Polecane nowości

Malik Bobo
Jaskier Alfa
Zyga OZE
Ajaks Prima
Jagoda Solo Prima
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Nowe produkty

Projekty małych domów

Projekty małych domów

Marzysz o własnym domu? Projekty małych domów to idealny kompromis pomiędzy tym marzeniem a finansami. Przy odpowiednim projekcie nawet niewielka działka czy mała powierzchnia zabudowy nie będą stanowiły ograniczenia dla funkcjonalności i elegancji. Co warto wiedzieć?

Czy budowa małego domu to dobry pomysł?

W mieście koszt choćby niewielkiego mieszkania jest spory. Paradoksalnie zakup działki i budowa małego domku poza miastem może okazać się tańsza. Jeśli tylko masz taką możliwość i nie koliduje ona z twoimi obowiązkami zawodowymi czy innymi sprawami, to warto rozważyć taką opcję.

Dom daje Ci większą, niż w przypadku mieszkania możliwość zaprojektowania układu pomieszczeń. Do dyspozycji masz też przestrzeń działki dookoła, gdzie możesz zaplanować np. ogródek czy taras.

Małe domy do 115 m2 mają wystarczający metraż, aby znalazły się tam wszystkie niezbędne pomieszczenia. Przy pomysłowym rozplanowaniu będzie tam miejsce dla przyzwoitej wielkości kuchni, lub aneksu kuchennego, jednej czy dwóch łazienek, pokojów i sypialni oraz pomieszczeń gospodarczych.

Małe domy parterowe, piętrowe i z poddaszem użytkowym

Domy parterowe są szczególnie polecane rodzinom z małymi dziećmi lub osobom starszym. Wszystko znajduje się na jednej kondygnacji, co usprawnia przemieszczanie się, a rodziców uwalnia od obawy, że dziecko spadnie ze schodów. W takim domu, nawet przy niewielkiej powierzchni może być też wbudowany garaż, a przechodzenie do samochodu nie wymaga wychodzenia na zewnątrz.

Wiele projektów stawia na przemyślaną aranżację. Przykładowo salon może być łączony z kuchnią i jadalnią, co zwiększa wrażenie przestronności. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie w salonie przeszklonych drzwi z wyjściem na taras, co optycznie powiększa przestrzeń. Z kolei domy piętrowe i z poddaszem użytkowym mogą zostać podzielone na strefę dzienną na parterze i nocną na piętrze.

Jaki projekt małego domu wybrać?

Rozważając różne projekty małych domów warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ile osób będzie tam mieszkać. Domki z najmniejszym metrażem przeznaczone są najczęściej dla 1-2 osób. Dla czteroosobowej rodziny powierzchnia powinna być relatywnie większa.

Istotna jest również wielkość działki na jakiej stanie budynek. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego odległość budynku od granicy działki powinna wynosić 3 m, a dla ściany z drzwiami i oknami o metr więcej (jeżeli budujesz na wąskiej działce to jest to 1,5 m). Niewątpliwą zaletą małych domów jest właśnie możliwość posadowienia ich nawet na niewielkiej parceli.

Warto także zastanowić się, czy lepszy będzie dom parterowy, czy piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady u zalety. W Archeton znajdziesz wiele ciekawych projektów z każdej z tych kategorii. Stworzone z dbałością o każdy szczegół łączą architektoniczną estetykę z funkcjonalnością. Postaw na prostą, ale nowoczesną bryłę budynku lub wybierz ekologiczny projekt domu z drewna. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze projektu najlepiej pasującego do Twoich potrzeb. Skorzystaj z naszej oferty!

Znaleziono 290 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 290 projektów