i zatrudnia podwykonawców do poszczególnych etapów. Jeśli mamy odpowiednie umiejętności, prace wykończeniowe, a nawet niektóre prace budowlane, można wykonać samodzielnie lub z pomocą najbliższych.
Rozsądnie wybieraj materiały budowlane
Kolejną istotną kwestią jest dobór materiałów budowlanych. Warto porównywać ceny, a do dostawców wysyłać zapytania o kompleksowe zaopatrzenie, co pozwoli na uzyskanie większego rabatu i ograniczy koszty transportów. Niektóre materiały można kupić przez internet i tam wyszukiwać promocji. Należy także przeanalizować koszty całej budowy dla poszczególnych technologii wykonania.
Energooszczędne rozwiązania sposobem na tanie wybudowanie domu?
Choć budowa domu jest jednorazowym przedsięwzięciem, to budynek generuje koszty także podczas jego użytkowania. Inwestycję w dom rozpatrujmy nie tylko w kontekście jednorazowego wydatku, ale w perspektywie wielu lat użytkowania. Na koszty eksploatacyjne i ewentualne nakłady na naprawy wpływ ma to jak dany obiekt został wybudowany. Dlatego na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać.
Energooszczędne budownictwo, choć jest kosztowniejsze, pozwala na znaczne oszczędności w przyszłości. Jest też przyjazne środowisku. Nawet przy budowie najtańszego domu, warto rozważyć nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy panele fotowoltaiczne.
Jak najtaniej wybudować dom – podsumowanie
Podsumowując, wybudowanie domu jak najmniejszym kosztem, jest możliwe dzięki podejmowaniu przemyślanych decyzji, dobraniu odpowiedniego projektu gotowego i optymalizacji wydatków. Dobre planowanie może przełożyć się na znaczące oszczędności bez rezygnacji z jakości budynku.