Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Nadanie numeru domu — jak wygląda cały proces?

Nadanie numeru domu — jak wygląda cały proces?

Numer porządkowy jest nadawany każdemu budynkowi oddanemu do użytku. Tego typu formalność jest niezbędna w celu ujęcia obiektu w ewidencji gruntów i budynków. Numery domów występują w postaci cyfr lub liczb, do których w wielu przypadkach dodawana jest litera. Pozwalają zidentyfikować i zlokalizować budynki, dzięki czemu ich mieszkańcy lub użytkownicy mogą otrzymywać korespondencję i korzystać z różnego rodzaju usług. Oznaczenie budynku pozwala także na dostanie się na miejsce służb ratunkowych. W ustaleniu numeru porządkowego budynku biorą udział lokalne organy administracji. W zależności od wielkości miejscowości jest to prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Kto powinien ubiegać się o nadanie numeru domu?

Numer porządkowy powinien posiadać każdy budynek wykorzystywany jako miejsce do stałego lub czasowego przebywania ludzi. Numer musi widnieć nie tylko na domach i blokach mieszkalnych, ale także na szkołach, szpitalach czy hotelach. Prawo do złożenia wniosku o ustalenie numeru porządkowego nie leży wyłącznie w rękach osoby będącej właścicielem budynku. Taką możliwość mają także najemcy, korzystający z obiektu w ramach prowadzenia działalności gospodarczej lub dzierżawcy działek oraz inne osoby, którym zostanie udzielone prawo w tym zakresie.

Jakie dokumenty są potrzebne do nadania numeru?

Odpowiednie urzędy mogą ustalić numer porządkowy wyłącznie po dostarczeniu wniosku przez właściciela lub inną uprawnioną osobę. Dokument z reguły podzielony jest na dwie części. W pierwszej należy wpisać imię i nazwisko oraz adres osoby lub podmiotu składającego wniosek o ustalenie numeru. Pozostałe informacje dotyczą samego obiektu — jego rodzaju oraz informacji o położeniu budynku. Dane z drugiej części dokumentu znajdują się w ewidencji gruntów i budynków. Wraz z wnioskiem o ustalenie numeru porządkowego należy złożyć kopię mapy zasadniczej, ewidencyjnej, topograficznej lub mapę z projektem zagospodarowania działki. Na podstawie tych dokumentów odpowiedni urząd ustala numer zgodnie z kolejnością ustawienia innych budynków na ulicy. W urzędzie potrzebny będzie także dokument, potwierdzający status prawny do nieruchomości, np. akt własności lub pozwolenie na budowę. Osoba składająca wniosek powinna mieć przy sobie dokument tożsamości.

Nadanie numeru porządkowego domu — gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o nadanie numeru budynku składa się w instytucji zarządzającej ewidencją gruntów i budynków. Dokumenty należy zanieść do Urzędu Miasta lub Gminy, w której znajduje się budynek, będący przedmiotem wniosku. W większych miastach tego typu formalności można dopełniać także w urzędach dzielnicowych.

Uzyskanie numeru budynku krok po kroku

Proces nadania numeru obejmuje kilka czynności. Kroki podejmowane przez osobę wnioskującą to tylko część z nich — reszta leży po stronie uprawnionego urzędu. Nadanie numeru domu mieszkalnego lub innego budynku przebiega w następującej kolejności:

  1. Wypełnienie wniosku o nadanie numeru porządkowego — w dokumencie należy zawrzeć informacje dotyczące osoby składającej wniosek oraz budynku, dla którego ma być ustalony numer.

  2. Zebranie niezbędnych dokumentów. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć do urzędu dokument potwierdzający prawo do zarządzania nieruchomością oraz mapę z lub wypis z rejestru gruntu, które pomogą w ustaleniu numeru.

  3. Złożenie wniosku. W celu wykonania tej czynności należy udać się do urzędu gminy lub miasta z wnioskiem i dołączonymi dokumentami. Prawo do złożenia wniosku ma zarówno właściciel nieruchomości, jak i osoba z prawem do zarządzania budynkiem. Jeśli formalności dopełnia pełnomocnik — powinien mieć przy sobie pełnomocnictwo. W niektórych przypadkach nadanie numeru porządkowego wymaga uiszczenia opłaty skarbowej. W takiej sytuacji należy przedstawić w urzędzie potwierdzenie dokonania wpłaty. Wniosek można złożyć zarówno osobiście, jak i listownie. Niektóre instytucje udostępniają możliwość wnioskowania drogą elektroniczną.

  4. Weryfikacja dokumentów. Urząd sprawdza wniosek o ustalenie numeru oraz wszystkie dołączone dokumenty.

  5. Ustalenie numeru porządkowego. Po zweryfikowaniu dokumentów rozpoczyna się proces ustalenia numeru porządkowego. Urząd oznacza obiekt numerem zgodnie z wymogami dotyczącymi kolejności oraz ustala, czy numer porządkowy ma być parzysty, czy nieparzysty.

  6. Oficjalne zawiadomienie o nadaniu numeru. Urząd informuje o nadaniu numeru poprzez wysłanie dokumentu potwierdzającego dokonanie tej czynności. Zawiadomienie należy zachować w dokumentacji dotyczącej nieruchomości.

Montaż tabliczki z numerkiem domu

Zamontowanie tabliczki z numerem należy do obowiązków osoby będącej właścicielem budynku lub osoby uprawnionej do dysponowania nieruchomością. Należy tego dokonać w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru porządkowego. Szczegółowe wytyczne dotyczące miejsca zamontowania tego typu tabliczek reguluje Ustawa — Prawo geodezyjne i kartograficzne. Numer powinien być dobrze widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy. Najlepiej umieścić go na ścianie frontowej budynku lub na ogrodzeniu.

Dodaj komentarz