Jeżeli właśnie kupiłeś dom z poddaszem, to ten tekst będzie dla Ciebie wyjątkowo przydatny. Znajdziesz w nim wszystko, co warto wiedzieć o poddaszu i jego adaptacji zgodnie z prawem budowlanym. Dowiesz się, jakie są różnice między poddaszem nieużytkowym a użytkowym i jakie warunki powinny spełniać.
Czym jest poddasze użytkowe?
Poddasze użytkowe to przestrzeń (inaczej kondygnacja lub poziom w budynku). Umiejscowiona jest pomiędzy podłogą, a stromym dachem.
W Prawie budowlanym nie ma podanej definicji poddasza użytkowego. Jednak przyjmuje się, że musi być dostosowane do tego, aby mogły przebywać w nim osoby. Warto jeszcze dodać, że tego rodzaju poddasze jest wliczane w ogólną powierzchnię użytkową budynku.
Mówiąc wprost, to pomieszczenie powinno być w zgodzie z tym, co mówi Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414).
Poddasze użytkowe musi:
- mieć odpowiednią wysokość (nie mniejszą niż 220 cm od podłogi do płaskiego sufitu, bez uwzględnienia skosów);
- być ogrzewane i izolowane od wpływu negatywnych czynników zewnętrznych;
- być wyposażone w podstawowe instalacje, na przykład elektryczną.
Przed zakupem domu, zastanów się, czy poddasze użytkowe jest Ci potrzebne. Na pewno tak, gdy chcesz mieć więcej miejsca do przechowywania. Jeżeli dodatkowa przestrzeń nie jest Ci niezbędna, to dom z poddaszem nieużytkowym, będzie bardziej odpowiednim wyborem.
ARA
|
LONGINUS PRIMA
|
Poddasze użytkowe, a poddasze nieużytkowe – różnice
Charakter i przeznaczenie tego pomieszczenia będą się różniły w zależności od tego, czy jest to poddasze użytkowe, czy nieużytkowe. Jak je od siebie odróżnić, skoro oba mieszczą się pomiędzy dachem a najwyższym stropem budynku?
Oba te poddasza różnią się od siebie:
- przeznaczeniem i funkcją;
- wysokością;
- wymaganiami technicznymi, jakie powinny spełniać;
- kosztami i opłatami.
Poddasze użytkowe to taka przestrzeń, w której mogą przebywać ludzie. To dobre miejsce, aby urządzić w nim na przykład pokój dzienny, garderobę, łazienkę, a nawet kuchnię. Nadasz mu taką funkcję, jaką sobie zaplanujesz. Oczywiście musisz przy jego adaptacji brać pod uwagę ograniczenia w postaci skosów. Jednak profesjonalny architekt doskonale sobie poradzi z tego rodzaju wyzwaniem.
Poddasze nieużytkowe może być wykorzystywane jedynie jako przestrzeń do przechowywania. To znacznie ogranicza możliwości korzystania z niego. Dlatego przed zakupem domu warto dobrze przemyśleć, jakiego rodzaju poddasze będzie dla Ciebie bardziej funkcjonalne.
Poddasze użytkowe musi spełniać bardzo wiele warunków technicznych i prawnych. Szczegółowo opiszemy je w dalszej części tego artykułu. Natomiast poddasze nieużytkowe nie wiąże się z takimi wymogami. Nie musi mieć warstwy termoizolacyjnej między nim a dachem. Konieczne jest jedynie oddzielenie go od pomieszczeń ciepłych.
Ocieplenie poddasza użytkowego polega na izolacji połaci dachowych, a poddasza nieużytkowego na izolacji stropu nad ostatnią kondygnacją.
Dodatkowo poddasze użytkowe powinno mieć wymaganą prawem wysokość, czyli co najmniej 220 cm od podłogi do płaskiego sufitu. Ten wymóg nie odnosi się do skosów.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu z poddaszem, warto jeszcze wziąć pod uwagę wiążące się z tym koszty i opłaty. W praktyce oznacza to, że za poddasze użytkowe będziesz musiał zapłacić podatek i jest wliczane w powierzchnię domu. Dodatkowo, jego adaptacja może być związana z wysokimi kosztami. Poddasze nieużytkowe nie podlega opodatkowaniu. Odchodzą również koszty jego wyremontowania.
Jaką wysokość powinno mieć poddasze użytkowe?
Zgodnie z Prawem budowlanym standardowa wysokość pomieszczeń to 250 cm. Natomiast wysokość poddasza użytkowego powinna być nie mniejsza niż 220 cm od podłogi do płaskiego sufitu. Nie odnosi się to do skosów.
Możesz również zaaranżować bardzo niskie poddasze użytkowe (190 cm). Jednak tylko w sytuacji, gdy osoby będą w nim przebywać nie dłużej niż 4 godziny w ciągu dnia. Pamiętaj o tym, że im pomieszczenie jest wyższe, tym daje więcej możliwości jego urządzenia. Przebywanie w nim na co dzień również staje się przyjemniejsze.
Projekty domów z poddaszem użytkowym
TOSIA NANO
|
JAGODA PRIMA
|
Adaptacja poddasza, a prawo budowlane
Aby przekształcić poddasze nieużytkowe na użytkowe niezbędne jest zrealizowanie 3 poniższych kroków:
- wykonanie inwentaryzacji architektonicznej budynku istniejącego;
- przeprowadzenie ekspertyzy konstrukcyjnej;
- zrealizowanie projektu architektonicznego poddasza, projektu technicznego, w tym konstrukcyjnego i projektów wszystkich instalacji występujących na poddaszu (projektu elektrycznego, centralnego ogrzewania, wody i kanalizacji).
Pierwszym niezbędnym krokiem jest wykonanie inwentaryzacji architektonicznej budynku istniejącego. Polega to na możliwie jak najdokładniejszym opisaniu stanu obiektu budowlanego. W inwentaryzacji uwzględnione między innymi: szczegółowe wymiary budynku, ilość kondygnacji, rozkład pomieszczeń, ich przeznaczenie oraz rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych. Ten dokument bierze również pod uwagę materiały, z których wybudowano Twój dom oraz stan jego elementów konstrukcyjnych. Ekspertyza uwzględnia też położenie budynku na działce.
Mogą w niej zostać opisane również wszystkie instalacje elektryczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne. Elementem ekspertyzy mogą być: precyzyjne szkice, mapki oraz rzuty i przekroje poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jej zakres będzie się różnił w zależności od tego, jakie zmiany w budynku zamierzasz wprowadzić.
Drugim niezbędnym krokiem przy adaptacji poddasza użytkowego jest przeprowadzenie ekspertyzy konstrukcyjnej. Polega to na analizie stanu technicznego elementów nośnych budynku, takich jak ściany, stropy, czy dach.
Ekspertyzę konstrukcyjną trzeba przeprowadzić po to, aby ocenić, czy dom wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci adaptacji poddasza. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- wykonaniu nowej instalacji centralnego ogrzewania;
- nowych instalacji;
- mian w układzie funkcjonalnym pomieszczenia.
Wynik ekspertyzy konstrukcyjnej podpowie ci, czy konieczne będzie wykonanie dodatkowych wzmocnień konstrukcji przed rozpoczęciem remontu poddasza użytkowego.
Trzeci i ostatni już krok to zrealizowanie projektu architektonicznego poddasza, projektu technicznego, w tym konstrukcyjnego i projektów wszystkich instalacji (elektrycznego, centralnego ogrzewania, wody i kanalizacji).
Na tym etapie musisz opracować następujące projekty:
- Projekt architektoniczny – uwzględnia rozkład pomieszczeń, rozmieszczenie okien dachowych, drzwi i elementów wykończeniowych.
- Projekt techniczny – znajdziesz w nim szczegóły dotyczące konstrukcji budynku (między innymi stropy i ścianki działowe), oraz wszystkie instalacje, które występują (lub są zaplanowane) na poddaszu użytkowym.
W projekcie instalacji elektrycznej powinno zostać uwzględnione na przykład: rozmieszczenie gniazdek, punktów oświetleniowych, oraz podłączenie występujących na poddaszu urządzeń.
W projekcie centralnego ogrzewania znajdzie się plan systemu ogrzewania. Może to być na przykład rozmieszczenie grzejników lub rozplanowanie ogrzewania podłogowego.
Kolejny niezbędny element przy adaptacji poddasza użytkowego obejmuje projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej. Powinien zapewniać prawidłowe doprowadzenie wody i odprowadzanie ścieków.
Adaptacja poddasza – niezbędne formalności
Omówiony powyżej zestaw dokumentów powinieneś złożyć do wydziału architektury. Pamiętaj o tym, że gdy adaptacja poddasza ma zostać przeprowadzona w nowo wybudowanym domu i zakres planowanych prac znacząco zmienia konstrukcję domu, to konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć następujące dokumenty:
- 3 egzemplarze projektu budowlanego;
- zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego;
- oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Gdy adaptacja poddasza ma być przeprowadzona w domu wielorodzinnym, to niezależnie od zakresu prac, masz jeszcze obowiązek uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.
W biurze architektonicznym Archeton znajdziesz wiele projektów domów z poddaszem, zarówno użytkowym, jak i nieużytkowym. Projekty różnią się między sobą zastosowanymi materiałami, kształtami bryły, technologią budowy, czy zastosowanym ogrzewaniem. Zobacz naszą ofertę!