Polecane nowości

Celina Alfa
Jaskier Alfa
Aris
Ajaks Prima
Alicja Atu
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Nowe produkty

Domy z piwnicą

Projekty domów z piwnicą

Projekt domu z piwnicą niewątpliwie zwiększa ogólną funkcjonalność domu. Budynki z całkowitym lub częściowym podpiwniczeniem dają Ci dodatkową przestrzeń na pomieszczenia gospodarcze. Możesz tam też stworzyć osobny pokój, który będzie służył jako kącik relaksu. Czym charakteryzują się takie projekty?

Kiedy warto postawić na projekt domu z piwnicą?

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu funkcjonalności to powinieneś rozważyć postawienie budynku z piwnicą. Projekty domów tego typu są bardzo praktyczne, a równocześnie nie musi to oznaczać dużo większych kosztów budowy domu. Jeżeli nie chcesz jednak znacząco przekraczać budżetu to powinieneś zastanowić się, czy ta dodatkowa kondygnacja faktycznie będzie jest Ci potrzebna.

Dla kogo budowa piwnicy będzie miała znaczenie? Przede wszystkim dla osób, którym przyda się powierzchnia na pomieszczenie gospodarcze. Można tam bowiem urządzić kotłownię, pralnię lub spiżarnię, a także narzędziownię lub domowy warsztat. To dobre miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów. Piwnica sprawdza się również jako biuro do prowadzenia działalności gospodarczej, domowe spa, a nawet studio nagraniowe czy kino domowe.

Znaczenie rodzaju parceli przy budowie domu z piwnicą

Domy z piwnicą można postawić nawet na małych działkach. Wśród gotowych projektów domów z podpiwniczeniem można znaleźć zarówno budynki piętrowe, jak i parterowe. Jednak najłatwiej zrobić to w przypadku działki ze spadkiem terenu. Niewskazana jest natomiast budowa domu z piwnicą w sytuacji, gdy na parceli występuje wysoki poziom wód gruntowych. Może to grozić bowiem zalaniem pomieszczenia.

Na płaskiej działce nieposiadającej spadków budowa domu z piwnicą może być znacznie kosztowniejsza i dochodzić nawet do 30% całości kosztów domostwa.

Jakie są zalety domów z piwnicą?

Jeżeli posiadasz wąską działkę to dzięki budynkowi z podpiwniczeniem zyskasz większą powierzchnię użytkową do wykorzystania. Piwnica daje spore możliwości zagospodarowania, a dodatkowe pomieszczenia sprawią, że będziesz miał bardziej funkcjonalny dom.

Piwnica nie musi przebiegać w obrębie murów budynku. Wśród projektów domów z piwnicą można znaleźć i takie w których podpiwniczenia wykraczają poza obrys parteru. Ściany zewnętrzne piwnic można umieścić choćby na samej granicy działki. Nawet jeżeli warunki zabudowy czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymuszają budowę domu o określonej powierzchni, to piwnica może być znacznie większa.

Niewątpliwą zaletą, jaką posiada dom jednorodzinny z podpiwniczeniem jest naturalna regulacja temperatury budynku. Piwnica będzie chłodzić budynek latem, z kolei zimą będzie podwyższać temperaturę we wnętrzu. Dzięki niej zwiększa się również skuteczność systemu wentylacji budynku. Aby jednak na górze uzyskać odpowiedni komfort cieplny, należy zadbać o właściwe zaizolowanie piwnicy.

W piwnicy można też zainstalować urządzenia związane z produkcją energii odnawialnej takie jak sterownik pompy ciepła czy fotowoltaiki. Umożliwi to stworzenie domu pasywnego, a więc energooszczędnego.

Jaki wybrać projekt domu z piwnicą?

Realizacja projektów domów z piwnicą wymaga wcześniejszego przemyślenia. Na co powinno zwracać się uwagę przy wyborze domu? Przede wszystkim określ swoje możliwości finansowe. Koszty budowy domu zależą od kilku czynników. Jak już wspomniano podpiwniczenie może znajdować się na całej powierzchni parteru, obejmować jej część albo wychodzić znacznie poza obręb. Częściowe podpiwniczenie to równocześnie mniejsze koszty budowy.

Ciekawym pomysłem są też projekty domów z piwnicą połączone z garażem dwustanowiskowym lub jednostanowiskowym. Dzięki temu nawet stawiając mniejszy dom będziesz miał przestrzeń na swój samochód. Takie budynki z garażem w piwnicy najłatwiej zbudować przy domu usytuowanym na zboczu czy skarpie, co znacznie upraszcza wykonanie wjazdu.

Co sprawdzić przed budową domu z piwnicą?

Przed podjęciem decyzji, a więc wyborem projektu i jego realizacją warto wykonać badania i sprawdzić rodzaj gleby. Należy też wykonać badanie poziomu wód gruntowych. Wykonanie tego typu analizy najlepiej zlecić specjalistom. Mimo że ekspertyza to dodatkowe koszty to jej wykonanie pozwoli Ci prawidłowo posadowić budynek, a także zabezpieczyć fundamenty.

Gotowe projekty domów z piwnicą

Na rynku dostępne jest sporo interesujących propozycji domów z piwnicą. Wiele z nich znajdziesz w bogatej ofercie biura architektonicznego Archeton. Decydując się na któryś z projektów z naszej oferty masz pewność, że został przygotowany przez specjalistów, z uwzględnieniem wszystkich wymogów budowlanych i najdrobniejszych szczegółów. Gotowy projekt domu z piwnicą ma też taką zaletę, że jest dostępny do Twojej dyspozycji od ręki.

Szczególnie polecamy kolekcję domów z piwnicą i poddaszem użytkowym, ale znajdziesz również domy parterowe i piętrowe. W kolekcji dostępne są zarówno domy w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Oferujemy doskonałe rozwiązania dla Twojej rodziny. Sprawdź warunki i wybierz najlepszy projekt!

Zobacz także:Znaleziono 75 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 75 projektów