Topaz Prima Duo
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Iryda Rex Duo
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Domy z piwnicą

Znaleziono 78 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 78 projektów

Projekt domu z piwnicą niewątpliwie zwiększa ogólną funkcjonalność domu. Budynki z całkowitym lub częściowym podpiwniczeniem dają Ci dodatkową przestrzeń na pomieszczenia gospodarcze. Możesz tam też stworzyć osobny pokój, który będzie służył jako kącik relaksu. Czym charakteryzują się takie projekty domów z piwnicą? O czym warto pamiętać, decydując się na dom z piwnicą? Jakie projekty domów z piwnicą będą odpowiednie dla konkretnych inwestorów? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto znać, zanim wybierze się projekt domu podpiwniczonego.

Kiedy warto postawić na projekt domu z piwnicą?

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu funkcjonalności, to powinieneś rozważyć postawienie budynku z piwnicą. Projekty domów tego typu są bardzo praktyczne, a równocześnie nie musi to oznaczać dużo większych kosztów budowy domu. Jeżeli nie chcesz jednak znacząco przekraczać budżetu, to powinieneś zastanowić się, czy ta dodatkowa kondygnacja faktycznie będzie Ci potrzebna. Dlaczego projekty domów z piwnicą generują zdecydowanie wyższe koszty budowy niż w przypadku budynków niepodpiwniczonych? Więcej trzeba zapłacić nie tylko za dodatkowe materiały budowlane, ale też robociznę. Średnio domy z piwnicą są droższe w budowie od niepodpiwniczonych o średnio nawet 1/3 łącznych kosztów inwestycji.

Dla kogo budowa piwnicy będzie miała znaczenie? Przede wszystkim dla osób, którym przyda się powierzchnia na pomieszczenie gospodarcze. Można tam bowiem urządzić kotłownię, pralnię lub spiżarnię, a także narzędziownię lub domowy warsztat. To dobre miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów. Piwnica sprawdza się również jako biuro do prowadzenia działalności gospodarczej, domowe spa, a nawet studio nagraniowe czy kino domowe. Nie należy zapominać też o podstawowej funkcji przestrzeni piwniczych, a więc przechowywania zawekowanej czy suchej i trwałej żywności. Taka chłodna spiżarnia pozwoli utrzymać porządek w górnej kondygnacji domu, a także wydłuży trwałość jedzenia.

Znaczenie rodzaju parceli przy budowie domu z piwnicą

Domy z piwnicą można postawić nawet na małych działkach. Wśród gotowych projektów domów z podpiwniczeniem można znaleźć zarówno budynki piętrowe, jak i parterowe. Jednak najłatwiej zrobić to w przypadku działki ze spadkiem terenu. Niewskazana jest natomiast budowa domu z piwnicą w sytuacji, gdy na parceli występuje wysoki poziom wód gruntowych. Może to grozić bowiem zalaniem pomieszczenia. Konieczne jest też wykonanie specjalistycznego drenażu, a także odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią ich ściany zewnętrzne. Nie w każdym jednak przypadku gwarantuje to suche posadzki w piwnicy. W efekcie budowa drogiego domu parterowego z piwnicą będzie jeszcze droższa.

Na płaskiej działce nieposiadającej spadków budowa domu z piwnicą może być znacznie kosztowniejsza niż postawienie domu niepodpiwniczonego. Różnica dochodzić może w takim przypadku nawet do 30 proc. całości kosztów budowy domostwa. Dlaczego? Konieczne jest wybranie dużych ilości podłoża, a także zrobienie głębokiego wykopu. Ważnym etapem w takim przypadku jest także wykonanie odpowiednich wzmocnień chroniących przed osuwaniem się ziemi. W przypadku działki ze spadkiem można budynek umieścić tak, aby konieczne było wykonanie jak najpłytszych wykopów.

Jakie są zalety domów z piwnicą?

Jeżeli posiadasz wąską działkę to dzięki budynkowi z podpiwniczeniem zyskasz większą powierzchnię użytkową do wykorzystania. Piwnica daje spore możliwości zagospodarowania, a dodatkowe pomieszczenia (rekreacyjne, gospodarcze czy nawet mieszkalne) sprawią, że będziesz miał bardziej funkcjonalny dom. Piwnica nie musi przebiegać w obrębie murów budynku. Wśród projektów domów z piwnicą można znaleźć i takie, w których podpiwniczenia wykraczają poza obrys parteru. Ściany zewnętrzne piwnic można umieścić choćby na samej granicy działki. Nawet jeżeli warunki zabudowy czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymuszają budowę domu o określonej powierzchni, to piwnica może być znacznie większa.

Niewątpliwą zaletą, jaką posiada dom jednorodzinny z podpiwniczeniem jest naturalna regulacja temperatury budynku. Piwnica będzie chłodzić budynek latem, z kolei zimą będzie podwyższać temperaturę we wnętrzu. Dzięki niej zwiększa się również skuteczność systemu wentylacji budynku. Aby jednak na górze uzyskać odpowiedni komfort cieplny, należy zadbać o właściwe zaizolowanie piwnicy. W piwnicy można też zainstalować urządzenia związane z produkcją energii odnawialnej takie jak sterownik pompy ciepła czy fotowoltaiki. Umożliwi to stworzenie domu pasywnego, a więc energooszczędnego.

Jaki wybrać projekt domu z piwnicą?

Wybór projektów domów z piwnicą wymaga wcześniejszego przemyślenia. Na co powinno zwracać się uwagę przy wyborze domu? Przede wszystkim określ swoje możliwości finansowe. Koszty budowy domu zależą od kilku czynników. Jak już wspomniano, podpiwniczenie może znajdować się na całej powierzchni parteru, obejmować jej część albo wychodzić znacznie poza obręb budynku w części nadziemnej. Częściowe podpiwniczenie to równocześnie mniejsze koszty budowy, ale też mniejszy metraż powierzchni do przechowywania czy wykorzystania w innych celach. Podczas wyboru projektu domu z piwnicą zastanów się więc, jak znaleźć konsensus między potrzebami domowników a możliwościami inwestycyjnymi.

Ciekawym pomysłem są też projekty domów z piwnicą połączoną z garażem dwustanowiskowym lub jednostanowiskowym. Dzięki temu, nawet stawiając mniejszy dom, będziesz miał przestrzeń na swój samochód. Takie budynki z garażem w piwnicy najłatwiej zbudować przy domu usytuowanym na zboczu czy skarpie. Znacznie upraszcza to wykonanie wjazdu, a zarazem pozwala zaoszczędzić pieniądze przez brak konieczności robienia poważnych wykopów. Pamiętaj, że piwnica z garażem jednostanowiskowym może powstawać tylko w miejscach, w których pozwala na to lokalny poziom wód gruntowych. Przy zbyt wysokim poziomie taka inwestycja może okazać się nieprzemyślana.

Dom z piwnicą - jaki metraż wybrać?

Kolekcja projektów domów jednorodzinnych z podpiwniczeniem od Archeton obejmuje kilkadziesiąt różnorodnych pozycji. Dostępne są w niej m.in. projekty domów z piwnicą o niewielkim metrażu od ok. 80-90 m2. Takie budynki jednorodzinne wolnostojące będą dobrym wyborem dla par ceniących przestronne wnętrza lub niewielkiej rodziny trzy- czy czteroosobowej. Największą grupę stanowią natomiast projekty o nieco większej powierzchni od ok. 100 do 130 m2. Tego typu projekt domu będzie odpowiedni dla liczniejszych rodzin, np. z trójką, czwórką czy nawet piątką dzieci lub dla rodzin wielopokoleniowych, które chcą mieszkać w jednym budynku.

Projekty domów z piwnicą powyżej 130 m2 to głównie budynki jednorodzinne, dla inwestorów o większej zasobności portfela, a także poszukujących dużej powierzchni mieszkalnej. Największe projekty domów podpiwniczonych przeznaczonych dla jednej rodziny mają aż 200 m2. Ta kategoria projektów domów obejmuje również budynki przeznaczone do zabudowy bliźniaczej. Tzw. bliźniaki z piwnicą przewidziane są w projektach naszej pracowni na aż 250-260 m2. Taki metraż pozwoli nie tylko na uzyskanie komfortowych warunków życia dla dwóch rodzin, ale też odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania narzędzi, zapasów czy sprzętów różnego typu, a także wydzielenie składu opału.

Projekty domów podpiwniczonych w różnych stylach

Chcesz wybrać projekt domu z podpiwniczeniem? Wiesz już, jaki metraż budynku będzie optymalny do Twoich potrzeb, ale zastanawiasz się nad jego stylem architektonicznym? W Archeton przygotowaliśmy ciekawe projekty domów z piwnicą o różnych typach elewacji i dachów. Dzięki temu miłośnicy współczesnego wzornictwa mogą zdecydować się na projekty nowoczesnych domów, a tradycjonaliści na budynki o klasycznym wyglądzie. W pierwszej kategorii znajdziesz przede wszystkim projekty budynków, w których fasada wykończona jest w jasnych i modnych odcieniach bieli, szarości czy beżu. Dodatkiem, który urozmaica elewację są deski drewniane lub drewnopodobne, np. z kompozytu lub ceramiki. Dach w tych projektach zazwyczaj ma ciemną barwę np. nadal modnego atracytu.

W naszej ofercie znajdziesz też wspomniane budynki klasyczne. Szukaj ich wśród projektów domów z piwnicą o dużych metrażach ok. 170-180 m2. Mają one dachy kryte czerwoną dachówką, boniowanie na elewacji wokół okien i drzwi, a także tradycyjne kolumny przy wejściu oraz wykusze z oknami na poddaszu mieszkalnym.

Co sprawdzić przed budową domu z piwnicą?

Przed podjęciem decyzji, a więc wyborem projektu i jego realizacją warto wykonać badania i sprawdzić rodzaj gleby. Należy też wykonać badanie poziomu wód gruntowych. Wykonanie tego typu analizy najlepiej zlecić specjalistom. Mimo że ekspertyza to dodatkowe koszty to jej wykonanie pozwoli Ci prawidłowo posadowić budynek, a także zabezpieczyć fundamenty. Warto też zastanowić się, jaka powierzchnia użytkowa piwnicy będzie optymalna w Twoim przypadku. Nie każdy inwestor potrzebuje bowiem całkowicie podpiwniczonego domu. Realizacja takiego projektu jest bardzo kosztowna.

Gotowe projekty domów z piwnicą

Na rynku dostępne jest sporo interesujących propozycji domów z piwnicą. Wiele z nich znajdziesz w bogatej ofercie biura architektonicznego Archeton. Decydując się na któryś z projektów z naszej oferty, masz pewność, że został przygotowany przez specjalistów z uwzględnieniem wszystkich wymogów budowlanych i najdrobniejszych szczegółów. Gotowy projekt domu z piwnicą ma też taką zaletę, że jest dostępny do Twojej dyspozycji od ręki.

Szczególnie polecamy kolekcję domów z piwnicą i poddaszem użytkowym, ale znajdziesz również podpiwniczone domy parterowe i piętrowe. Oferujemy zarówno domy w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Oba typy stanowią doskonałe rozwiązania dla Twojej rodziny. Mamy projekty różnorodne -odpowiednie do wąskich działek, a także podpiwniczone wersje domów bliźniaczych czy niewielkie domy z piwnicą, w których dodatkowe pomieszczenie pod posadzką parteru to spore ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Sprawdź warunki i wybierz najlepszy projekt! Potrzebujesz pomocy w wyborze projektu domu? Skontaktuj się z nami.

Zobacz także:

Projekty domów z poddaszem użytkowym

Projekty małych domów

Projekty domów parterowych do 100 metrów

Projekty domów bliźniaczych

Projekty domów do 80 metrów