Polecane nowości

Malik Bobo
Jaskier Alfa
Zyga OZE
Ajaks Prima
Jagoda Solo Prima
Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Nowe produkty

Projekty na wąską działkę do 17m

Projekty na wąską działkę do 17m

Projekty domów na wąskie działki do 17m2 to świetne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy niewielkich parceli. Jednak kwestię domów na wąską działkę reguluje też prawo. Co warto wiedzieć na ten temat?

Projekt domu na wąskiej działce i odległość od granicy działki

Przepisy budowlane dotyczące parceli i stojących na nich obiektów określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi minimalna odległość domu od granicy działki powinna wynosić 4 metry dla ściany z oknami i drzwiami oraz 3 m, jeżeli ściana nie posiada otworów okiennych i drzwiowych.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku wąskich działek. Jeżeli wymiary działki nie przekraczają 17 m szerokości to można zmniejszyć odległość domu od granicy parceli do 1,5 m (dla ściany bez drzwi i okien). Istnieją jednak dodatkowe wymagania. Projekty domów na wąską działkę muszą być zgodne z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz postanowieniami o warunkach zabudowy w konkretnych lokalizacjach. Jeżeli są zabudowane, to należy również zachować właściwe odległości do działek sąsiadujących.

Położenie kalenicy głównej w stosunku do drogi dojazdowej

Domy w zabudowie bliźniaczej (na granicy parceli) często stawia się z kalenicą prostopadłą do wjazdu. Dla domu na wąską działkę o równoległym układzie kalenicy rzut posiada kształt prostokąta. Jest to istotne przy lokalizacji na terenach objętych ochroną krajobrazu. Zarówno ustawienie kalenicy głównej w stosunku do przebiegu drogi dojazdowej, jak i proporcje oraz kształt rzutu budynku mogą być regulowane przez warunki zabudowy. Często jednak trudności funkcjonalnego rozwiązania rzutu, wynikające z ograniczonej wielkości działki sprawiają, że większość projektów obejmuje obiekty, których powierzchnia użytkowa jest nie większa, niż 160 metrów kwadratowych.

Projekty domów parterowych na wąskiej działce

Projekty domów parterowych z racji ograniczonego terenu na parceli są rzadsze, ale przemyślany plan pozwoli Ci na budowę takiej posesji. Najprościej w takiej sytuacji postawić dom, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Dzięki temu budynek będzie można tak postawić, aby spełniał wymagania prawne odnośnie odległości od granic działki.

Gucio z biura architektonicznego Archeton to przykład reprezentujący domy parterowe na wąską działkę. Projekt domu, którego powierzchnia użytkowa wynosi 46 m2 to idealne rozwiązanie dla jednej lub dwóch osób. Budynek z dość stromym dachem dwuspadowym (kąt nachylenia 35°) mieści wewnątrz pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz drugi mogący służyć za sypialnię. Łazienka jest wygodna, a dodatkowym udogodnieniem jest sień z dużą szafą. Elegancję samego budynku podkreśla dekoracyjny daszek nad frontowym wejściem. Brak okien w ścianach bocznych pozwala na łatwiejsze zaadoptowanie go nawet do wyjątkowo wąskich działek.

Projekty domów piętrowych

Również projekty domów piętrowych to bardzo dobre rozwiązanie przy niedużych rozmiarach parceli. Wąska działka okazuje się wystarczająca do postawienia na niej dwukondygnacyjnej posesji o powierzchni użytkowej, która z powodzeniem nada się do zamieszkania dla kilkuosobowej rodziny.

Typowe domy piętrowe dla wąskiej działki do 17m2 to najczęściej zabudowa bliźniacza na planie prostokąta. Kondygnacje parterowe stanowią strefą dzienną z salonem i kuchnią oraz garażem pomiędzy obydwiema połówkami budynku. Uzupełnieniem może być spiżarka, kotłownia lub inne pomieszczenia gospodarcze. Dodatkowe pokoje i łazienki zlokalizowane są na górze.

Domy z poddaszem użytkowym

Domy z użytkowym poddaszem niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Doskonale nadają się także na wąską działkę. Możliwości takiego rozwiązania jest sporo. W zależności od projektu domu powierzchnia użytkowa waha się od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Na dole lokalizuje się część dzienną na którą może się składać salon, kuchnia (otwarta lub nie), łazienka i garderoba. Na poddaszu umieszcza się strefę prywatną. Znajduje się tam sypialnia, kolejne pokoje, łazienki lub gabinet. Takie rozplanowanie daje duży komfort wszystkim mieszkańcom.

Dom piętrowy z poddaszem to elegancka konstrukcja w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość dużej swobody w doborze i rozmieszczeniu pomieszczeń. W Archeton polecamy naszym klientom szeroki wybór różnorodnych projektów dla domów z użytkowym poddaszem przeznaczonych na wąską działkę.

Jaki wybrać projekt domu na wąską działkę?

Dom przeznaczony na wąską działkę może powstać zarówno w oparciu o nowoczesne projekty, jak i bardziej tradycyjne plany architektoniczne. Budowa domu wymaga uwzględnienia wielu czynników już w fazie tworzenia projektu. W Archeton proponujemy wyjątkowe projekty domów na wąską działkę. Obejmują one posesje jedno- lub dwukondygnacyjne, a więc domy parterowe, piętrowe i z użytkowym poddaszem. Wybierając projekt domu możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Znaleziono 99 projektów

Wyświetlanie 1-48 z 99 projektów