Sprzęt wykorzystywany do wykonywania robót związanych z aplikacją płyt XPS musi odpowiadać wymaganiom określonym w obowiązujących w Polsce przepisach. Wykonawca jest zobowiązany do używania takich narzędzi i sprzętu, które nie spowodują niekorzystnego wpływu na jakość materiałów i wykonywanych robót oraz będą przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla brygad roboczych. Sprzęt i używane narzędzia muszą być w pełni sprawne i dostosowane do technologii oraz warunków wykonania robót. Drugim ważnym aspektem jest przechowywanie płyt podczas inwestycji lub kiedy musimy ją odwlec w czasie. Płyty XPS wymagają bowiem przechowywania z dala od promieni słonecznych i źródeł ciepła, tak aby zapobiec ich zniekształceniu i degradacji struktury.
Do prawidłowego i komfortowego wykonywania robót izolacyjnych z użyciem Synthos XPS PRIME S oraz XPS PRIME D należy stosować cały szereg różnego rodzaju narzędzi takich jak między innymi:
- szczotki włosiane lub druciane do czyszczenia podłoża,
- szpachle i pace metalowe lub z tworzyw sztucznych,
- narzędzia lub urządzenia mechaniczne do ciecia płytek,
- pace ząbkowane stalowe lub z tworzyw sztucznych o wysokości ząbków 6-12 mmm do rozprowadzania kompozycji klejących,
- łaty do sprawdzania równości powierzchni,
- poziomnice,
- mieszadła koszyczkowe napędzane wiertarką elektryczna oraz pojemniki do przygotowania kompozycji klejących,
- pace gumowe lub z tworzyw sztucznych,
- gąbki do mycia i czyszczenia,
- zwykłe ostre noże.
Magazynowanie i przechowywanie płyt XPS
Płyty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego Synthos XPS z grupy PRIME należy składować w miejscach wentylowanych z dala od materiałów łatwopalnych i lotnych, najlepiej zadaszonych, celem zapobiegania degradacji powierzchni płyt i ich struktury pod wpływem intensywnego działania promieni słońca. W przypadku długiego przechowywania płyt na wolnym powietrzu, należy je zabezpieczyć najlepiej jasnym materiałem przed bezpośrednim działaniem promieni słońca. Płyty Synthos XPS PRIME S oraz Synthos XPS PRIME D jak wszystkie produkty z polistyrenu podczas bezpośredniego kontaktu ze źródłami ciepła o temperaturach powyżej 75°C mogą się roztopić, zniekształcić, a ich struktura może ulec degradacji, a w przypadku narażenia na działanie otwartego ognia mogą gwałtownie spłonąć. W związku z tym na każdym etapie obchodzenia się nimi, płyty te nie powinny mieć kontaktu z otwartym ogniem lub innymi źródłami ciepła.