Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Domy z wjazdem od południa | Archeton - dom na miarę

Domy z wjazdem od południa

Znaleziono 36 projektów

Wyświetlanie 1-36 z 36 projektów

Projekty domów z wejściem od południa nie są tak popularne, jak dla wejść ulokowanych od północy, ale również mają wiele zalet. Takie posesje często stawia się na nietypowych działkach. Nie jest to jednak tylko lustrzane odbicie budynku z wjazdem od strony północnej. Jak więc powinien wyglądać rzetelny projekt domu z wejściem od strony południowej?

Czym cechują się projekty z wejściem po stronie południowej?

Budynek z wjazdem od południa wymusza pewne rozwiązania. Przede wszystkim, aby salon miał odpowiednie nasłonecznienie nie może być zwrócony od strony ogrodowej, lecz frontowej. Umieszczając strefę dzienną od południa można zyskać najwięcej światła.

Domy z wjazdem zlokalizowanym od południa charakteryzuje różna powierzchnia użytkowa, więc nadają się także na wąską działkę. W przypadku odpowiedniego projektu domu drzwi wejściowe oraz pokój dzienny mogą być usytuowane od strony zachodniej lub południowej elewacji, natomiast sypialnia od strony wschodniej. Dzięki temu zarówno część wspólna, jak i prywatna będą miały właściwe nasłonecznienie.

Duże przeszklenia z przodu to również użyteczne rozwiązanie. Dodatkowo doświetla to wnętrze i znajdujące się tam pomieszczenia takie, jak kuchnia czy jadalnia. Z tyłu domu mogą natomiast znajdować się pomieszczenia gospodarcze oraz sypialnie.

Gdzie sprawdzają się projekty domów z wejściem od południa?

Domy z wjazdem od południa najlepiej sprawdzają się w lokalizacjach z drogą dojazdową przebiegającą wzdłuż południowej granicy działki. Należy w takim przypadku uwzględnić w projekcie specyficzne rozwiązania dla parteru. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę różnice nasłonecznienia między strefą dzienną a położoną w głębi domu częścią prywatną. Najlepiej, aby rekreacyjna część ogrodu była odseparowana od wjazdu na posesję oraz garażu.

W projektach domów z wjazdem od południa następuje też przeniesienie na tyły domu kuchni. Dzięki temu unikamy tam zbyt silnego światła słonecznego. Podobny efekt da umieszczenie jej w podcieniu elewacji frontowej. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie ekspozycji okna kuchennego na słońce, ale też kontrolę frontowej części posesji.

Odpowiednia orientacja domu

Domy z wejściem od południa, które posiadają strefę dzienną od frontu można zorientować tak, aby ogród znajdował się po stronie zachodniej. Taka orientacja daje podobne nasłonecznienie, jak w przypadku strony południowej, ale słońce pojawia się w pokoju dziennym odrobinę później. Stanowi to dobrą opcję dla miłośników popołudniowego, nieco łagodniejszego w temperaturze i barwie światła słonecznego.

Jeśli ktoś woli mieć najlepsze oświetlenie do godziny 12:00 powinien natomiast zdecydować się na orientację od wschodu.

Wejście od południa – projekty domów i ich konfiguracje

W Archeton projekty pod budowę domu z wejściem od strony południowej to zarówno małe budynki liczące około 60 metrów kwadratowych, jak i większe, nawet do 176 m2. Przy liczbie pokoi od trzech do siedmiu nadają się do zamieszkania nawet dla wieloosobowej rodziny. Różni je także układ pomieszczeń. W przypadku posesji parterowych wszystkie znajdują się na jednej kondygnacji. Domy piętrowe są z reguły podzielone na część wspólną na dole i strefę prywatną na górze.

Wjazd od południa w niczym nie ogranicza architektonicznych walorów konstrukcji. Wśród projektów są domy nowoczesne oraz bardziej tradycyjne. W zależności od upodobań do wyboru jest ciesząca się obecnie popularnością otwarta kuchnia połączona z salonem lub klasyczna, oddzielona ścianą. Przy podejmowaniu decyzji warto też zwrócić uwagę na rodzaj oraz kąt nachylenia dachu, a także sprawdzić, czy wybrany projekt wykorzysta naturalne uwarunkowania terenu.

Ogrzewanie domów parterowych i z poddaszem użytkowym

Odpowiedni projekt z wjazdem od południa zagwarantuje bryle domu właściwe nasłonecznienie jednak w okresie jesienno-zimowym budynek będzie potrzebował ogrzewania. Najczęściej stosowanymi typami ogrzewania są: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, pompa ciepła.

Wydajny kocioł gazowy sprawdzi się do ogrzewania zarówno domów parterowych, jak i piętrowych. Niektóre projekty zakładają możliwość zmiany kotła gazowego na równie dobre rozwiązanie, jakim jest kocioł na paliwo stałe.