Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Tynki maszynowe

Kategorie: Budowa domu
Tynki maszynowe

Tynkowanie maszynowe zapewnia szybkość i dokładność nakładania. Znacznie skraca to czas wykonania prac wykończeniowych. Istnieje kilka rodzajów tynków maszynowych, które różnią się składem i sposobem aplikacji. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są tynki maszynowe?

Żeby wytworzyć tynki maszynowe, niezbędne są agregaty tynkarskie. Sucha mieszanka tynkarska jest wsypywana do zasobnika agregatu, gdzie jest automatycznie mieszana z wodą. Następnie z wykorzystaniem specjalnych pistoletów jest ona „wystrzeliwana” na ściany czy sufit. Przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się, czy zakup takiego urządzenia jest niezbędny. Nie musisz od razu zatrudniać ekipy (choć, jeśli zdecydujesz się na specjalistów, masz pewność profesjonalnego wykonania prac). Agregat można także wynająć, co będzie się wiązało ze znacznie mniejszymi kosztami, niż w przypadku jego zakupu. Tego typu sprzęt kosztuje bowiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Sama jego obsługa i proces tynkowania nie są skomplikowane. Korzystanie z agregatu to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu. W kilkadziesiąt minut możesz wykonać tę samą pracę, która przy tynkowaniu ręcznym zajęłaby kilka godzin. Często oznacza to również mniejsze zużycie materiału, a samo urządzenie może obsługiwać tylko jedna osoba.

Zastosowanie i zalety tynków maszynowych

Tynkowanie maszynowe stosuje się przy nieruchomościach w stanie surowym zamkniętym (budynek posiada ściany, stropy, dach, okna oraz drzwi). Powinny być również zamontowane i ukryte wszystkie instalacje jak kanalizacja, elektryczność, czy centralne ogrzewanie. Tynk maszynowy jest uniwersalny i można go stosować w różnego rodzaju pomieszczeniach, czy budynkach również w piwnicach, na poddaszach, czy w domach jednorodzinnych albo wielomieszkaniowych. Może też zastępować betoniarkę w przypadku, gdy z jakiegoś względu nie ma możliwości jej zastosowania. Podstawowe zalety wykorzystywania tynków maszynowych to:

  • oszczędność czasu,
  • prostota obsługi maszyny i nakładania tynku,
  • jednolita mieszanka.

Tynki maszynowe to także duża wygoda i praktyczność użytkowania. Nie wymagają ciągłego przygotowywania mieszanki w betoniarce oraz stosowania dodatkowych narzędzi. Powstała masa jest jednolita. Krótszy czas pracy może też oznaczać mniejsze koszty, szczególnie gdy wynajmujesz ekipę albo agregat. To także dobre rozwiązanie w przypadku wykańczania dużych powierzchni.

Rodzaje tynków maszynowych

Istnieje kilka rodzajów tynków maszynowych. Do najpopularniejszych należą:

Tynki maszynowe gipsowe – najpopularniejszy rodzaj tynków maszynowych. Wykorzystuje się je do prac wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń. Tynki gipsowe składają się z minerałów z dodatkami kruszyw lekkich, dzięki czemu są bardziej elastyczne i wydajne. Jako produkt mineralny wpływają na powstawanie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniu, a także lepszą regulację wilgotności (taki tynk jest paroprzepuszczalny). Gipsowy tynk jest również odporny na ścieranie i ma właściwości ogniochronne. Ich zaletą jest łatwość obróbki. Umożliwiają uzyskanie idealnie równych powierzchni, tworząc gładką i białą fakturę, która świetnie sprawdza się, jako baza pod dekoracyjne farby wykończeniowe. Czasem pod tynk gipsowy kładzie się specjalną siatkę zwiększającą przyczepność. Jednak z reguły przy wykańczaniu ścian, czy sufitu stosuje się tylko jedną warstwę tynku o grubości od 8 do 50 mm. Tynki maszynowe gipsowe sprawdzają się przy wszystkich typach podłoża i w pomieszczeniach o poziomie wilgotności do 70%. Można ich używać również w pomieszczeniach mokrych jak kuchnie, czy łazienki przy minimalnej temperaturze +5°C.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne – ich składnikami jest cement i wapno z dodatkiem wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych. Ułatwia to nanoszenie, zapewnia też większą odporność na wilgoć, co sprawia, że można je z powodzeniem stosować w pomieszczeniach takich, jak pralnie, łazienki, czy kuchnie. Oprócz tego świetnie nadają się na elewacje, zwłaszcza że wykazują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku tynku cementowo-wapiennego należy zaaplikować przynajmniej dwie warstwy o grubości pomiędzy 5 a 15 mm. Pod tynki cementowo-wapienne wskazane jest podłoże cementowe, betonowe lub ceramiczne. Stosuje się również tynki cementowe lub tynki wapienne.

Tynki akrylowe maszynowe – powstają z żywicy akrylowej, wypełniaczy mineralnych i specjalnego kruszywa. Po zastygnięciu tworzą powłokę odporną na warunki pogodowe i mechaniczne uszkodzenia. Mogą być wykorzystane na każdym rodzaju podłoża. Dodatki bio- i grzybobójcze chronią tynkowane powierzchnie przed działaniem niekorzystnych drobnoustrojów, czy grzybów.

Tynki gipsowe – stanowią połączenie gipsu, modyfikatorów oraz wody. Ponieważ przepuszczają wilgoć, nadają się jedynie do zastosowań wewnątrz budynków. Ma to jednak swoje zalety, poprawiając mikroklimat w pomieszczeniach. Tynk wchłania bowiem wilgoć, a następnie oddaje ją, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Gipsowe tynki można nakładać na powierzchnie betonowe, żelbetonowe, czy z powłok ceramicznych, najlepiej tylko jedną warstwę. Można też pod nie zastosować specjalną siatkę, co zwiększa ich przyczepność. Charakteryzuje je gładka i biała faktura. Mogą jednak powodować korozję metali, dlatego zalecane jest użycie preparatów antykorozyjnych.

Sposoby nakładania tynku maszynowego

Ocena i przygotowanie podłoża – Powierzchnia do tynkowania powinna być sucha, stabilna i czysta. W razie potrzeby należy z niej usunąć zanieczyszczenia, kurz, czy resztki farby. Po zmyciu trzeba poczekać, aż ściana wyschnie. Dobrze wykonać też próbę ścierania, której celem jest sprawdzenie, czy na powierzchni nie ma drobinek kurzu, co obniżyłoby przyczepność tynku. W narożnikach umieszczamy specjalne listwy, a na podłodze rozkładamy folię ochronną, przyklejamy też taśmę malarską wokół elementów takich, jak okna, czy gniazdka elektryczne.

Obrzutka – położenie obrzutki jest niezbędne przy nakładaniu tynku cementowo-wapiennego. To wstępna warstwa tynku (podkład), która ma zwiększyć chropowatość powierzchni. Można tu użyć tynku cementowego lub specjalnych zapraw. Przed tynkowaniem właściwym obrzutka powinna wyschnąć.

Przygotowanie tynku – mieszankę we właściwej ilości wraz z wodą umieszczamy w komorze agregatu. Po włączeniu mieszania należy poczekać, aż składniki połączą się w jednolitą, gładką masę. Ważne jest postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną na mieszance, aby odpowiednio dobrać proporcje.

Nakładanie na powierzchnię i zaciąganie – przy pomocy pistoletu nakładamy równomierne ilości tynku na całej powierzchni. Przy większych ścianach można to robić partiami, pamiętając, że tynki gipsowe mają krótki czas wiązania. Nałożony tynk trzeba zaciągnąć (wygładzić) jednolitym ruchem przy wykorzystaniu łaty (najlepiej w kształcie litery „H”). Jeśli gdzieś pojawiły się ubytki, należy dołożyć tynku z maszyny. W efekcie całość musi być równomiernie rozłożona.

Schnięcie i równanie (trapezowanie) – po nałożeniu tynk musi podeschnąć, nie może być jednak całkowicie suchy. Podeschnięty tynk robi się matowy. Następnie tynk wyrównuje się przy użyciu łaty trapezowej. Aby lepiej ocenić jego rozłożenie na powierzchni, warto obserwować ścianę pod różnymi kątami.

Gładzenie i gąbkowanie – ostateczne wygładzenie tynku przeprowadza się specjalnym rodzajem szpachli tzw. piórem. Pozwala ono usunąć najmniejsze rysy, czy nierówności. Tak wygładzone powierzchnie ścian warto zrosić wodą i zgąbkować pacą gąbkową. Takie zacieranie ściany spowoduje wydzielenie się mleczka gipsowego, które finalnie wyrówna powierzchnię. Ostatnie wyrównanie wykonujemy pacą styropianową.

Schnięcie i malowanie – po wygładzeniu ściana musi wyschnąć. Wówczas można przystąpić do malowania.

To ile kosztują tynki maszynowe, zależy od ich rodzaju, jest to jednak najczęściej kwota kilkudziesięciu złotych. Wraz z wynajęciem maszyny będzie to koszt wyższy, niż dla tynków ręcznych jednak łatwiej w ten sposób uzyskać korzystny efekt, nawet jeśli zajmują się tym osoby bez doświadczenia w tynkowaniu.

Dodaj komentarz