Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

OZE - odnawialne źródła energii. Co to jest?

Kategorie: Wybór projektu
OZE - odnawialne źródła energii. Co to jest?

Obecnie przy budowie nowego domu energooszczędność staje się jednym z najważniejszych wyznaczników. Wynika to z troski inwestorów o dobro środowiska naturalnego.

Z jednej strony konieczność budowania coraz cieplejszych domów jednorodzinnych bierze się z obowiązujących przepisów. A z drugiej znacząco zmniejsza codzienne koszty użytkowania budynku.

Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o OZE, czyli o odnawialnych źródłach energii. Co dokładnie oznacza to pojęcie? Jak działają odnawialne źródła energii? Co można do nich zaliczyć? Czy zainwestowanie w nie będzie korzystne dla Twojego domowego budżetu? Rozwiewamy wątpliwości.

Co to jest OZE?

OZE to odnawialne źródła energii. Mówiąc inaczej, są to takie zasoby energii, których używanie nie powoduje długofalowego deficytu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że same regenerują się w krótkim czasie. Do źródeł odnawialnych możemy zaliczyć na przykład wiatr, słońce, biomasę, czy wodę.

Źródła odnawialne zaczęły być wykorzystywane do produkowania energii elektrycznej, ponieważ nie powodują one szkód dla środowiska naturalnego. To samo odnosi się do wytwarzania ciepła. Zielona energia nie wiąże się z emitowaniem dużych ilości dwutlenku węgla, czy toksycznych gazów.

Zamieniając złoża paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, chronisz nie tylko Ziemię, ale również zdrowie swoje i bliskich.

Jak działają odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła korzystają z energii, która znajduje się w otoczeniu, na przykład z promieniowania słonecznego, siły wiatru, czy wody.

Sposób działania zależy od rodzaju odnawialnego źródła energii. Przykładowo, promieniowanie słoneczne zamieniane jest na prąd lub na ciepło. Do tego celu stosuje się panele słoneczne lub kolektory słoneczne.

Więcej o fotowoltaice i korzyściach, jakie daje, przeczytasz tutaj: Jak działa i ile kosztuje fotowoltaika?

W przypadku energii wiatrowej, turbiny wiatrowe przez ruch powietrza generują energię elektryczną. Łopaty turbiny obracają się, wytwarzają energię, która napędza generator. Następnie otrzymywana jest energia elektryczna. Przesyła się ją do sieci energetycznej lub magazynuje.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Wśród odnawialnych źródeł energii znajdują się między innymi:

  •         energia słoneczna;
  •         energia wiatrowa;
  •         energia wodna;
  •         energia geotermalna;
  •         biomasa;
  •         pompy ciepła;
  •         dachy solarne.

Za chwilę opiszemy każdy z wymienionych powyżej rodzajów bardziej szczegółowo.

Energia słoneczna

Jej inna, mniej popularna nazwa to energia promieniowania słonecznego. Charakteryzuje się największym potencjałem energetycznym. Stosuje się ją do produkowania zarówno energii cieplnej, jak i elektrycznej.

Do jej wytwarzania wykorzystuje się kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. W kolektorach promieniowanie słoneczne jest przetwarzane przez konwersję fototermiczną na energię cieplną. Ciepło z kolektorów słonecznych możesz wykorzystać na przykład do ogrzewania pomieszczeń lub wody.

Natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Powinny się znaleźć w każdym energooszczędnym domu. Fotowoltaika jest zbudowana z materiałów półprzewodnikowych, z których najpopularniejszy jest oczywiście krzem.

Panele fotowoltaiczne są niewyczerpywalnym źródłem energii, nie produkują szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów cieplarnianych i możesz bez problemu zamontować je na dachu budynku. Fotowoltaikę obecnie instaluje się zarówno na nowych, jak i starszych domach jednorodzinnych.

Energia wiatrowa

Chociaż kilka lat temu o farmach wiatrowych było bardzo głośno, to nadal w Polsce nie jest to najpopularniejsze źródło energii odnawialnej. Wynika to z różnych stref wietrzności występujących w naszym kraju. Jednak mimo to wyjaśnimy Ci, jak działa energia wiatrowa. Może w części Polski, w której mieszkasz, właśnie ona okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla Twojego domu?

Energia wiatrowa produkowana jest za pomocą wiatraków, które posiadają specjalne turbiny. Gdy one się obracają, to wytwarzana przez nie energia kinetyczna zamieniana jest na energię elektryczną.

Energia wodna

Energia wodna to inaczej hydroenergia. Może Cię to zaskoczyć, ale w Polsce jest to najbardziej popularny rodzaj odnawialnej energii. Energia jest wytwarzana przede wszystkim z wód śródlądowych o wysokim natężeniu przepływu i dużym spadzie.

Energię wodną produkuje się głó­wnie w elektrowniach wodnych. W nich turbiny zamieniają energię mechaniczną wody na prąd elektryczny. Dodajmy tutaj jeszcze, że energia wodna jest niezawodnym, ekologicznym i bardzo wydajnym źródłem energii.

Energia wodna jest dostarczana bez przerw, nawet w okresach niskiego przepływu wód. Elektrownie wodne mają największy potencjał w górach i blisko dużych rzek.

Energia geotermalna

Energia geotermalna to nic innego jak ciepło pochodzące z samego wnętrza Ziemi. Znajduje się naturalnie w skałach i wodach. Ten rodzaj źródła energii odnawialnej traktuje się przede wszystkim jako źródło energii cieplnej. Dopiero w drugiej kolejności widzi się w niej możliwość pozyskiwania energii elektrycznej.

Woda geotermalna może być traktowana jako źródło energii odnawialnej pośredniej i bezpośredniej. Co to znaczy? Bezpośrednie wykorzystanie wody geotermalnej polega na jej za pomocą specjalnego systemu rur.

Natomiast pośrednia metoda korzystania z niej polega na oddaniu ciepła chłodnej wodzie, która występuje w obiegu zamkniętym. 

Biomasa

To chyba najbardziej tajemnicze spośród wszystkich wcześniej opisanych źródeł energii odnawialnej. Czym tak w ogóle jest ta biomasa?

Energię biomasy otrzymuje się przez wykorzystanie substancji roślinnych lub zwierzęcych, które podlegają procesowi biodegradacji. Nadal brzmi to dość skomplikowanie, ale wyjaśniamy dalej. 

Biomasa to nic innego jak pochodzące z gospodarstw domowych odpady i resztki. Energia z biomasy może być otrzymywana również w rolnictwie i przemyśle. W Polsce, aby otrzymać energię z biomasy, to po prostu się ją spala. Można ją także uzyskać przez zgazowanie, estryfikację czy fermentację, co jest chętnie wykorzystywane w innych krajach. 

Pompy ciepła

Są to urządzenia, które umożliwiają skuteczne ogrzewanie, chłodzenie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Do tego celu wykorzystuje się z energię pochodzącą z otoczenia, na przykład z powietrza, ziemi lub wody.

Pompy ciepła są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Coraz częściej montuje się je nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach przemysłowych. 

Dachy solarne

Dachy solarne to nowoczesna technologia, która jest w stanie zastąpić tradycyjne pokrycia dachowe. Są to zintegrowane systemy fotowoltaiczne (BIPV, ang. Building Integrated Photovoltaics).

Dachy solarne skutecznie chronią pokrycie dachowe przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, jak i wytwarzają prąd z promieniowania słonecznego. Do ich zalet możemy zaliczyć to, że są estetyczne, trwałe i można zamontować je na nowych budynkach (lub na starszych przy wymianie pokrycia dachowego). 

Inwestycje w OZE – korzyści

  • Ochrona środowiska naturalnego – korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jest ekologiczne. W ten sposób nie tylko nie przyczyniasz się do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji, ale również nie zanieczyszczasz powietrza.
  • Ekonomia – odnawialne źródła energii to spory wydatek, ale tylko na początku. Szybko się zwróci, a nawet zacznie przynosić zyski w postaci darmowego prądu elektrycznego.
  • Niezależność – samodzielnie produkujesz energię cieplną lub elektryczną. Nie musisz się martwic przerwami w dostawach i rosnącymi cenami. 

Znaczenie OZE  w Polsce

Coraz większy udział OZE w Polsce przyczyni się do ograniczania korzystania z naturalnych zasobów, poprawy stanu środowiska, ograniczenia emisji zanieczyszczeń i ilości wytwarzanych odpadów. 

Rozwój odnawialnych źródeł energii to również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, ustabilizowanie rynku energii i utworzenie nowych miejsc pracy.

W ofercie Archeton mamy wiele projektów domów jednorodzinnych z pompami ciepła i dachami solarnymi. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii!

Dodaj komentarz