Topaz Prima Duo
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Iryda Rex Duo
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Projekty domów bliźniaczych - Archeton

Projekty w zabudowie bliźniaczej

Znaleziono 68 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 68 projektów

Dom bliźniak jest tworem funkcjonującym pomiędzy domem szeregowym a jednorodzinnym domem wolnostojącym. W naszej wyobraźni dom bliźniak to dwa bliźniacze domy połączone ze sobą jedną ścianą. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź, co powinien uwzględniać projekt domu typu bliźniak i jakie są najpopularniejsze projekty bliźniaczych domów. Podpowiadamy również, jakie zalety mają tzw. bliźniaki, których nie oferują projekty domów jednorodzinnych.

Dom bliźniak - co to jest?

W powszechnej wyobraźni zabudowa bliźniacza kojarzona jest z identycznymi domami w lustrzanym układzie połączonymi jedną wspólną ścianą. Rzeczywista definicja domów w zabudowie bliźniaczej oznacza budowle na niezależnych ławach fundamentowych połączonych ze sobą dwiema ścianami szczytowymi. Gdy ława fundamentowa obu budowli jest wspólna, to mamy do czynienia z domem jednorodzinnym dwulokalowym.

Taki budynek musi być postawiony na raz, co odróżnia go od dwóch domów w zabudowie bliźniaczej. One mogą powstawać niezależnie od siebie. Dla uproszczenia będziemy się posługiwać oboma terminami zamiennie. Jest to dozwolone, gdyż większość projektów domów dwulokalowych da się przerobić na projekty domów dwurodzinnych z niezależnymi ławami fundamentowymi oddzielonymi dylatacją. Będą to jednak już inne projekty. Oczywiście cena projektów również może ulec weryfikacji.

Dlaczego ludzie decydują się na projekty domów bliźniaków?

Gotowe projekty domów typu bliźniak cieszą się dużym powodzeniem. Głównym determinantem decyzji o budowie domów w zabudowie bliźniaczej lub wyborze projektu domu dwulokalowego są względy ekonomiczne. Mała działka, niewielka jej szerokość lub relatywnie mniejsze koszty budowy dwóch niezależnych domów wpływają na decyzję o wyborze zabudowy bliźniaczej.

Innym powodem mogą być względy rodzinne. Na wspólną budowę i projekt domu bliźniaka decydują się dwie rodziny, które chcą mieszkać razem. Podobnie to wygląda w sytuacji, gdy odziedziczono wspólną wąską działkę. Gotowe projekty domów na lokal dwurodzinny to optymalne rozwiązanie dla osób spokrewnionych ze sobą. Projekty domów bliźniaków doskonale nadają się też dla wielopokoleniowej rodziny. Wtedy do plusów zabudowy bliźniaczej dodać można względy społeczne.

Czy bliźniak jest lepszy niż szeregówka?

Oferta domów jest obecnie na rynku niezwykle szeroka. W przypadku rozwiązań, w których względy ekonomiczne biorą górę nad komfortem czy estetyką budynku, sporym zainteresowaniem cieszą się dwa typy nieruchomości - bliźniaki i szeregówki. Wielu inwestorów zastanawia się, co wybrać i jakie są zalety bliźniaczej zabudowy.

Bliźniak jest rozsądnym kompromisem między wolnością wynikającą z posiadania domu jednorodzinnego na dużej działce a ograniczeniami mieszkania w szeregowcu. Zaletą zabudowy bliźniaczej jest też to, że mamy tylko jednego sąsiada, a także większą część własnej działki na wyłączność. Domy w zabudowie bliźniaczej stanowią też lepsze rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych, które - mimo że mieszkają obok siebie, zachowują większą neutralność i niezależność niż w szeregówce. Bliźniak daje też dostęp do większej części ogrodu niż w przypadku kilkunastu mieszkań zabudowy szeregowej. Domy bliźniacze z poddaszem użytkowym skutecznie powiększają metraż powierzchni użytkowej. Powierzchnia użytkowa oraz liczba pokoi może być jeszcze większa.

Gotowe projekty domów bliźniaczych - najważniejsze zalety

Jest wiele plusów zabudowy bliźniaczej. Projekty bliźniaków po rozłożeniu na dwie rodziny decydujące się na wspólną budowę są tańsze. Niższe są także koszty budowy domu czy domów do zabudowy bliźniaczej lub ich zakupu względem domów jednorodzinnych. Zaletą są także niższe koszty eksploatacji ze względu na fakt, że mają wspólną ścianę z sąsiadem. Różnice w kosztach ogrzewania są widoczne bez względu na to, czy ogrzewamy dom kotłem na paliwo stałe, czy też ciepłem systemowym. Do wyboru masz też różnorodne projekty - z garażem i bez garażu, z poddaszem użytkowym, energooszczędne, klasyczne i nowoczesne.

Plusami zabudowy bliźniaczej są też możliwość budowy na wąskiej lub mniejszej działce i możliwość bardziej efektywnego zagospodarowania wąskiej działki. Najlepszy projekt domu bliźniaczego zmieści się na działce o minimalnej szerokości. To dobre rozwiązanie, gdy pojawia się atrakcyjna oferta na ziemię o małym metrażu. Domy wolnostojące mogą być droższe podczas zakupu projektu, wyższe są też koszty budowy i eksploatacji od domów do zabudowy bliźniaczej. Te drugie dają też większe poczucie bezpieczeństwa ze względu na obecność sąsiada. Wbrew pozorom w bliźniakach możliwa jest też dowolność aranżacji wnętrz, chociaż przeważnie zachowany jest ten sam układ funkcjonalny.

Projekty domów bliźniaczych dwurodzinnych

Domyślnym przeznaczeniem zabudowy bliźniaczej jest zamieszkanie dwóch rodzin, które mogą podzielić między sobą koszty budowy i projektu. Często są to spokrewnione osoby, które chcą w dużej mierze dzielić ograniczyć wydatki, co umożliwia wspólna budowa. Jednak nie jest to regułą, gdyż na rynku pierwotnym i wtórnym często w różnorodnej ofercie deweloperów dostępne są „połówki” domów bliźniaków dla klientów, którzy szukają nieruchomości optymalnych dla swoich potrzeb. Pamiętajmy, że każdy segment bliźniaka jest niezależnym domem, mimo tego, że bliźniacza zabudowa ma połączony dach i taki sam kąt nachylenia jego połaci.

Projekt domów dwurodzinnych to obszerna kategoria, która może uwzględniać indywidualne potrzeby i gusta obu właścicieli. Domy mogą się różnić wyglądem okien, kolorem elewacji (o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zakłada inaczej) czy też rozkładem pomieszczeń. Nawet liczba pomieszczeń może być inna. Każda część może mieć swoje własne, eleganckie wykończenia elewacji. Ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia, budżet oraz wymagania projektowe lub budowlane. Podobnie, jak w przypadku projektów domów jednorodzinnych mamy do wyboru projekt bliźniaka z piwnicą, domy parterowe z podpiwniczeniem i bez niego lub domy piętrowe (dwukondygnacyjne), w tym z garażem w bryle budynku.

Projekty domów bliźniaczych z usługą

Interesują Cię projekty bliźniaków z przestrzenią usługową? Chcesz stworzyć dom z lokalem usługowym, ponieważ koszty budowy dwóch samodzielnych budynków byłyby znacznie wyższe? Ciekawym pomysłem jest wybór projektu domów bliźniaczych z usługą. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą związaną z usługami, możemy pracować w niewielkiej odległości od domu, a jednocześnie z całkowitej powierzchni budynku zostaje wydzielona część całkowicie zawodowa.

Jaki projekt domów bliźniaczych z usługą będzie dobrym wyborem? Przy takim przeznaczeniu rozsądnym wyborem będą projekty domów dwulokalowych np. z garażem lub bez garażu. Pamiętajmy o ograniczeniach związanych z maksymalną powierzchnią lokalu zabudowy bliźniaczej, jaką możemy przeznaczyć na usługi. Jest to obecnie 30% całkowitej powierzchni budynku. Warunek ten może być istotny dla dużej liczby klientów indywidualnych, którzy decydują się na budowę bliźniaka. Jeśli mają oni małą działkę, to automatycznie dom typu bliźniak, a także lokal usługowy będą mieć mniejszą powierzchnię.

Atrakcyjne projekty domów bliźniaczych - na co zwracać uwagę?

Przy wyborze najlepszego projektu domu bliźniaka należy kierować się podobnymi zasadami, które determinowałyby nasz wybór w przypadku projektu domu jednorodzinnego. Warto zadać sobie pytania: jak dużą mam rodzinę, ile pokojów sypialnych potrzebujemy, czy w budynku będzie prowadzona działalność gospodarcza, jakie są preferencje drugiej rodziny, która będzie zamieszkiwać drugą część obiektu, czy chcemy dom z poddaszem i garażem, czy planujemy budować piwnicę. Na te podstawowe pytania warto przygotować odpowiedź, aby wyniki wyszukiwania były jak najbardziej precyzyjne i można było ustalić koszty budowy odpowiadające obu rodzinom.

Styl domu w zabudowie bliźniaczej to kolejny aspekt, który warto brać pod uwagę przy wyborze projektu. Bliźniaki mogą być utrzymane w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Tę kwestię warto przedyskutować z drugą rodziną, gdyż wygląd zewnętrzny to chyba jedyna cecha budynków w zabudowie bliźniaczej, która powinna być wspólna, albo przynajmniej jednolita.

Gdzie kupić projekt bliźniaka?

Bliźniak daje możliwość zaplanowania funkcjonalnej, dostosowanej do potrzeb każdej rodziny przestrzeni wewnętrznej w eleganckim wykończeniu. Kluczem do tego jest odpowiedni projekt, który będzie miał - zgodnie z życzeniem inwestora - np. garaż, poddasze użytkowe czy pomieszczenie kotłowni. Istnieje wiele gotowych projektów domów bliźniaczych, które można zaadaptować do własnych potrzeb. Do Państwa dyspozycji mamy propozycje projektów domów wolnostojących bliźniaczych dostosowane do indywidualnych potrzeb różnych osób.

Oferujemy gotowe projekty na budynki bliźniacze do adaptacji z poddaszem i bez poddasza mieszkalnego, parterowe i piętrowe, energooszczędne, odpowiednie na wąskie działki i na duże nieruchomości. Budynki z naszych projektów mają przemyślane układy funkcjonalne, modne propozycje wykończenia elewacji. Gotowy projekt od Archeton to gwarancja wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Zobacz także:

Projekty domów z poddaszem użytkowym

Projekty małych domów

Projekty domów parterowych do 100 metrów

Projekty domów parterowych do 100 metrów z garażem

Projekty domów z piwnicą