Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Kostka znowu w grze

Kategorie: Budowa domu
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni. Zazwyczaj do tego celu stosuje się drobne byliny nie wymagające pielęgnacji, np. rozchodniki. Zieleń na dachach pozwala redukować ilość dwutlenku węgla w atmosferze oraz odgrywa niebagatelną rolę w ograniczaniu nagrzewania się dachów i pomieszczeń.
Niektóre projekty „zielonych budynków” zachwycają. Spotyka się budynki z elewacjami obsadzonymi drzewami (np. nagrodzony kilka lat temu budynek wielorodzinny w Mediolanie) lub ukryte za żywopłotami (biurowiec w Duesseldorf) . Zdarzają się również indywidualne projekty domów jednorodzinnych z połaciami dachu imitującymi naturalne zbocza.
W przypadku projektów gotowych trudno mówić o szczególnie oryginalnych rozwiązaniach, gdyż takie powstają najczęściej w odpowiedzi na unikalne warunki otoczenia. Najbardziej oczywistą propozycją są projekty domów gotowych z płaskim zielonym dachem. Powrót do łask płaskich dachów sprawia, że sylwetka kostki, którą byliśmy już nieco zmęczeni, powraca do pracowni architektonicznych. Projekt kostki zdobył popularność w drugiej połowie XX wieku i od tego czasu można go spotkać niemal wszędzie, nawet na terenach wiejskich.
Projekty „domów kostek” pracowni Archeton powstają również z innego powodu. Wiemy, że wielu inwestorów bez entuzjazmu podchodzi do ograniczania przestrzeni wnętrz skosami tradycyjnych dachów. Chcą, aby pomieszczenia w tym sypialnie, posiadały pełną wysokość na całej powierzchni. Osoby te zainteresuje zapewne rodzina piętrowych domów Piryt z kopertowym, niemal płaskim dachem nad drugą kondygnacją.
Projekty piętrowych domów Izolda i Tristan idą jeszcze dalej. Oferują strefę nocną o parametrach przestrzeni takich jak na parterze, a zielony dach wpisuje się idealnie w nurt ekologicznego budownictwa.
Na zbliżonym do kwadratu, zdyscyplinowanym planie Izoldy, rozrysowano trzy kondygnacje, w tym pełne podpiwniczenie z podwójnym garażem, kotłownią i pomieszczeniami gospodarczymi. Wejście usytuowano w narożniku tak, aby parter i piwnicę oddzielały od poziomu terenu połowy wysokości kondygnacji. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba prowadzić głębokich prac ziemnych, a szerokie płyty tarasu i balkonu zostały wysoko wyeksponowane. Stanowią one efektowny detal, praktyczne zadaszenie wjazdu do garażu oraz osłonę dużych balkonowych okien. Elementy stalowych pergoli filtrują promienie słońca i wzbogacają elewacje ruchem cieni, zachęcając do eksperymentowania z pnączami.
Funkcje mieszkania w projekcie Izolda rozdzielono tradycyjnie między parter i piętro. Niżej zaplanowano miejsce na życie rodzinne w otwartym pokoju dziennym oraz pracę w gabinecie. Wyżej znajdują się trzy sypialnie, z których jedna posiada własną łazienkę i garderobę. Na ścianie bocznej znajdują się zewnętrzne, kręcone schody, które prowadzą z piętra na czwartą kondygnację. Przy budynku tej wysokości zielony taras na dachu może być nie tylko miejscem wytchnienia w upalny wieczór, lecz również atrakcyjnym punktem widokowym. Projekt mniejszego domu – Tristian, oprócz wielkości różni inne ustawienie kierunków wjazdu do garażu oraz usytuowanie wejścia frontowego. Kierunki wjazdów ustawiono prostopadle względem siebie, dzięki czemu projekt idealnie nadaje się na niewielkie, narożne, miejskie działki. To właśnie na terenach silnie zurbanizowanych deficyt tlenu, wilgoci oraz wszechobecna „betonoza” dokuczają najbardziej. ; Projekt domu Tristan Kostka znalazła więc po latach zapomnienia najlepsze, pod każdym względem, „miejsce na Ziemi” i ...swoją nową misję. Pudełkowa stylistyka domów, zwłaszcza jeśli dotyczy obiektów wyższych niż parterowe, najlepiej wpasowuje się w krajobraz miasta. Ten sam respekt dla praw natury, który kiedyś, w czasach mniej doskonałych technologii i materiałów budowlanych odrzucił ją, jako częściowo zawodną, dziś kształtuje trendy przywracające jej rację bytu.

Dodaj komentarz