Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Sufit napinany

Sufit napinany

Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany nazywany też naciąganym to elastyczny materiał, który jest rozpinany na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Jako podstawę tej konstrukcji najczęściej stosuje się ramę montażową. Sufity napinane umożliwiają ukrycie różnego rodzaju niedoskonałości stropu (popękany tynk, nierówności lub rury instalacyjne).

Montaż sufitu napinanego nie jest skomplikowany, ale wymaga pewnej znajomości tematu dlatego lepiej powierzyć go specjalistom. Najczęściej stosowanym materiałem jest folia pcv, korzysta się również z poliestrowej tkaniny termokurczliwej wpinanej w aluminiowe listwy lub profile przeznaczone do tego typu sufitu. Dzięki podgrzewaniu folia staje się elastyczna. Po ochłodzeniu zachodzi proces kurczenia, co sprawia, że całość się odpowiednio napina. Sufity napinane produkuje się na zamówienie, uwzględniając wskazany rozmiar konkretnego pomieszczenia. To równocześnie wyjątkowo interesująca propozycja, jeśli chodzi o aranżację.

Dostępne są wykończenia matowe i z połyskiem, a także wiele kolorów, czy nadruki ze zdjęciami lub grafiką. Taki sufit nie obciąża stropu, jest też odporny na wilgoć, dzięki czemu można go wykorzystać nawet w łazience. Taki materiał łatwo też utrzymać w czystości, a dodatkowo poprawia on akustykę w pomieszczeniu.

Charakterystyka materiałów na sufity napinane

W przypadku sufitów napinanych korzysta się z dwóch podstawowych materiałów – folii pcv termokurczliwej oraz tkaniny poliestrowej. Czym się różnią i jakie są ich najważniejsze zalety?

Folia PCV – polichlorek winylu to tworzywo sztuczne, które cechuje się odpornością na wilgoć, czynniki biologiczne (jak grzyby czy pleśń), czy zarysowania. Wykonana z niego folia gwarantuje jednolitą i gładką powierzchnię. Sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych. Należy jednak uważać na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie ostrymi przedmiotami. Choć PCV jest ognioodporne, to pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się lub rozszerza, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Tkanina poliestrowa – ten elastyczny materiał również wykazuje się dużą wytrzymałością na wilgoć (dodatkowo bywa pokrywany warstwą poliuretanu). Dostępny w wielu kolorach i wzorach szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym bardziej „tekstylne” materiały. W przeciwieństwie do folii montaż nie wymaga podgrzewania, a jedynie naciągnięcia i zamocowania na ramie montażowej. Lepiej też od PVC przepuszcza powietrze i może być używany w pomieszczeniach bez ryzyka obwieszania się. Bywa jednak trudniejszy w czyszczeniu i konserwacji.

Jakie są rodzaje sufitów napinanych?

Do najpopularniejszych rodzajów sufitów napinanych należą:

  1. lustrzany – o wysokim połysku, wykonany z folii PVC odbijającej światło. Optycznie powiększa przestrzeń, daje efekt lustrzanej powierzchni i sprawia, że pomieszczenie jest bardziej rozświetlone. Lustrzane sufity napinane sprawdzają się szczególnie dobrze w mniejszych i ciemniejszych pomieszczeniach. W pokojach o niżej położonych stropach odbijanie światła może być jednak zbyt intensywne, na powierzchni takiej folii bardziej też widoczne są ślady palców, czy kurz,
  2. satynowy – bardziej subtelny i o delikatniejszym połysku niż w przypadku sufitów lustrzanych. Materiał stanowi folia PVC o satynowym wykończeniu.  Nadaje się do pomieszczeń, gdzie zbyt mocny blask nie jest wskazany,
  3. matowy – imitujący pomalowany sufit, bardziej tradycyjny z wyglądu. Wykonany z matowej folii PVC. Uniwersalny, dobrze komponuje się z różnego rodzaju aranżacjami. Skutecznie maskuje też niedoskonałości i nie odbija światła, pasuje więc do dobrze oświetlonych pomieszczeń,
  4. podświetlany – z dowolnego rodzaju folii PVC. Zawiera osobne źródła światła w postaci np. diod LED połączonych z materiałem. Sufit napinany podświetlany pozwala na dość swobodną manipulację efektami świetlnymi i tworzenie unikalnych aranżacji dodających wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Czym różnią się sufity podwieszane od napinanych?

Sufit napinany to konstrukcja różniąca się od tradycyjnego sufitu podwieszanego. Obydwie opierają się na innych rozwiązaniach. Jakie są wady i zalety sufitu napinanego oraz podwieszanego?

Przy suficie napinanym stosuje się różnego rodzaju materiały o pewnym stopniu elastyczności tak, aby można je było napiąć i przymocować do profili aluminiowych, które montuje się na obwodzie pokoju. Sama instalacja jest szybsza i nie wymaga tylu prac co w przypadku sufitów podwieszanych.

Z kolei głównymi elementami sufitu podwieszanego oprócz popularnych płyt gipsowo kartonowych są też płyty akustyczne, panele drewniane i inne. Podstawę stanowi zaś specjalny stelaż z drewna lub metalu, na którym montuje się płyty. Podwieszanie sufitu należy rozpocząć od wcześniej ustalonego miejsca (co najczęściej określa instrukcja o producenta). Całość prac zajmuje więcej czasu niż przy modelu napinanym. Konieczność cięcia płyt wiąże się także z pyleniem oraz większym bałaganem. Także przy demontażu, czy pracach serwisowych związanych z instalacjami przewagę (pod względem oszczędności czasu, czy stopnia komplikacji) ma sufit napinany.

Zarówno kwestie związane z estetyką, jak i funkcjonalnością wynikają z indywidualnych preferencji. Obydwa rodzaje dają duże możliwości, jeśli chodzi o aranżację oraz kolorystykę. Materiał zastosowany przy suficie napinanym może mieć ciekawe nadruki, z kolei w przypadku sufitu podwieszanego płyty można pomalować lub okleić barwną tapetą. Typ podwieszany jest odrobinę lepszym pomysłem, jeżeli zależy Ci na izolacji akustycznej i termicznej oraz skuteczniejszym ukryciu różnego rodzaju instalacji.

Montaż sufitu napinanego

Montaż sufitu napinanego składa się z kilku etapów:

  1. instalacja aluminiowego stelaża – wyznaczamy poziom sufitu i mocujemy do ścian na całym obwodzie pomieszczenia listwy aluminiowe. Mocowanie musi być porządne, bowiem to listwy będą podtrzymywać konstrukcję. Dla ścian betonowych lub ceglanych stosuje się do mocowania kołki rozporowe.
  2. podwieszanie sufitu na klamrach – folię sufitową podwieszamy na klamrze do listwy montażowej w pierwszym narożniku, a następnie w narożniku po przekątnej. Podobnie postępujemy w przypadku pozostałych narożników.
  3. napinanie folii – włączamy nagrzewnicę gazową, która podnosi temperaturę w pomieszczeniu powyżej 50 °C. Folia zwiększa swoją objętość, co ułatwia napinanie. Na środku każdego boku znajduje się harpun, który umożliwia przypięcie folii do bocznej listwy. Powoduje to napięcie folii. Kontynuujemy to postępowanie do momentu, gdy powłoka zostanie całkowicie zamontowana do listew.
  4. prace wykończeniowe – przestrzeń między ścianą a sufitem zabezpieczamy plastikowymi listwami maskującymi chroniącymi przed zanieczyszczeniami.

Sufitów napinanych nie trzeba dodatkowo malować. Pamiętaj jednak, że jeśli nie posiadasz narzędzi ani umiejętności to lepiej, żeby sufitem napinanym zajęła się profesjonalna firma.

Cena sufitu napinanego

Od czego zależy koszt sufitu napinanego? Istnieje kilka podstawowych czynników decydujących o cenie takich jak:

  1. wymiary pomieszczenia – zarówno wymiary, jak i nietypowy kształt pomieszczenia mogą podnosić cenę. Potrzebne jest więcej materiału lub niestandardowe dostosowania.
  2. typ materiału – droższe będą materiały lepsze jakościowo, a także matowe, satynowe, czy lustrzane. Cenę podnoszą również wzory i nadruki oraz elementy dodatkowe jak oświetlenie LED.
  3. zakres prac – bardziej skomplikowane konstrukcje i projekty takie jak sufity wielopoziomowe zwiększają ilość potrzebnych materiałów i nakład pracy, a więc także cenę. W razie zatrudnienia ekipy fachowców należy jeszcze doliczyć koszty montażu.

Dodatkowo kwoty różnią się w zależności od regionu, czy konkretnych cen danej firmy montażowej (jeśli nie wykonujesz sufitu samodzielnie).

Gdzie warto zamontować sufit napinany?

Sufity napinane świetnie sprawdzają się w domach, czy mieszkaniach, szczególnie w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia. Ale to nie jedyne miejsca, gdzie warto je zastosować. Doskonale nadają się także do różnego rodzaju obiektów komercyjnych, wykorzystywane są więc w hotelach, biurach lub restauracjach, salach konferencyjnych i wystawowych oraz galeriach handlowych. Jednak właściwości sufitu podwieszanego umożliwiają jego stosowanie również w pomieszczeniach mokrych. Dlatego nie ma problemu, aby zamontować je na basenach, w saunach, czy salonach SPA.

Ich zaletą są również dobre właściwości akustyczne, co wykorzystują różnego rodzaju studia nagraniowe, czy inne miejsca, w których czysty dźwięk i brak zakłóceń odgrywają istotną rolę. Z pewnością też warto wykorzystać ich wysoką estetykę. Mogą nie tylko stanowić ozdobę jakiegoś pokoju, ale również z powodzeniem maskować niedoskonałości, czy pęknięcia stropu.

Jak widać, jest to rozwiązanie posiadające liczne zalety. Sufit napinany warto więc wziąć pod uwagę jako praktyczny i estetyczny element aranżacji.

Dodaj komentarz