Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?

Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?

Odpowiedź na to pytanie przesądzi nie tylko o organizacji domowej przestrzeni, ale przede wszystkim pozwoli Ci dostosować wnętrze do stylu życia. Podczas planowania mieszkania należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Zarówno zamknięta kuchnia, jak i otwarta na salon mają swoje zalety oraz wady. Właściwe rozwiązanie zależy przede wszystkim od upodobań i zwyczajów właścicieli, a także wielkości mieszkania.

Kuchnia otwarta – optyczne powiększenie przestrzeni

Otwarte kuchnie na salon to nie tylko modny trend, ale także efekt zmiany do kreowania przestrzeni. Właściwą aranżacją obu pomieszczeń możesz skutecznie osiągnąć wizualne powiększenie. Ważne jest, aby projekt był spójny pod względem kolorystyki oraz użytych materiałów. Styl otwartej kuchni powinien współgrać z resztą mieszkania. Nieodłącznym elementem jest zastosowanie urządzeń AGD przeznaczonych do zabudowy.

Otwarta kuchnia – wspólny czas

To nie tylko połączone pomieszczenia, ale także sposób na zorganizowanie relacji z bliskimi. Jest trafionym rozwiązaniem, gdy domownicy chcą wspólnie spędzać więcej czasu. Osoba przygotowująca posiłek z powodzeniem może aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym i nie jest odseparowana od gości. Otwarta kuchnia daje mnóstwo możliwości i pozytywnie wpływa na aranżację mieszkania.

Dzięki dużemu postępowi w zakresie projektowania otwartej przestrzeni kuchennej można osiągnąć niesamowicie dobre efekty funkcjonalne oraz wizualne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy kuchennej, która jest nieodłącznym elementem otwartej kuchni i wspaniale dopełnia tradycyjną zabudowę.

Kuchnia otwarta na salon – aranżacja

Wybór materiałów, kolorów oraz dodatków jest niezwykle istotny. Całość musi być bardzo dobrze dopasowana i odpowiednio połączona. Warto zdecydować się na jasną zabudowę, co dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń. Aneks kuchenny w połączeniu z wyspą tworzy bardzo funkcjonalne i ciekawe wnętrze.

Oprócz możliwości zabudowy w niej sprzętów możemy wykorzystać ją również jako praktyczny stół dla domowników. To także dodatkowe miejsce do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych. Dobrym pomysłem jest zastosowanie nowoczesnej technologii, czyli okapu chowanego w wyspie. Dobrze sprawdzi się też wysoka zabudowa, która wniesie poczucie harmonii i ładu. Bardzo wygodne są także meble narożne, które efektywnie wykorzystują niedocenianą przestrzeń i sprawdzą się w każdej kuchni.

Minusy aneksu kuchennego

Wspólny salon i kuchnia mogą być również uciążliwe. Po domu unoszą się zapachy przygotowywanych potraw. W tej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie w kuchni specjalnej technologii. Niezastąpionym sprzętem jest okap z wyciągiem. Znacznie trudniej opanować hałas sprzętów kuchennych. Co więcej, kuchnia otwarta na salon wymaga większej dbałości o porządek. Nikt nie chce witać gości stosem brudnych naczyń.

Kuchnia zamknięta – kiedy warto się na nią zdecydować?

Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla osób, które preferują oddzielne pomieszczenie kuchenne. Sprawdzi się jednak przy większych powierzchniach. Niezbędne minimum to 6 m², które zapewni odpowiednią funkcjonalność i pomieści potrzebne meble kuchenne. Zazwyczaj ten rodzaj kuchni jest bardziej ustawny i ergonomiczny. To także doskonała opcja dla osób, które spędzają mnóstwo czasu na gotowaniu, również wieczorową porą.

Projekt kuchni zamkniętej

Za zamkniętymi drzwiami kuchnię możesz urządzić w zupełnie innym stylu, niż resztę mieszkania. Aranżacja nie musi być spójna z salonem, dzięki czemu masz większą możliwość doboru faktur, kolorów, materiałów oraz dodatków. Ze względu na lepszą ustawność, zmieścisz w niej więcej blatów i przeróżnych schowków.

Kuchnia zamknięta – zalety

Największym plusem takiego rozwiązania jest to, że hałas kuchenny jest znacznie mniej słyszalny w innych pomieszczeniach. Dodatkowo nie trzeba decydować się na zabudowę sprzętu, co pozwala znacznie obniżyć koszt umeblowania i wyposażenia. Zamknięta kuchnia to także całkowity komfort pracy – zamknięte drzwi odizolują zapachy i ukryją bałagan.

Prywatność i bezpieczeństwo

Niewątpliwie, kuchnia zamknięta zapewnia oddzielną strefę, w której przygotowywane są dzieła sztuki kulinarnej. Jest to swego rodzaju zaplecze, które gwarantuje spokojną pracę. Kuchnia oddzielona od salonu sprawdzi się także w domu, którym są małe dzieci i zwierzęta.

Kuchnia zamknięta i otwarta – którą opcję wybrać?

To niezwykle istotna decyzja, która będzie miała bezpośredni wpływ na jakość życia rodzinnego oraz aranżację kuchni. Przy wyborze musisz kierować się swoimi upodobaniami i stylem życia. Każdą kuchnię możesz wyposażyć w nowoczesne i modne meble, dlatego nie opieraj swojej decyzji na panujących trendach. Wybór kuchni zależy od potrzeb oraz możliwości metrażowych.

Przeanalizuj wszystkie wady i zalety obu rozwiązań i stwórz projekt domu, który będzie najlepiej pasował do Twoich wymagań.

Zobacz także:

Sypialnia małżeńska - jak nieszablonowo urządzić przestrzeń z łazienką

Rewolucja w branży izolacji

Piwnica w domu jednorodzinnym - wyjątkowa przestrzeń do przechowywania

Dodaj komentarz