Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ze spiżarnią czy bez?

Kategorie: Przed budową
Ze spiżarnią czy bez?
Spiżarnia jest wygodna i pożądana w każdym mieszkaniu, nie tylko w domu jednorodzinnym. Nie do końca jest tym samym, co komórka na domowe przetwory w piwnicy ale też coraz rzadziej zajmujemy się ich produkcją, a i podpiwniczenie domu, choćby tylko częściowe, jest kosztowne i nie zawsze możliwe (np. z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych). Spiżarnia przy kuchni sprawdza się jako podręczne, chłodniejsze miejsce na produkty żywnościowe, dużą zamrażarkę, zapasy czy sprzęt i środki czystości.
Spiżarnię przy kuchni z dwoma ścianami zewnętrznymi ma podpiwniczona Renata. Spiżarnia wydziela jadalnię i stanowi oparcie dla aranżacji barku. Położona przy ścianie zewnętrznej domu będzie naturalnie chłodniejsza, a jednocześnie stworzy bufor termiczny dla ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych (energooszczędnie!).Spiżarnia przysłoni rozgardiasz w kuchni w sytuacji, kiedy coraz chętniej otwieramy ją na salon i aranżujemy jako spójną stylistycznie część pokoju dziennego. Projekt domu Heliodor W Heliodorze spiżarnia jest schowkiem i tworzy zgrabne kulisy między roboczym blatem kuchennym, a najbardziej reprezentacyjną częścią salonu.

Mała spiżarnia, czy większa kuchnia?

Tam, gdzie powierzchnia kuchni nie przekracza 8-9m2 wielu inwestorów rezygnuje z przylegającej spiżarni zaproponowanej w projekcie gotowym. Likwiduje ściankę działową, aby zyskać więcej miejsca. Tak dzieje się często w przypadku popularnych projektów domów użytkowym poddaszem i z garażem nie tylko wielkości Heliodora ale i mniejszych, np. z rodziny Heleny, Zoji czy Atosa. W projekcie domu Axel Neo likwidacja spiżarni wyraźnie powiększyła kuchnię i pozwoliła znaleźć miejsce na stolik śniadaniowy, ale musiało zniknąć bezpośrednie połączenie z holem. Decydując się na taką zmianę trzeba się dobrze zastanowić czy zysk na powierzchni da się dobrze wykorzystać funkcjonalnie i czy zrekompensuje on brak spiżarni. Jeśli zmieści się mały stolik śniadaniowy lub barek, którego wcześniej nie było, to taka adaptacja rzeczywiście może się okazać dla nas satysfakcjonująca. Samo powiększenie miejsca na szafki to zysk wątpliwy, bo nadal kuchnia pełnić będzie jedynie funkcje laboratorium do przygotowania posiłków, tyle tylko, że przez wydłużenie drogi przy blatach roboczych – mniej ergonomicznego i wygodnego. Może to być uciążliwe zwłaszcza przy układzie blatów w kształcie litery L i w sytuacji, gdy w kuchni pracuje tylko jedna osoba. W podobnej do Axla Helenie pokazujemy, jak po likwidacji spiżarni, zachować przejście hol-kuchnia i zyskać minibarek lub stolik śniadaniowy. Przy wentylacji grawitacyjnej zmiana aranżacji musi zakładać jak najmniejszą odległość kuchenki od komina (czerwona strzałka). W projektach domów takich jak Skarbek Rex, Szafir, czy parterowe: Kordian i Klaudia kuchnia jest duża, a spiżarnia przy niej stanowi śluzę między sienią, wygodną do odłożenia zakupów, tuż przy przejściu z garażu. Rezygnacja z takiego przejścia oddaje więcej miejsca na półki w spiżarni ale wydłuża drogę do kuchni. Spiżarnia jako śluza między holem a kuchnią. Więcej miejsca na półki to dłuższa droga do kuchni.

Najlepsze miejsce na spiżarnię

Rezygnacja ze spiżarni przy kuchni nie musi oznaczać rezygnacji z niej w ogóle. Ale gdzie znaleźć na nią nowe miejsce? Pamiętajmy, że spiżarnia najlepiej spełni swoją rolę w ochronie żywności przed zepsuciem, jeśli położona jest przy ścianie zewnętrznej domu i ma zapewnioną dobrą wentylację. Z tego powodu schowek pod schodami, zwłaszcza znajdującymi się w centrum planu, nie jest wymarzoną lokalizacją. Wentylacja jest problemem w sytuacji, kiedy pozostaniemy przy tej tradycyjnej – grawitacyjnej, a oddalimy się od trzonu komina więcej niż 2m. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w prostszy technicznie sposób umożliwia podłączenie kolejnego, dowolnie umiejscowionego pomieszczenia. Wątpliwe jednak, z punktu widzenia energooszczędności, i to w każdym z tych przypadków, jest chłodzenie wnętrza domu położoną centralnie spiżarnią. Ciekawie rozwiązano spiżarnię w projekcie domu Atos.Jest przy kuchni, przy ścianie zewnętrznej, a przy tym wykorzystuje miejsce pod schodami. Jest przy tym naturalnie oświetlona. Dziś chodzi przecież o zatrzymywanie ciepła, a nie o pozbywanie się go! Lepiej wykorzystać garderobę lub głęboką szafę przy sieni. Dyskusyjne w przechowywaniu żywności jest także bliskie sąsiedztwo garażu – pomieszczenia z oparami paliwa i zapachem spalin. Przejście między garażem i spiżarnią powinno być w takiej sytuacji doskonale przewietrzane. W Zoji Luxor G2W Zoji Luxor G2 inwestor przeniósł spiżarnię do sieni, rezygnując z części dużej łazienki. Kuchnia powiększyła się tworząc miejsce na minibarek przy zmienionym w kształcie przeszkleniu jadalni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz