Brak produktów
Szukaj
Projekty z poddaszem użytkowym
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
- Nowy projekt
Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym mają wiele zalet. Doskonale sprawdzają się praktycznie na każdym rodzaju działki. Zapewniają też odpowiednią przestrzeń mieszkalną. Co wyróżnia gotowe plany domów z dachem dwuspadowym lub czterospadowym? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Sprawdź koniecznie, jeśli czeka Cię wybór projektu domu.
Czym wyróżnia się projekt domu z poddaszem użytkowym?
Wśród popularnych projektów domów jednorodzinnych największą grupę stanowią domy parterowe, piętrowe oraz z poddaszem użytkowym. Przy zbliżonej wielkości powierzchni użytkowej pierwsze z nich wymagają znacznie większej działki lub muszą być posadowione bliżej granicy działki niż dom piętrowy czy budynki z poddaszem użytkowym. Domy piętrowe gwarantują co prawda drugą kondygnację, ale są droższe w budowie i mają bardziej przysadzistą bryłę, niż typowy dom z poddaszem użytkowym parterowy.
Jeżeli aspekt ekonomiczny nie jest dla Ciebie bez znaczenia, ale nie chcesz budować domu parterowego, warto postawić na budowę z poddaszem mieszkalnym. Takie nieruchomości nie tracą na funkcjonalności. Mniejsza powierzchnia zabudowy domów z poddaszem użytkowym niż przy domach parterowych sprawia, że nadają się one do budowy na wąską działkę. Projekty domów z poddaszem mieszkalnym przewidują zwartą bryłę budynku, co również obniża koszty realizacji oraz późniejszej eksploatacji.
Jak podzielić na strefy dom z poddaszem użytkowym?
Zarówno projekty domów małych, jak i dużych, w których zaplanowany jest dwuspadowy dach, przewidują wykorzystanie przestrzeni poddasza do celów mieszkalnych. Łatwo też podzielić domy z użytkowym poddaszem na strefę dzienną i nocną. Na górze mogą znajdować się sypialnie i prywatna łazienka, a na dole z kolei salon, jadalnia, pokój gościnny oraz kuchnia i ogólnodostępna toaleta.
Parter to także dobre miejsca na pomieszczenia gospodarcze takie jak: kotłownia, pralnia czy spiżarka. Takie rozmieszczenie stref sprawia, że poddasze jest oazą spokoju i relaksu dla wszystkich domowników, a parter częścią, w której przyjmuje się gości i spędza czas z innymi członkami rodziny. Taki podział przewidują przede wszystkim projekty domów nowoczesnych z dwuspadowym dachem lub dachem tzw. kopertowym. Aby uzyskać jak najlepszy podział na strefy i stworzyć funkcjonalny dom, niezwykle ważny jest odpowiedni projekt domu.
Domy z użytkowym poddaszem – dla kogo to dobry wybór?
Domy z poddaszem użytkowym wyróżniają się mniejszą powierzchnią fundamentów niż w domu parterowym. Nie oznacza to jednak zmniejszonej powierzchni użytkowej samego budynku. Decydując się na budowę domu z poddaszem użytkowym, można uzyskać sporą przestrzeń mieszkalną rozlokowaną na dwóch kondygnacjach. Zależnie od metrażu i stylu domu są to projekty przeznaczone zarówno dla wielodzietnych rodzin, jak i dla pary czy jednej osoby.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby koszty budowy i eksploatacji domu były jak najmniejsze, to mały dom z poddaszem użytkowym będzie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź projekty domów z poddaszem użytkowym również wtedy, gdy chcesz postawić duży, luksusowy dom o sporej powierzchni. Często eleganckie czy prestiżowe projekty domów z poddaszem użytkowym stawiają na rezygnację z części stropu i stworzenie wysokiego salonu od podłogi parteru po kalenicę dachu.
Projekty domów z poddaszem użytkowym - jakie wybrać?
Projekty domów z poddaszem przeznaczonym do zamieszkania są niezwykle różnorodne i liczne. Biorąc pod uwagę styl budynku, okazuje się, że bez problemu znajdziesz budynki w stylu tradycyjnym lub nowoczesne projekty domów, np. minimalistyczne wille inspirowane modernizmem czy tzw. nowoczesne stodoły. Wybierz projekt domu z poddaszem nie tylko dla jednej rodziny.
Z pokojami na poddaszu budowane są też domy do zabudowy szeregowej lub zabudowy bliźniaczej. Często w takich przypadkach poddasze mieszkalne sadowione jest nie na parterze budynku, a na pierwszej czy nawet drugiej kondygnacji. Poszczególne projekty dostępne są także w wersjach z garażem jednostanowiskowym lub z dwoma miejscami do parkowania pod dachem.
Co wiedzieć przed złożeniem projektów domów z poddaszem?
Zanim powstanie mały dom, ruszy budowa i Twoją głowę zaprzątać będą koszty budowy domu, sprawdź, czy można w Twoim regionie pozwolić sobie na budowę dom z poddaszem. Może okazać się bowiem, że nawet niewielki dom z poddaszem jest zabroniony, a jedyny typ budynku to dom parterowy.
Budynek taki musi odpowiadać parametrom zapisanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i być dopasowany do warunków zabudowy wydanych przez właściwy organ administracyjny. To niezbędne, abyś otrzymał pozwolenie na budowę zgodnie z projektem. Uwzględniane parametry to: wysokość budynku, liczba kondygnacji, kształt dachu i kąt nachylenia dachu.
Gotowe projekty domów z poddaszem i piwnicą
Projekty domów małych to najczęściej tylko dwie kondygnacje. Niewątpliwą zaletą tej opcji jest niskie koszty budowy. Jeśli jednak potrzebujesz więcej przestrzeni, powinieneś rozważyć projekt domu z piwnicą. Podpiwniczenie może obejmować całość lub część domu. W razie potrzeby piwnica może wychodzić poza obręb budynku mieszkalnego. Ta ostatnia opcja to dobry wybór na wąską działkę.
Jeżeli masz samochód, to zwróć też uwagę na projekty z garażem jednostanowiskowym lub garażem dwustanowiskowym. Popularnym rozwiązaniem jest garaż wbudowany czy połączony z piwnicą, ale nie brakuje projektów z garażem dobudowanym. Prowadząc budowę domu, możesz tam urządzić również składzik na narzędzia lub innego rodzaju pomieszczenia gospodarcze.
Zalety projektów domów z użytkowym poddaszem
Projekty domów z poddaszem użytkowym mają wiele istotnych zalet. Sama konstrukcja domu jest zgrabna i estetyczna, a także nadaje się także na wąskie działki. Zarówno projekty domów parterowych, jak i piętrowych oznaczają z reguły większe koszt budowy domu niż w przypadku wyboru projektu domu z poddaszem mieszkalnym. Oczywiście koszty budowy dachy dwuspadowego mogą też znacznie podrożyć budowę domu. Proste dachy z oknami połaciowymi, bez tzw. jaskółek, kryte niezbyt drogimi pokryciami dachowymi są natomiast tanie w budowie, ponieważ nie wymagają szczególnych umiejętności dekarskich i powstają w szybkim czasie nawet przy niezbyt licznej ekipie dekarskiej.
Poddasze użytkowe możesz doskonale zaaranżować, urządzając tam sypialnię, dodatkowe pokoje czy drugą łazienkę. Wprawdzie dach odrobinę ogranicza przestrzeń poddasza, ale przy pomysłowym rozplanowaniu nie musi to stanowić dużego kłopotu. Budynek, który posiada poddasze użytkowe, pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Na górnej kondygnacji możesz zamontować strop podwieszany, który ograniczy do minimum ogrzewaną kubaturę. Dzięki temu zaoszczędzisz na rachunkach.
Profesjonalny projekt domu z poddaszem użytkowym
W biurze projektowym Archeton oferujemy naszym klientom szeroki wybór różnorodnych projektów. Dom parterowy z poddaszem użytkowym to jedna z tych konstrukcji, które cieszą się największym zainteresowaniem. W naszej ofercie znajdziesz projekty dostosowane do Twoich potrzeb. Proponujemy większe domy z poddaszem użytkowym przeznaczone dla całej rodziny, z garażem i piwnicą lub mniejsze, których zaletą jest niższy koszt budowy. Polecamy też projekty z garażem wbudowanym lub połączonym z piwnicą.
W projektach domów Archeton dbamy o dopracowanie wszystkich szczegółów. Oferowane projekty budynków z poddaszem użytkowym charakteryzują się zarówno wysoką funkcjonalnością, jak i niebanalną architekturą. Konstrukcje posiadają dach dwuspadowy, który nadaje bryle eleganckiego wyglądu. Jeżeli zależy Ci na przestronnym salonie to wybierz projekt z dużym pokojem dziennym. Możesz też postawić na większą kuchnię lub gabinet. Decydując się na wybudowanie domu według naszego projektu nie będziesz miał problemu z przejrzystym podziałem stref. Projektujemy domy energooszczędne, które stają się komfortowym miejscem zamieszkania dla właścicieli. Skorzystaj z oferty biura projektowego Archeton!
Zobacz także: