Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Piwnica w domu jednorodzinnym - wyjątkowa przestrzeń do przechowywania

Piwnica w domu jednorodzinnym - wyjątkowa przestrzeń do przechowywania

Czy budowa domu z pełnym podpiwniczeniem to zawsze jest dobry pomysł? W poniższym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Czy budowa domu z piwnicą to zawsze dobry pomysł?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do budowy nieruchomości z podpiwniczeniem, zapoznaj się z argumentami, które rozwieją Twoje ewentualne wątpliwości. Zacznijmy od kwestii najbardziej drażliwych, czyli finansów. Inwestycja w nowy dom to ogromny wydatek. Jeżeli dokładnie kalkulujesz koszty budowy, dojdziesz zapewne do wniosku, że budowa piwnicy zwiększy wydatki i to nawet o około 20%. Przy budowie wymarzonej nieruchomości liczy się każda złotówka, przemyśl zatem, czy podpiwniczenie jest konieczne.

Uważaj na wysoki poziom wód gruntowych!

Kolejna sprawa, która jest dosyć istotną przeszkodą w budowaniu domu z podpiwniczeniem, to wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli w okolicy, w której masz działkę przeznaczoną pod budowę nieruchomości, utrzymuje się stale wysoki poziom wody w gruntach, rezygnacja z podpiwniczenia będzie dobrą decyzją. W przeciwnym razie podpiwniczenie może Ci przynieść więcej szkód, niż pożytku. Na nic zda się zwiększenie powierzchni użytkowej, skoro wciąż będzie stała w niej woda, a wszelkie przedmioty znajdujące się w piwnicy, będą musiały przejść przyspieszony kurs pływania.

Jakie są zalety budowy domu z piwnicą?

Wyższe koszty inwestycji oraz zbyt duża ilość wód gruntowych to argumenty przemawiające za tym, aby zrezygnować z piwnicy. Czas przyjrzeć się zaletom, jakie posiada dom z piwnicą. Chociaż może się wydawać, że podpiwniczenie w domku jednorodzinnym to przeżytek, wciąż jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie budowy domu bez piwnicy. Podpiwniczenie, przynajmniej częściowo, rozwiązuje problem z przechowywaniem nieużywanych na co dzień przedmiotów.

Możesz w niej trzymać nie tylko przetwory pieczołowicie przygotowywane na zimowy czas, lecz także ubrania, z których aktualnie nie korzystasz, czy sprzęty domowe, po które sięgasz jedynie od czasu do czasu. Piwnicę możesz wykorzystać na jeszcze jeden sposób. Może stać się ona częścią mieszkalną, oczywiście po odpowiednim przystosowaniu. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak maksymalnie w eksploatacji domu wykorzystać piwnicę!

Piwnica to ciekawa alternatywa dla pomieszczeń gospodarczych

Niegdyś, w czasach jeszcze nie tak odległych, gdy ogrzewanie budynku węglem było powszechne, piwnica służyła przeważnie jako miejsce do przechowywania opału na zimę. Dziś, coraz częściej, do głosu dochodzą rozwiązania ekologiczne, które nie wymagają wygospodarowania aż tak dużej przestrzeni na kotłownię. Czy to jednak oznacza, że wartość piwnicy spadła zupełnie do zera? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że nie tylko piwnica generuje dodatkowy koszt budowy.

Każde kolejne piętro budynku, to także wydatek, który w znacznym stopniu może nadszarpnąć Twój inwestycyjny budżet. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem projektu domu parterowego, w którym liczy się każdy metr powierzchni mieszkalnej, to rozważ budowę piwnicy. Projekt, który wybrałeś, nie uwzględnia podpiwniczenia?

Zorientuj się, jakie będą koszty naniesienia w nim niezbędnych zmian. Nie masz miejsca na suszarnię? Chcesz wydzielić pomieszczenie na pralnię? Przewidujesz, że w garażu zabraknie miejsca, aby przechowywać w nim narzędzia ogrodnicze? Decydując się na konkretny projekt, uwzględnij podpiwniczenie nieruchomości!

Przy budowie domu rozważ konieczność podpiwniczenia jeżeli:

  • wielkość gruntu, na którym chcesz postawić nieruchomość, jest znacznie ograniczona i potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń gospodarczych,

  • potrzebujesz kotłowni o dużych rozmiarach,

  • chcesz wykorzystać piwniczkę w nieszablonowy sposób.

Dom z piwnicą niejedno ma imię

Jak już wiesz, w minionych latach, gdy wielkie piece grzewcze zasilane były węglem, w piwnicy najczęściej przechowywany był opał. Czasami służyła ona także jako pomieszczenie gospodarcze, swoisty schowek na rzeczy mniej lub bardziej potrzebne (w wielu przypadkach zastępowała strych). Nowoczesny dom to nowoczesne wyzwania architektoniczne! Piwnicę możesz zaaranżować według własnych preferencji. Jedynym ograniczeniem będzie przestrzeń dostępna do zabudowy oraz Twoja kreatywność!

Wychodząc z piwnicą ponad poziom gruntu, zapewnisz dostęp światła słonecznego do tego pomieszczenia, a przy okazji, zwiększysz możliwości aranżacyjne. Wbrew pozorom, piwnica nie musi kojarzyć się z miejscem zimnym i nieprzyjaznym. Stwórz w niej wyjątkowy klimat do rozrywki i integracji z najbliższymi. Wstaw stół z bilardem lub piłkarzyki.

Zadbaj o wygodną sofę, telewizor z dużym ekranem oraz konsolę do gier. Wykorzystaj możliwość budowy piwnicy do wykreowania przestrzeni, w której będziesz mógł odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Piwnica w domu doskonale nada się również na prywatną siłownię. Możliwości są nieograniczone!

Dodaj komentarz