Brak produktów
Szukaj
Projekty małych domów
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
Marzysz o własnym domu? Projekty małych domów - parterowych czy piętrowych - to idealny kompromis pomiędzy tym marzeniem a finansami. Przy odpowiednim projekcie nawet niewielka działka czy mała powierzchnia zabudowy nie będą stanowiły ograniczenia dla funkcjonalności i elegancji. Co warto wiedzieć, przeglądając gotowe projekty domów małych i tanich w budowie?
Czy budowa małego domu to dobry pomysł?
Marzy Ci się własny dom, który będzie niedrogi w budowie? Postaw na budynki, których powierzchnia użytkowa będzie jednocześnie wystarczająco komfortowa dla domowników, a jednocześnie nie będzie generować wysokich kosztów wykańczania czy eksploatacji. Mały dom parterowy lub piętrowy to często alternatywa dla mieszkańców dużych miast, gdzie cena kupna średniej wielkości mieszkania często jest bardzo wysoka. W takiej sytuacji paradoksalnie tańszym rozwiązaniem może być zakup działki i budowa niewielkiego domu poza miastem. Zyskuje się wtedy nie tylko większą niż w mieszkaniu przestrzeń do życia, ale też do wspólnego spędzania czasu na łonie natury. Takie projekty często reklamowane są hasłami "dom w cenie mieszkania" lub "domy tanie w budowie".
Jakie inne zalety ma budowa domu o małym metrażu? Wybór takiej nieruchomości pozwala Ci na większą niż w przypadku mieszkania swobodę zaprojektowania układu pomieszczeń. Przy mądrym projekcie na niewielkiej powierzchni użytkowej domu do 115 m2 mogą się pojawić obok niezbędnych wnętrz, np. sypialni, kuchni, łazienki czy salonu także ułatwiające życie pomieszczenia gospodarcze. Często jest też zaprojektowane zaplecze gospodarcze. Co więcej, przy dachu cztero- lub dwuspadowym, których kąt nachylenia dachu jest odpowiedni, do wykorzystania masz poddasze użytkowe. Plusem małych domów na jest też to, że można w nich zastosować otwarty układ wnętrza. To nie wszystko - budując mały dom jednorodzinny nawet na niewielkiej działce, do dyspozycji masz zieloną przestrzeń dookoła. Możesz zaprojektować na niej niewielki ogródek i postawić taras.
Małe domy parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym - dla kogo są?
Projekty małych domów jednorodzinnych coraz popularniejsze są nie tylko u osób, które pragną komfortu, ale mniej istotna jest dla nich lokalizacji. Wybierają je też osoby, które chcą mieszkać w mieście, ale pragną ograniczyć przestrzeń życiową, np. emeryci. Jakie projekty domów tanich w budowie wybrać? Mały dom parterowy jest szczególnie polecany rodzinom z małymi dziećmi lub osobom starszym. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, co usprawnia przemieszczanie się i minimalizuje ryzyko kontuzji, np. związanych ze spadnięciem ze schodów. Nowoczesne projekty małych domów mają też najczęściej wbudowany garaż, więc przechodzenie między domem a samochodem nie wymaga wychodzenia na zewnątrz.
Projekty małych domów do 70 m2 zabudowy to z kolei ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą załatwiać pozwolenia na budowę. Taki budynek jednorodzinny można postawić po zgłoszeniu budowy. Projekty małych domów tanich w budowie wybierane są też w sytuacji, gdy inwestor chce ograniczyć koszty budowy. Pozwoli to nie tylko wydać mniej oszczędności, ale też zmniejszyć zarówno ratę, jak i koszty kredytu hipotecznego (o ile zostaje on zaciągnięty na budowę). Jeśli chcesz maksymalnie zmniejszyć koszt budowy, wybierz gotowe projekty małych domów o standardowych rozwiązaniach budowlanych. Najtańsze w budowie przeważnie są domy parterowe z płaskim dachem i typowymi oknami. Zanim wybierzesz jednak projekt małego domu tego typu, sprawdź aktualne ceny usług i materiałów budowlanych i przekonaj się, czy budynki parterowe nadal są najbardziej ekonomiczne.
Jaki projekt małego domu wybrać?
Rozważając różne projekty małych domów, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to, ile osób będzie tam mieszkać, a także jakie pomieszczenia dodatkowe się wydzielić (np. pralnię, spiżarnię, garderobę czy pralnię). Małe domy całoroczne o najmniejszym metrażu (np. malutki domek do 70 m2) przeznaczone są najczęściej dla 1-2 osób. Na takiej powierzchni można stworzyć komfortowe warunki do życia, a nawet zaprojektować garaż jednostanowiskowy. Trzyosobowa rodzina wygodnie może mieszkać na trochę większej powierzchni - sprawdź projekt domu do 100 m2. Pamiętaj też, żeby przeglądać projekty domów nieco większych niż w przypadku mieszkania dla trzech osób. W końcu dom ma gwarantować wszystkim mieszkańcom przestrzeń do życia i wypoczynku. Dla czteroosobowej rodziny powierzchnia powinna być relatywnie większa i lepiej sprawdzi się projekt małego domu o powierzchni powyżej 100 m2.
Wybierając projekty domów, pod uwagę trzeba też wziąć wielkość działki, na jakiej stanie budynek. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego odległość budynku od granicy działki powinna wynosić 3 m dla ścian bez okien i drzwi oraz 4 m przy ścianach z otworami okiennymi czy drzwiowymi. Wyjątek stanowią projekty na wąską działkę, gdzie odległość ta może być mniejsza i wynosić 1,5 m. Projekty domów małych, na równi z kwestiami ekonomicznymi, cieszą się popularnością, dlatego, że można posadowić je nawet na niewielkiej parceli. Przeglądając projekty małych i tanich domów, warto także zastanowić się, czy lepszy będzie niewielki dom parterowy, czy piętrowy budynek o małej powierzchni użytkowej z użytkowym poddaszem.
Projekty domów o małym metrażu - jakie optycznie powiększyć wnętrza?
Niezależnie od tego, co wybierzesz - małe, parterowe domy czy niewielkie domy piętrowe z dwuspadowym dachem, warto wybierać projekty, które przy ograniczonym metrażu optycznie wydają się przestronniejsze. Wrażenie takie dają, znane m.in. z projektów małych domów, rozwiązania dotyczące otwartego układu pomieszczeń. Przykładowo salon może być łączony z kuchnią i jadalnią, co sprawia, że wnętrze tej dziennej części domu jest nie tylko lepiej doświetlone, ale też ułatwia komunikację. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza na wąskiej działce, gdzie domy małe są jednocześnie niezbyt szerokie. Małe domki jednorodzinne, aby dać wrażenie przestronności, warto jak najlepiej doświetlać promieniami słońca. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie w salonie przeszklonych drzwi z wyjściem na taras i okien o dużych przeszkleniach. Nie tylko we wnętrzach jest jaśnie, ale też optycznie powiększa przestrzeń, ponieważ wydaje się, że nie ma granicy między światem zewnętrznym a pomieszczeniami domu.
lub porównywalna pod względem kosztów
Projekty małych domów parterowych i piętrowych - gdzie zamówić?
W Archeton znajdziesz wiele ciekawych projektów stosunkowo niedrogich w budowie domów. Stworzone z dbałością o każdy szczegół łączą architektoniczną estetykę z funkcjonalnością. Oferujemy projekty domów parterowych i piętrowych z poddaszem użytkowym. W naszej ofercie do wyboru masz też domy z dachem dwuspadowym lub płaskim, a także projekty domów drewnianych i murowanych. Postaw na prostą, ale nowoczesną bryłę budynku lub wybierz ekologiczny projekt domu z drewna. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze projektu najlepiej pasującego do Twoich potrzeb. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, że wszystkie projekty w naszej ofercie mają przemyślaną aranżację.
Zobacz także:
Projekty domów parterowych do 100 metrów