Pomieszczenia pomocnicze w domach i mieszkaniach pełnią wiele istotnych funkcji. Jednym z nich jest pralnia. Jeśli to tylko możliwe, warto by była ona oddzielnym pomieszczeniem, przystosowanym pod każdym względem do różnych prac związanych z dbaniem o elementy garderoby. Jak urządzić pralnię zgodnie ze współczesnymi standardami? Sprawdzamy to dla Was.
Dlaczego warto mieć pralnię w domu lub w mieszkaniu?
Własna pralnia w domu w formie oddzielnego pomieszczenia to nie tylko wygoda, ale także sposób na uporządkowanie przestrzeni i zwiększenie funkcjonalności wszystkich wnętrz. Urządzając pralnię, zyskujemy osobne pomieszczenie gospodarcze, w którym można nie tylko zmieścić pralkę i suszarkę bębnową, ale także mieć miejsce do przechowywania środków piorących, prasowania ubrań czy składania prania. Nawet niewielka przestrzeń może zostać przekształcona w pełni funkcjonalną pralnię, która będzie zamknięta drzwiami i oddzielona od strefy dziennej domu.
Domową pralnię najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu – dzięki temu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji i odprowadzenia wilgoci. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych coraz częściej zawierają oddzielną pralnię – jeśli tylko pozwala na to powierzchnia budynku. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana na parterze domu, w piwnicy domu, lub ewentualnie na poddaszu użytkowym, w pobliżu sypialni. Dokładne aspekty lokalizacji pralni omawiamy w kolejnych akapitach.
Gdzie najlepiej zrobić pralnię w domu?
Usytuowanie pralni w domu powinno być dobrze przemyślane. Znaczenie mają także preferencje osoby, która najczęściej wykonuje pranie. Jednym będzie zależało na bliskości pomieszczenia pralni z sypialniami. Inni natomiast wolą, by znajdowała się ona z dala od strefy dziennej i nocnej i była zlokalizowana w części gospodarczej domu, na przykład w piwnicy. Zobaczmy kilka propozycji lokalizacji pomieszczenia pralni.
Przy strefie nocnej
Dobrym rozwiązaniem jest pralnia w pobliżu sypialni – to tam najczęściej trafiają ubrania wymagające odświeżenia. To także tu znajdują się zazwyczaj sypialnie dzieci, w tym tych najmłodszych, których ubranka wyjątkowo często się brudzą, a co za tym idzie, wymagają prania.
Poniższy rzut poddasza pochodzi z projektu Helios Max OZE i przedstawia pralnię zlokalizowaną w pobliżu łazienki i sypialni.
![]() Rzut projektu HELIOS MAX OZE
|
![]() HELIOS MAX OZE
|
Na parterze
Zlokalizowanie pralni na parterze zazwyczaj ułatwia wynoszenie prania do suszenia na zewnątrz, jeżeli jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania. Ponadto pralnia umieszczona w pobliżu kuchni lub łazienki, upraszcza podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do tego pomieszczenia.
Dokładnie tak została zlokalizowana pralnia w projekcie Lukas Alter – na parterze, w sąsiedztwie łazienki.
![]() Rzut projektu LUKAS ALTER
|
![]() LUKAS ALTER
|
Na poddaszu
Pralnia zlokalizowana na poddaszu użytkowym często znajduje się także w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni. Jednak pralnia pod skosami wiąże się z pewnymi wyzwaniami i wymaga dobrego zaplanowania przestrzeni. Pod zabudową skosów można na przykład umieścić zabudowę z szafkami do przechowywania, a w wyższej części pomieszczenia zainstalować sprzęt AGD (szczególnie gdy suszarka jest ustawiona nad pralką), zlewozmywak, lub fragment blatu roboczego.
Poniższy rzut poddasza z projektu Elza Oze zawiera funkcjonalną i jasną pralnię pod skosem doświetloną sporym oknem połaciowym.
![]() Rzut projektu ELZA OZE
|
![]() ELZA OZE
|
Jako część pomieszczenia technicznego
Inną praktyczną lokalizacją dla pralni jest pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się na przykład piec centralnego ogrzewania. Pralka i suszarka w wielu projektach znajdują się właśnie w tych miejscach i jest to rozwiązanie mające wielu zwolenników.
W projekcie Figa OZE pomieszczenie techniczne pełni nie tylko rolę pralni i miejsca na instalacje, ale jest także łącznikiem, zapewniającym komunikację wnętrza domu z garażem.
![]() Rzut projektu FIGA OZE
|
![]() FIGA OZE
|
W piwnicy
Pralnia zlokalizowana w piwnicy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą całkowicie odizolować to pomieszczenie od części mieszkalnej. Może być to także dobre rozwiązanie dla osób, które korzystają z usług pomocy domowych, które mogą wykonywać pranie, nie ingerując w prywatne strefy mieszkańców.
Taki układ pomieszczeń zastosowano w projekcie Koral, gdzie pralnia została zlokalizowana na najniższej kondygnacji.
![]() Rzut projektu KORAL |
![]() KORAL
|
Niezależnie od lokalizacji pralni duże wpływ na jej funkcjonalność ma sposób wykończenia podłogi oraz elementy jej wyposażenia. Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom bliżej.
Wodoodporna podłoga do pralni w domu
Ze względu na podwyższoną wilgotność oraz możliwość zalania, podłoga w pralni powinna być odporna na wodę. Najczęściej wybierane rozwiązania to:
- Płytki ceramiczne – trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wilgoć.
- Winylowe panele podłogowe – stosunkowo tanie i wodoodporne.
- Żywica epoksydowa – nowoczesna i odporna na uszkodzenia mechaniczne posadzka jednolita na całej powierzchni.
Poza dobrym materiałem wykończeniowym warto także zainwestować w odpowiednią izolację przeciwwilgociową pod podłogą oraz systemy odpływowe, które zapobiegną zalaniu pralni, a nawet całego domu. Jeżeli w pralni wygospodarujemy miejsce na zlew, to jego otoczenie także warto wykończyć wodoodpornym materiałem, na przykład płytkami.
Wyposażenie pralni – co powinno się w niej znaleźć?
Nowoczesna pralnia w domu powinna być funkcjonalna i ergonomiczna. Podstawowe wyposażenie pralni to:
- Pralka i suszarka bębnowa – najlepiej w wersji do zabudowy lub ustawione pionowo (pralka zazwyczaj na dole, suszarka na górze). Do ustawienia urządzenia jednego na drugim najlepiej jest skorzystać z dedykowanych łączników, inną opcją jest przystosowana zabudowa meblowa.
- Zlew gospodarczy – przydatny do prania ręcznego lub płukania ubrań.
- Blat roboczy – do składania i odkładania ubrań, sortowania prania lub przechowywania koszy i innych podręcznych akcesoriów.
- Szafki wiszące i stojące – do przechowywania środków czystości, detergentów, koszy na brudne ubrania.
- Kosze na brudną bieliznę i odzież – najlepiej z podziałem na kolory lub rodzaje tkanin. Mogą być wolnostojące, lub umieszczone w praktycznych szufladach.
- Deska do prasowania i żelazko/parownica – dla wygody, warto by prasowanie ubrań miało miejsce w dedykowanym pomieszczeniu, jakim jest pralnia. Jeśli przestrzeń jest ograniczona i nie ma możliwości rozstawienia w niej wolnostojącej deski, rozwiązaniem mogą być kompaktowe deski do prasowania chowane w zabudowie meblowej.
- Oświetlenie – jasne, najlepiej punktowe i sufitowe, wspomagające pracę w pomieszczeniu. Dobrze kiedy pralnia ma także dostęp światła dziennego.
- Wentylacja – mechaniczna lub grawitacyjna, niezbędna do usunięcia wilgoci i ewentualnych, nieprzyjemnych zapachów.
Mała pralnia w domu lub mieszkaniu – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Nie każdy dysponuje osobnym pomieszczeniem gospodarczym – dlatego mała pralnia w domu to temat często analizowany. Pralnia może znajdować się na przykład w łazience, garderobie czy w korytarzu. Czasem pralka jest lokalizowana w kuchni. Jeśli nie mamy możliwości wydzielenia pralni jako oddzielnego pomieszczenia, warto tak zaplanować lokalizację pralki, ewentualnej suszarki, oraz niezbędnego miejsca do przechowywania, tak by całość była maksymalnie praktyczna i funkcjonalna.
Pralnia zabudowana w formie aneksu powinna być przemyślana – sprzęty AGD można ustawić w słupku, a powyżej dodać szafki wiszące. Dobrze sprawdzą się także systemy wysuwanych koszy, składane deski do prasowania, czy rozkładane i podwieszane suszarki do suszenia ubrań. Można także wykorzystać wnękę i zaplanować w niej zabudowę pralki oraz szafki nad pralką do przechowywania kosza na odzież, oraz środków piorących.
Aranżacja pralni – styl i estetyka
Pralnie nie musi być tylko pomieszczeniem typowo technicznym. Dlatego warto poświęcić czas na aranżację pralni i dopasowanie stylu, w jakim będzie wykończona do reszty pomieszczeń w domu. Nowoczesna pralnia odznacza się estetyką podpowiadającą funkcji, jaką pełni. Styl skandynawski, minimalistyczny czy loftowy świetnie sprawdzi się w tym wnętrzu. Urządzając pralnię, warto zadbać o takie aspekty i detale jak:
- Kolorystyka – jasna, neutralna (biały, szary, beż, drewno) – to obecnie modna kombinacja, która ma wielu zwolenników.
- Meble – proste, zamykane, łatwe w czyszczeniu – innymi słowy: praktyczne i funkcjonalne, dopasowane do pomieszczenia, w którym do wykonania jest konkretna praca.
- Dodatki – dozowniki, organizery, przegródki, kosze i pojemniki na środki piorące i inne akcesoria – to zazwyczaj niewielkie elementy wyposażenia przyczyniające się do łatwości w utrzymaniu czystości w pralni.
- Oświetlenie – najlepiej dzienne, uzupełnione o energooszczędne typu LED, a w szafkach warto zainstalować dodatkowe punkty świetlne najlepiej z czujnikiem ruchu lub dotykowe.
Urządzając pralnię, warto pamiętać o tym, że nawet niewielka przestrzeń może być praktycznym i funkcjonalnym miejscem. Wygodna, schludna i dobrze zorganizowana pralnia to komfort dla całej rodziny – w całym domu będzie czyściej i łatwiej utrzymać porządek.
Domowa pralnia – podsumowanie
Pralnia w domu to inwestycja w wygodę i funkcjonalność. Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji duży dom jednorodzinny, czy małe mieszkanie, zorganizowanie pralni jest możliwe. Wystarczy dobra aranżacja pralni, odpowiednie wyposażenie i przemyślana lokalizacja względem innych pomieszczeń. Pamiętajmy, że domową pralnię najlepiej zaplanować wcześniej – uwzględniając wszystkie potrzeby domowników, a także warunki projektu. Pralnia może znajdować się zarówno w osobnym pomieszczeniu, jak i jako zabudowana wnęka – najważniejsze, by była wygodna, dobrze wentylowana i estetyczna.