Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ostatnie artykuły

Mały dom, duża przestrzeń – funkcjonalne projekty domów

Kategorie: Wybór projektu
Mały dom, duża przestrzeń – funkcjonalne projekty domów

Projekt wnętrza takiego budynku to taki, który odpowiada na potrzeby jego przyszłych mieszkańców! Niestety, nie ma jednoznacznej definicji domu funkcjonalnego, ale istnieje kilka ważnych czynników, dzięki którym projekt będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. To właśnie najlepsza recepta na funkcjonalne wnętrza.

Strefa dzienna i nocna

Żeby Twój wymarzony dom był w pełni funkcjonalny, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów projektu. Nowoczesne domy zapewniają wysoki poziom komfortu. Jednym z istotnych wyznaczników jest podział domu na strefę dzienną i strefę nocną. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawi, że uzyskasz prywatne pomieszczenia. W budynkach piętrowych zazwyczaj drugi poziom pełni taką funkcję. To miejsce na sypialnie, garderoby i łazienki dla mieszkańców. W domach parterowych granicę podziału może stanowić korytarz.

Przestrzenie otwarte czy zamknięte?

Jeśli chcesz nadać przestronności i uzyskać optyczne powiększenie wnętrz, warto zdecydować się na kuchnię otwartą na salon. Ten zabieg jest bardzo modny i chętnie stosowany, ponieważ daje ogromne możliwości aranżacyjne. Brak ścianek działowych sprawia, że powierzchnia jest bardziej ustawna i łatwa do umeblowania. Taka otwarta przestrzeń jest wprost idealna dla osób lubiących wspólne gotowanie i chcących spędzać więcej czasu z bliskimi. W projekcie aneksu kuchennego warto umieścić wyspę, która wyznaczy granicę dwóch pomieszczeń, a także świetnie sprawdzi się jako dodatkowy stół oraz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Otwarta kuchnia ma także swoje minusy. Przede wszystkim, wymaga droższej zabudowy sprzętu. Dodatkowo aranżacja wnętrza musi współgrać ze stylem reszty pomieszczeń. Nie unikniesz także przedostawania się zapachów do innych pokojów. To właśnie dlatego projekt domu funkcjonalnego musi być stworzony na podstawie Twoich potrzeb i upodobań.

Dom funkcjonalny – prosta forma

Projekt domu opiera się na bryle budynku. Pamiętaj, że proste formy zapewniają najwięcej wygody i stanowią niejako gwarancję ekonomicznej eksploatacji domu. Ważna jest także dokładna analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, z którego dowiesz się, jaka może być maksymalna powierzchnia, jak wysoki i ile pięter może mieć budynek oraz jaki powinien być kształt oraz kąt nachylenia dachu Twojego nowego domu. Istotnym elementem jest także wielkość i kształt działki oraz usytuowanie budynku względem stron świata.

Aby przestrzeń użytkowa była jak największa, warto zdecydować się na tradycyjny dach dwuspadowy. Jest to rozwiązanie, które zapewni większy dostęp do poddasza użytkowego. Przy okazji ten rodzaj dachu jest najszybszy w wykonaniu, dlatego często wykorzystywany jest do funkcjonalnych projektów.

Projekty domów – pomieszczenia

Funkcjonalny dom to przede wszystkim taki, który odpowiada na wszystkie potrzeby mieszkańców. Odpowiedni projekt będzie w stanie zapewnić komfort nawet przy niewielkiej powierzchni. Przed rozpoczęciem budowy warto zastanowić się jakie pomieszczenia będą niezbędne do wygodnego życia każdego z domowników.

Projekt funkcjonalny domu powinien posiadać dodatkowe zakamarki, pomieszczenie gospodarcze i garaż. Warto także wziąć pod uwagę oddzielenie części życiowej od technicznej. Doskonale sprawdzi się do tego piwnica, w której może znaleźć się kotłownia, pralnia czy spiżarnia.

Ważnym aspektem projektu jest wybór rodzaju garażu. Należy zastanowić się nad ilością stanowisk, dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym, a także podjąć decyzję czy garaż ma być wolnostojący, czy wbudowany w bryłę budynku. W tym wypadku dość duże znaczenie ma kształt i wielkość działki.

Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie powierzchni na dodatkowe łazienki, garderoby oraz szafy wnękowe. Wykonanie takiego projektu jest możliwe nawet w stosunkowo niewielkim domu. Taki zabieg zwiększy funkcjonalność i sprawi, że każdy centymetr będzie odpowiednio zagospodarowany.

Dla kogo funkcjonalny projekt domu?

Jest to świetne rozwiązanie dla każdego! Sprawdzi się zarówno dla rodzin wielopokoleniowych, rodziców z dziećmi oraz dla singli. Nieoceniony będzie także dla osób niepełnosprawnych i starszych. Liczba domowników jest tak naprawdę bez znaczenia – ważne jednak jest to, aby wnętrze było całkowicie dopasowane do ich potrzeb i upodobań. Tylko dom zaprojektowany w zgodzie z preferencjami mieszkańców zapewni wygodę i podniesie jakość życia.

Niewielkie budynki również mogą być w pełni funkcjonalne. Na ich praktyczność największy wpływ ma odpowiedni funkcjonalny projekt, metraż to sprawa drugorzędna. Przy mądrym zagospodarowaniu przestrzeni, nawet małe nieruchomości są w stanie sprostać wszystkim potrzebom domowników.

Reasumując, funkcjonalny projekt przede wszystkim musi być dopasowany do stylu życia oraz potrzeb wszystkich mieszkańców. To jedyny sposób, który zagwarantuje zadowolenie z użytkowania domu.

Zobacz także:

Projekty domów do 70m2

Z jakiej strony najlepiej zamówić projekt domu?

Jaki rodzaj domu jest najtańszy w budowie?

Dodaj komentarz