Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów
Dominik Prima
Anita Alfa Prima
Lena Beta
Kordian Nano
Projekty domów dwurodzinnych | Archeton - dom na miarę

Projekty domów dwurodzinnych

Znaleziono 32 projektów

Wyświetlanie 1-32 z 32 projektów

Projekty domów dwurodzinnych to coraz popularniejszy trend, który po wielu latach wrócił do łask. Nowoczesny design, elegancka architektura i duża funkcjonalność to cechy, które przyciągają zarówno klientów, jak i inwestorów. Jak w praktyce wygląda projekt domu dwurodzinnego

Projekty domów dwurodzinnych w pracowni Archeton - charakterystyka


Oferta rynku budowlanego jest bardzo szeroka dlatego wybór projektu domu dwurodzinnego warto dokładnie rozpatrzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najogólniej rzecz ujmując jest to budynek mieszkalny przeznaczony dla dwóch rodzin. Często też bywa idealną opcją dla rodzin wielopokoleniowych, które mogą mieszkać obok siebie lub pod jednym dachem.

Do najpopularniejszych należą domy w zabudowie bliźniaczej, a więc posiadające wspólną ścianę konstrukcyjną względem której są symetrycznie ułożone. Obydwa budynki są swoim lustrzanym odbiciem jednak domy są samodzielne, a każdy z nich posiada osobne wejście i poszczególne pomieszczenia. Granicą jest tutaj ściana wewnętrzna.

Dom dwurodzinny może być także budynkiem jednorodzinnym podzielonym na dwa odrębne mieszkania. Taki projekt domu dwulokalowego ustala podział wzdłuż kondygnacji z jednym z mieszkań na parterze, a drugim na piętrze. Mogą to być lokale z oddzielnym wejściem, ale wspólną piwnicą czy pomieszczeniami gospodarczymi. Osobne są także inne pomieszczenia, jak łazienka, kuchnia czy sypialnia.

Bardziej niecodziennym, choć również dobrym pomysłem jest po prostu wydzielenie niewielkiej przestrzeni mieszkalnej, którą można później wynająć.

Czym charakteryzuje się projekt domu dwurodzinnego?


W projektach domów dwurodzinnych istotną rolę odgrywa funkcjonalny układ pomieszczeń oraz takie ich rozplanowanie, aby swobodnie mogły z budynku korzystać obydwie rodziny. Budowa domu dwurodzinnego jest też z reguły znacznie korzystniejsza finansowo. Taki budynek jest bowiem tańszy, niż dwa oddzielne domy jednorodzinne. Najczęściej domy dwurodzinne cechują się większym metrażem. Powierzchnia użytkowa średniej wielkości domu to około 130–150 m2, ale zdarzają się też projekty o powierzchni nawet powyżej 250 m2. Częstym rozwiązaniem są też domy z poddaszem użytkowym lub dwupiętrowe, które sprawdzają się jako domy dwulokalowe.

Przykładowo w ofercie pracowni Archeton projekty domów dwurodzinnych w zabudowie pojedynczej mają od 140 m2 do 182 m2. Natomiast w zabudowie bliźniaczej do wyboru są budynki o powierzchni od 190 m2 aż do 272 m2.

Obecnie domy dwurodzinne to także ciekawa i niebanalna architektura. Nie kojarzą się już z siermiężnymi bryłami betonu. Często są to eleganckie wille o reprezentacyjnym wyglądzie lub budynki o nowoczesnej linii. W Archeton znajdziesz liczne projekty eleganckich domów dwurodzinnych zarówno w zabudowie pojedynczej, jak i podwójnej.

Rozkład pomieszczeń w domach dwurodzinnych


W przypadku zabudowy bliźniaczej obydwa ułożone względem siebie symetrycznie domy mają identyczny rozkład pomieszczeń. Różnice pojawiają się dopiero kiedy zdecydujesz się na dom dwulokalowy. Najpowszechniejszy jest podział w budynku z parterem i piętrem lub użytkowym poddaszem. Przy odpowiedniej powierzchni na obu kondygnacjach mieszkania będą wystarczająco duże dla obu rodzin. Przy takim projekcie kotłownia czy garaż najczęściej są wspólne, ale każde mieszkanie może posiadać osobny taras oraz oddzielne wejście. Jak wykonać to w praktyce? Najprostszym sposobem jest jedno wyjście oraz dostęp do górnej kondygnacji za sprawą klatki schodowej umieszczonej w wiatrołapie przy drzwiach wyjściowych. Dzięki temu osoby mieszkające na górze mogą bezproblemowo wchodzić do swojego mieszkania.

Koszty budowy uzależnione są od metrażu dlatego opcja ekonomiczna wymusza mniejszą powierzchnię. Stosowany bywa też nierównomierny podział, gdy jedno z mieszkań jest większe od drugiego. Jeśli jedno z nich znajduje się na parterze, a drugie zajmuje górę i pozostałą część parteru to aby każda rodzina mogła cieszyć się osobnym wejściem trzeba umieścić je po dwóch stronach domu.

Jeżeli budynek zamieszkują spokrewnione ze sobą rodziny to lokatorzy często decydują się na jedno, wspólne wejście.

Rozkład pomieszczeń w domach dwurodzinnych


Niewątpliwą zaletą domów dwurodzinnych są koszty budowy, a także mniejsze rachunki za ogrzewanie. To także dobre rozwiązanie dla wielopokoleniowych rodzin, ułatwia bowiem opiekę nad starszymi członkami rodziny. Inną korzyścią jest możliwość wynajmu części powierzchni mieszkaniowej, co sprawdza się w przypadku domu dwulokalowego.

Obecnie istnieje dużo różnorodnych projektów, które zarówno pod względem funkcjonalności, jak i rozwiązań architektonicznych spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. W biurze projektowym Archeton znajdziesz propozycje domów w podwójnych zestawieniach lub dwupiętrowych czy posiadających użytkowe poddasze. Dobierz pasującą Ci estetykę, materiały, sposób wykonania oraz liczbę pomieszczeń do dyspozycji. Dodatkową zaletą może być duża, przydomowa działka. Skorzystaj z naszej oferty i znajdź swój idealny projekt domu dwurodzinnego!