Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Projekt gotowy czy indywidualny?

Kategorie: Przed budową
Projekt gotowy czy indywidualny?
Kiedy zapada decyzja o budowie domu dociera do nas świadomość, że wreszcie możemy w dużym stopniu ukształtować po swojemu niewielki kawałek tego świata! Całe życie upływa nam przecież na „konsumowaniu” przestrzeni zagospodarowanej i pomyślanej przez kogoś innego, w najlepszym przypadku przez naturę. Natychmiast powstaje też pytanie: czy ten niezwykły akt samorealizacji dokonać się powinien w oparciu o projekt gotowy czy raczej indywidualny?

Jaki są zalety projektu gotowego?

  • oferta projektów gotowych jest różnorodna , ogromna i wciąż rośnie, nie ma mowy o dyktacie jednego, typowego pomysłu na dom,
  • projekt gotowy daje gwarancję zrealizowania sprawdzonego, dobrego rozwiązania, co można zweryfikować osobiście biorąc,
  • projekt gotowy pozostawia inwestorowi dowolność sposobu wykończenia, różnicowania detalu architektonicznego i kolorystyki co praktycznie uniemożliwia realizację dwóch identycznych budynków, więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kolor wieńczy dzieło,
  • gotowe rozwiązania inspirują i pobudzają wyobraźnię - to nieocenione w sytuacji, kiedy ostatecznie zdecydowalibyśmy się na projekt indywidualny,
  • wybór projektu gotowego i wprowadzenie w nim zmian jest w ogromnej większości przypadków rozwiązaniem tańszym niż zamówienie projektu indywidualnego.

Czy lepiej kupić projekt gotowy i potem adaptować go do swoich potrzeb, czy zapłacić więcej za projekt indywidualny?

Ideałem w projektowaniu architektonicznym jest indywidualna odpowiedź na jedyne w swoim rodzaju potrzeby inwestora i niepowtarzalne warunki lokalizacji inwestycji. Nie zawsze jednak dysponujemy pożądaną swobodą finansów. Nie wszyscy też umiemy sformułować swoje oczekiwania dotyczące własnego domu i przekazać je projektantowi. To oczywiste - nie każdy z nas ma wyobraźnię przestrzenną i zasób przydatnej tu wiedzy.

W takiej sytuacji dobrze jest rozpocząć poszukiwania projektu od przejrzenia oferty projektów gotowych. Podpowiedzi, w postaci rzutów z rozwiązaniami funkcjonalnymi oraz wizualizacji bryły i wnętrz, pomogą określić to, co nam się podoba, a co nie. Przybliżone kosztorysy zorientują nas na co możemy sobie pozwolić realizując marzenia o własnym domu. Dowiemy się też, jak różnorodne mogą być propozycje i odpowiedzi na potrzeby mieszkaniowe naszej rodziny. Przy okazji prześledzimy, co się dziś w budownictwie jednorodzinnym… „nosi”.

Czy oferta projektów gotowych Archetonu jest odpowiedzią na potrzeby rynku, czy raczej próbą kształtowania gustów klientów?

Obserwacja rynku i odpowiadanie na jego zapotrzebowanie jest warunkiem istnienia na nim. Miło jest zaprojektować dom, który zachwyci koneserów i ludzi „z branży” ale mogą one stanowić tylko część oferty. Kształtowanie gustów jest zadaniem ogromnym, musi się w nie włączyć wiele instytucji m.in. programy edukacyjne i opiniotwórcze media. W naszej pracy wychodzimy z założenia, że kontekst przestrzenny ,w jaki budynek zostaje wpisany, jest najważniejszym i ostatecznym warunkiem końcowego efektu wizualnego, a różnorodność i możliwość wyboru jest niezbędna dla pełni rozwoju w każdej dziedzinie kultury. Od planistów oraz od architektów adaptujących projekt gotowy do konkretnej lokalizacji, od sposobu edukacji i kształtowania wrażliwości estetycznej potencjalnego inwestora zależy równie dużo co od twórców projektów gotowych.

Nie podamy tu jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Archeton proponuje przede wszystkim gotowe projekty domów jednorodzinnych. Jest ich na rynku tysiące, a jednak wiemy, że niektórzy z inwestorów nie znajdują nic dla siebie. W przypadku trudnej działki (nietypowy kształt, duże nachylenie terenu) lub szczególnych wymagań Klienta Archeton proponuje opracowanie unikalnej propozycji lub projektu opartego na wskazanych elementach architektonicznych bądź na rozwiązaniach funkcjonalnych projektu ze swojej gotowej oferty.

Z drugiej strony śledzimy problemy i pytania, jakie rodzi ten podstawowy dla inwestora domu jednorodzinnego dylemat. Będziemy je na tej stronie opisywać i aktualizować.

Zobacz także:

Dodaj komentarz