Budowa domu to precyzyjnie zaplanowany proces, składający się z kilku etapów. Niezależnie od tego, czy preferujesz domy parterowe, czy z poddaszem użytkowym — postawienie solidnego budynku wymaga przejścia kilku etapów. Pierwsza faza budowy nazywana jest stanem zerowym, druga to stan surowy otwarty. Artykuł poświęcony jest trzeciemu etapowi, jakim jest stan surowy zamknięty.
Definicja stanu surowego zamkniętego
Stan surowy zamknięty to trzeci etap budowy domu. W stanie surowym otwartym budynek wyposażony jest już w konstrukcję nośną. Podczas trzeciej fazy budowy domu do otworów w ścianach wstawiane są okna i drzwi zewnętrzne. Stan surowy zamknięty to finalna faza prac elewacyjnych.
Zakres prac w stanie surowym zamkniętym
Na etapie stanu surowego zamkniętego montowane są okna. Jeśli projekt zakłada ten wariant, wstawiane są one wraz z roletami naokiennymi lub podtynkowymi. Oprócz tego następuje montaż drzwi wejściowych oraz bramy garażowej, jeśli na działce znajduje się garaż. W tej fazie wykonuje się również instalacje: wodną, kanalizacyjną, gazową, wentylacji mechanicznej i elektrycznej. Stan surowy zamknięty to także moment na ocieplenie budynku, wykonywanie tynków i okładzin oraz zamontowanie parapetów.
Etapy budowy domu
Jeśli już przejrzałeś projekty domów i wybrałeś ten idealny – czas rozpocząć budowę. Jej proces podzielony na etapy. Każdy z nich obejmuje inne czynności:
Etap 0 – prace w tej fazie rozpoczynają się od tymczasowego ogrodzenia placu budowy. Następnie na placu odbywa się tyczenie budynku przez geodetę. Kolejne czynności to szalowanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej. Później w gruncie rozprowadzana jest instalacja i wykonywane jest przejście przez fundament. Następnie ławy lub płyta fundamentowa jest zalewana, aby w kolejnym kroku wykonać ściany fundamentowe. Kolejną fazą etapu 0 jest stworzenie warstw posadzkowych na gruncie. Jeśli projekt zakłada podpiwniczenie, wykonuje się strop nad piwnicą. Tworzona jest także przeciw wodna i termiczna izolacja ścian fundamentowych. Na koniec można wykonać drenaż w celu wyeliminowania wilgoci. Etap zero zamyka zasypanie wykopu.
Etap 1 – stan surowy otwarty. W tej fazie wymurowuje się ściany parteru, nad którym wykonuje się strop. Jeśli budynek ma posiadać poddasze, wymurowywane są jego ściany. Następnie tworzona jest więźba dachowa, czyli konstrukcja dachu. Kolejnym krokiem są okna połaciowe, jeśli projekt je zakłada. Zwieńczeniem prac stanu surowego zamkniętego jest przykrycie dachu blachą lub dachówką i obróbki blacharskie dachu. W tym momencie dokładane są także rynny i spusty.
Etap 2 – stan surowy zamknięty. Nadchodzi czas na montaż okien oraz (jeśli są przewidziane) rolet naokiennych i podtynkowych. W tej fazie montowane są również drzwi wejściowe. Jeżeli na działce stoi garaż – to także moment, w którym montuje się bramę garażową. Następnie wykonywane są kolejno instalacje: kanalizacyjna, wodna, gazowa, wentylacja mechaniczna, elektryczna i inne. Stan surowy zamknięty kończy się pracami elewacyjnymi. Należą do nich: ocieplenie budynku, wykonanie tynków, okładzin i montaż parapetów.
Etap 3 – stan deweloperski, obejmujący: ocieplenie dachu, wykonanie suchej zabudowy poddasza, tynki wewnętrzne i wylewki na podłogach.
Etap 4 – prace wykończeniowe. Są to wszystkie czynności, które wykonuje się wewnątrz domu. Jest to bardzo długa faza i prace, które obejmuje, zależne są od wielu czynników.
Koszty budowy stanu surowego zamkniętego
Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym to wartość wszystkich prac z pominięciem deweloperskich i wykończeniowych. W zaplanowaniu wydatków na budowę pomoże kosztorys budowlany. W przypadku stawiania budynku użytku publicznego, stworzenie kosztorysu jest obowiązkowe. W kwestii budowy domu prywatnego prawo pozostawia dowolność, chyba że w grę wchodzi zamiar zaciągnięcia kredytu hipotecznego – wtedy należy przedłożyć kosztorys w banku.
Dokument zawiera listę wszystkich etapów budowy domu z uwzględnieniem cen. Do stworzenia kosztorysu potrzebna jest pełna dokumentacja projektowa, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót oraz założenia wyjściowe do kosztorysowania (dane dotyczące robót ziemnych i przygotowawczych, dane robót ogólnobudowlanych, dane na temat maszyn i urządzeń budowlanych, informacje dotyczące rozliczania robót w trudnych warunkach, informacje o zagospodarowaniu placu budowy oraz dane cenowe i podstawy nakładów rzeczowych).
Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego — koszt robocizny i materiałów
Budowa domu na lata wymaga profesjonalnych rozwiązań. Podczas obliczania wydatków niezbędnych do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego należy uwzględnić koszt robocizny i materiałów budowlanych. Ilość i ceny materiałów podawane są w kosztorysie wraz z kosztami ich zakupu. Należy także uwzględnić ubytki i odpady wytwarzane podczas budowy i transportu. Koszty robocizny obejmują liczbę roboczogodzin potrzebnych do wykonania wszystkich czynności wykonywanych na etapie stanu surowego zamkniętego. Wartość materiałów i robocizny określana jest w oparciu i dane rynkowe. W przypadku braku takich informacji ceny oblicza się na podstawie katalogów i informatorów cenowych powszechnie stosowanych w tym zakresie.
Ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym
Aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dzięki temu masz pewność, że jesteś ubezpieczony od zdarzeń losowych już od pierwszego dnia robót budowlanych. Pozwala to na uniknięcie strat finansowych związanych z ewentualnymi zdarzeniami, które mogą wpłynąć na dalszą budowę domu. Polisa na budowę domu daje pewność, że budynek w stanie surowym zamkniętym w dalszym ciągu będzie ubezpieczany od kradzieży lub włamania.
Co można ubezpieczyć w domu w budowie?
Polisa na budowę domu pozwala na ubezpieczenie od ewentualnych uszkodzeń elementów budynku. Wykupując ją można się na wypadek błędów projektowych i wykonawczych oraz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży obiektów znajdujących się w domu lub na terenie działki. Ubezpieczenie obejmuje także takie zdarzenia jak powódź, wichura czy inne zjawiska naturalne.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym?
Ubezpieczenie domu w budowie zabezpiecza przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą wydarzyć się także gdy budynek będzie w stanie surowym zamkniętym. Wykupienie polisy to koszt proporcjonalny do wartości domu.
Zabezpieczanie budynku w stanie surowym zamkniętym
Ubezpieczenie domu w trakcie budowy to ważna sprawa, jednak aby zyskać dodatkową pewność, warto pomyśleć o fizycznym zabezpieczeniu budynku. Wstawienie okien i drzwi zewnętrznych do domu w stanie surowym zamkniętym pozwoli uniknąć kradzieży.
Dopuszczalne zmiany konstrukcyjne po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego
Zmiany w konstrukcji lub rozplanowaniu pomieszczeń w niektórych przypadkach są możliwe nawet po doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego. Wszystko zależy od rodzaju zmian, które chcesz wprowadzić. W celu wprowadzenia zmian konstrukcyjnych konieczne jest opracowanie projektu zamiennego.
Ważny wybór — okna i drzwi zewnętrzne
Na rynku dostępne są różne rodzaje okien. W kwestii materiału do wyboru masz okna plastikowe lub PVC, drewniane lub aluminiowe. Możesz dopasować je do swoich upodobań pod względem rodzaju, który określa się na podstawie tego, w jaki sposób otwiera się okno. Tradycyjne okna można otwierać rozwiernie, uchylnie lub uchylno-rozwiernie. W kwestii balkonowych lub tarasowych, do wyboru masz okna rozwierno-uchylne, uchylno-przesuwne, przesuwne lub składane. Istnieją także okna połaciowe (na dachu). Te z kolei mogą być obrotowe lub uchylno-obrotowe. Przy wyborze okien ważny jest także współczynnik przenikania ciepła. Ma on także znaczenie przy wyborze drzwi zewnętrznych. Oprócz tego podczas ich kupna zwracamy uwagę na izolacyjność akustyczną i to, czy są odporne na włamania.
Kolejność prac budowlanych na zewnątrz
Kolejność prac doprowadzających budynek do stanu surowego zamkniętego jest następująca:
1. Ogrodzenie placu budowy
2. Wytyczenie budynku
3. Szalowanie fundamentów
4. Instalacje w gruncie
5. Zalanie fundamentów
6. Ściany fundamentowe
7. Strop nad piwnicą
8. Izolacja ścian fundamentowych
9. Zasypanie stropu
10. Ściany i strop
11. Więźba dachowa i pokrycie dachu
12. Montaż okien
13. Montaż drzwi wejściowych i bramy garażowej
14. Instalacje
15. Prace elewacyjne
FAQ: Budowa domu — Najczęściej zadawane pytania o stan surowy zamknięty
Jak długo może stać dom w stanie surowym zamkniętym?
Solidnie zabezpieczona nieruchomość może pozostać w tej fazie nawet kilka lat.
Jaki jest koszt ubezpieczenia domu w stanie surowym zamkniętym?
Składka takiego ubezpieczenia wynosi od 1 – 5% kosztu budowy.
Czy dom w tym stanie należy ogrzewać?
Tak, ogrzewanie jest konieczne m.in. z uwagi na ryzyko zamarznięcia medium instalacji c.o.
Jaki czas jest konieczny, aby budynek w stanie surowym zamkniętym osiadł na gruncie?
Wszystko zależy od gruntu oraz przygotowania podłoża pod budowę.