Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Poznaj pomysły na wyspę w kuchni — rodzaje i wymiary

Poznaj pomysły na wyspę w kuchni — rodzaje i wymiary

Wyspa kuchenna to rozwiązanie bardzo praktyczne i eleganckie, które cieszy się coraz większą popularnością. Tak zaaranżowana przestrzeń służy już nie tylko do przygotowywania posiłków. Jakie są zalety wyspy kuchennej i w jakich nieruchomościach się ona sprawdza?

Czym jest wyspa kuchenna?

Jako wyspę kuchenną określa się wolnostojącą zabudowę w kuchni najczęściej z blatem, a także miejscem na szafki, czy sprzęty AGD. Blat może służyć zarówno do przygotowywania, jak i jedzenia posiłków (a więc w charakterze stołu), a dodatkowo może się na nim znajdować zlewozmywak, czy płyta grzewcza. Aby wszystko działało prawidłowo, potrzebne jest doprowadzenie instalacji.

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie wyspy kuchennej. Wybór dotyczy zarówno zastosowanych materiałów, jak i samego kształtu. Najpopularniejsze są wyspy kuchenne o kształcie prostokątnym, ale coraz częściej właściciele domów decydują się wyspę w kształcie litery "L".

Do jakich wnętrz nadaje się wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to pomysł, który najlepiej sprawdza się w kuchniach otwartych, które z reguły są połączone z salonem lub jadalnią i nie posiadają ścian oddzielających je od pozostałych pomieszczeń. To często element strefy dziennej, w której domownicy spędzają wolny czas. Taka nowoczesna kuchnia to również miejsce do rodzinnego spożywania posiłków.

Zastosowanie wyspy kuchennej pozwala odrobinę zaznaczyć przestrzeń na gotowanie, a równocześnie nie zamykać jej pozostawiając rodzaj kuchni otwartej. Wymaga to jednak trochę większej przestrzeni. W niewielkiej kuchni ewentualna wyspa będzie raczej stanowiła przeszkodę i utrudniała pracę i przygotowywanie posiłków.

Rodzaje kuchni z wyspą

Najpopularniejszą i równocześnie najprostszą odmianą jest wyspa kuchenna z samym blatem oraz znajdującymi się pod spodem szafkami, czy szufladami. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba doprowadzać instalacji wodnej i elektrycznej. Taka wyspa traci jednak na funkcjonalności. Blat wyspy kuchennej o większej powierzchni umożliwi natomiast wspólne, rodzinne spożywanie posiłków. Warto wówczas zadbać o wysokie taborety, krzesła lub hokery. Dzięki temu kuchnia zyska na oryginalności i będzie chętniej odwiedzana przez domowników.

Alternatywą jest zamontowanie na wyspie kuchennej zlewozmywaka. Wówczas konieczne jest podciągnięcie instalacji z wodą, ale całość jest dzięki temu znacznie praktyczniejsza. Przygotowywanie jedzenia, włącznie z myciem jest prostsze i nie będzie wymagało poruszania się pomiędzy blatem a dalszą częścią kuchni, gdzie byłby zlew. Tu wszystko jest zintegrowane w jednym miejscu, łatwiej też zadbać o higienę i porządek. Blat kuchenny na wyspie może być też zaopatrzony w płytę grzewczą. Przy montażu obydwu tych udogodnień trzeba dla bezpieczeństwa zachować dystans pomiędzy płytą grzewczą a zlewozmywakiem przynajmniej 60 cm.

Jedną z opcji jest płyta gazowa, która musi zostać podłączona do instalacji lub butli. Rury muszą zostać odkryte, przez co wyspa straci na estetyce. Lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie płyty indukcyjnej (działającej w oparciu o indukcję elektromagnetyczną) lub elektrycznej. Płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza, ponieważ nagrzewa się tylko w miejscu, w którym stoi naczynie. Prostsze będzie też utrzymanie w czystości płaskiej płyty grzewczej.

W zależności od wielkości wyspy można tam umieścić także sprzęt AGD. Rozsądna aranżacja pozwoli znaleźć miejsce na piekarnik, czy zmywarkę bez konieczności rezygnowania z szafek. Zarówno przy montażu płyty, jak i AGD niezbędne będzie doprowadzenie instalacji z energią elektryczną. Zamontowanie płyty z zamiarem gotowania, czy smażenia posiłków wymaga też zainstalowania powyżej wiszącego okapu. Dobrze, aby jego szerokość była przynajmniej taka, jak szerokość kuchenki.

Oprócz wysp kuchennych na środku istnieją też inne rozwiązania. W mniejszych pomieszczeniach można zainstalować ją przy ścianie. Jeżeli nie zamierzamy przy niej jeść ani montować żadnego osprzętu to można postawić na małą wyspę kuchenną. W niektórych pomieszczeniach sprawdzi się też wyspa kuchenna ruchoma na kółkach, czy z nadstawką.

Jakie powinny być wymiary wyspy kuchennej?

Stworzenie funkcjonalnej kuchni, w której wyspa nie będzie utrudniać poruszania się, wymaga precyzyjnego zaplanowania jej wielkości. Najlepiej przygotować wcześniej projekt domu, w którym zostaną uwzględnione minimalne wymiary. Powinien on brać pod uwagę zarówno wysokość, jak i szerokość wyspy kuchennej.

Minimum odległości wyspy od ściany to 120 cm. Pozwoli to na swobodne przemieszczanie się po kuchni. W sytuacji, gdy będzie ona miejscem spożywania posiłków warto zwiększyć tę odległość do 140 cm, co umożliwi bezproblemowe przejście, nawet jeśli od strony boku skierowanego do ściany będzie ktoś siedział. Wyspa powinna mieć rozmiar przynajmniej 60-80 × 60 cm. Zapewni to praktyczne z niej korzystanie, a pod blatem znajdzie się jeszcze miejsce na szafki, szuflady, czy półki na przybory kuchenne.

Na każdą osobę, która będzie jeść posiłki przy blacie dobrze przeznaczyć przynajmniej 40 × 60 cm. Trzeba więc dostosować wyliczenia do ilości osób, które mogą siedzieć przy wyspie kuchennej. Domownikom należy też zagwarantować odpowiednią przestrzeń na nogi pod powierzchnią blatu. Zakładając, że na wyspie będzie zlewozmywak lub płyta grzewcza minimalne wymiary warto zwiększyć do 120 × 60-80 cm. Jednak zależne jest to od rozmiaru tych zainstalowanych usprawnień. Dwukomorowy zlewozmywak wymaga więcej przestrzeni niż niewielki jednokomorowy. Na blacie musi się też znaleźć miejsce na przygotowanie żywności, czy odstawienie naczyń. Istotne jest, aby zachować odległość nie tylko pomiędzy zlewem i płytą, ale także obydwu dodatków od krawędzi blatu. Dobrze, aby było to przynajmniej 30-40 cm.

Wysokość wyspy kuchennej

Realizując projekt kuchni z wyspą kuchenną, istotne jest także uwzględnienie wysokości. Jest prosty sposób, żeby ją oszacować – wystarczy stanąć przy szafce kuchennej, zgiąć ręce w łokciach i od ich wysokości odjąć 10-15 cm. Jest to wysokość, na jakiej umieszczenie blatu kuchennego pozwoli na komfortową pracę. Przy wyspie o bardziej skomplikowanym, niż prostokątny kształcie można też zamontować blat o dwóch różnych wysokościach, co sprawdzi się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach.

Z jakich materiałów zbudować wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna stanowi integralną część zabudowy kuchennej dlatego warto, aby była dostosowana do niej pod względem aranżacji i wykonana z trwałych materiałów. Najprostszym sposobem jest zakup gotowych elementów. Innym pomysłem jest wykonanie konstrukcji szkieletowej obudowanej płytami karton-gips lub drewnem. Można się też podjąć jej wykonania z cegieł oraz obudowania ścianek wyspy płytkami ceramicznymi.

Należy również wybrać materiał na blat kuchenny. Blat z tworzywa sztucznego jest niedrogi i łatwy w utrzymaniu czystości. Elegancko wyglądają z kolei blaty wykonane z naturalnych materiałów m.in. kamienia lub drewna. Taki wybór pasuje pod względem designu zarówno do kuchni w stylu industrialnym, czy skandynawskim, jak i glamour lub tropikalnym. Z kolei zaletą wykorzystania stali szlachetnej jest jej odporność, ale też prosta pielęgnacja powierzchni. Świetnie sprawdza się również ceramika, choć w tym przypadku mankamentem są koszty.

Jakie zalety i wady ma kuchnia z wyspą?

Wyspa wymaga odpowiedniej przestrzeni i nie sprawdzi się w każdej kuchni. W ciasnych pomieszczeniach będzie raczej utrudniała, niż ułatwiała gotowanie, czy inne czynności. Wymaga to także poniesienia większych kosztów niż w przypadku klasycznej kuchni. Jeśli jednak dysponujesz wnętrzem właściwej wielkości, to montaż wyspy jest przydatnym pomysłem.

Dzięki wyspie zyskujesz większą powierzchnię blatów roboczych oraz szafek do przechowywania rzeczy. Łatwiej też zorganizować strefy pracy, jeśli zagospodarujesz środkową część pomieszczenia. W takim przypadku nie jest już w kuchni potrzebny stół, może ona też przejąć rolę jadalni. To również sposób na rodzinną integrację przy posiłku, ale także podczas jego przygotowywania. Dodatkowo ładnie zaprojektowana kuchnia z wyspą i skomponowana pod względem designu z resztą nieruchomości może być wspaniałym uzupełnieniem aranżacji domu.

Zobacz także:

Mały dom, duża przestrzeń – funkcjonalne projekty domów

Jak zaprojektować dom na działce?

Ile kosztuje budowa domu 2023?

Dodaj komentarz