Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Nowe projekty

Nowe projekty
9
Wszystkie nowe projekty

Szukaj

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu
Zdecydowana większość wznoszonych obecnie domów jednorodzinnych to budynki parterowe z przestrzenią mieszkalną pod stromym dachem. Każdy, kto wybiera projekt takiego domu, decyduje, że sypialnie w jego mieszkaniu znajdą się na poddaszu. Dwie kondygnacje naturalnie rozdzielają bowiem między siebie główne strefy mieszkania: łatwo i ogólnie dostępną - dzienną oraz spokojną i bardziej prywatną - nocną. Przy większej powierzchni parteru, architekci projektują niekiedy dodatkowy pokój przy salonie. Ale żeby spełniał on funkcje sypialni (a nie np. gabinetu) powinna się przy nim znaleźć także pełna łazienka.

Urokliwy problem

Za sprawą skosów, przestrzeń pod dachem stromym ma nieodparty urok, ale też stwarza problemy. Najwygodniej w sypialni na poddaszu jest pod dachem dwuspadowym. Tu zawsze dwie lub trzy ściany czworokątnego pomieszczenia są pionowe, a ograniczenia w poruszaniu się i ustawianiu wysokich mebli najmniejsze. Jeśli pod skosem znajdą się: łózko, fotel, komoda, blat biurka itp., przestrzeń nie jest tracona, a jednocześnie zostaje wyeliminowana z ruchu. Dach czterospadowy to już, pod tym względem, zdecydowanie większy kłopot, zwłaszcza, kiedy nachylenie nie przekracza 30-35o. Kolejne połacie to następne skosy - rośnie ilość pasów podłogi odcinanych z powierzchni użytkowej.

Jak wprowadzić światło?

Jeśli sypialnia na poddaszu nie jest duża ani wydłużona, do doświetlenia wystarczają zwykle tradycyjne, proste i niedrogie okna w ścianie bocznej domu (w tzw. szczycie dachu). Dach czterospadowy nie daje już takich możliwości - nie ma szczytu i problem dostępu do naturalnego światła rozwiązują tylko okna w połaci, świetliki tunelowe lub lukarny. Lukarna, nazywana niekiedy wykuszem w dachu, umożliwia zastosowanie zwykłego okna i jest pożądana w każdym dachu, bo dzięki niej rośnie powierzchnia użytkowa. Świetliki tunelowe doprowadzają światło najtrudniejszą drogą - przez nieużytkowa część poddasza, ale nie nie dają bezpośredniego kontaktu wnętrza ze światem zewnętrznym.

Jak wprowadzić wygodę użytkowania?

Większą powierzchnię w sypialni na poddaszu można udostępnić wyprostowanemu człowiekowi na trzy sposoby: - zwiększyć kąt nachylenia połaci do 45-50o, - podwyższyć sufit nad częścią pomieszczenia - za pomocą lukarny, - podnieść cały skos z dachem przez podwyższenie ścianki kolankowej. W domach z użytkowym poddaszem proponuje się najczęściej dach o nachyleniu ok. 40o i wysokość ścianki kolankowej 0,9-1,1m. Z okien połaciowych można wtedy wygodnie korzystać, a bryła wygląda zręcznie i przypomina dobrze wpisującą się w rodzimy krajobraz sylwetkę domu znaną z czasów, kiedy poddasze służyło jedynie jako lamus.

Jak utrzymać komfort cieplny i akustyczny?

Wymarzony azyl w sypialni na poddaszu zapewnia cisza, ciepło zimą i odpoczynek od upału latem. Dlatego izolacja stropodachu powinna mieć grubość nawet 30cm i więcej. Lukarny, choć przyjazne w użytkowaniu, zwiększają powierzchnię ucieczki ciepła i nie są rozwiązaniem tak energooszczędnym jak okna dachowe. Rolety, zwłaszcza zewnętrzne, pomagają kontrolować temperaturę wnętrza, a dodatkowo chronią szyby od uderzeń deszczu i gradu. Osoby szczególnie wrażliwe na hałas powinny zastanowić się nad wyborem pokrycia dachu. Blacha, a zwłaszcza blachodachówka jest bardziej ekonomiczna od dachówki ceramicznej, ale tylko niektóre jej warianty mają od spodu wygłuszającą włókninę.

Ładny dom z sypialniami na poddaszu

Jak widać osiągnięcie efektu wygodnego, jasnego i przytulnego wnętrza pod stromym dachem w energooszczędnym domu to prawdziwa łamigłówka. Architekci starają się ułożyć wszystkie jej elementy w spójną całość, ale to jeszcze nie koniec ich pracy! Regulowanie wysokości ścianki kolankowej, dodawanie lukarn, manewrowanie kątem nachylenia i kształtem dachu przekłada się bezpośrednio i wyraźnie na wygląd domu. Ten zaś powinien odpowiadać inwestorowi i pozostawać w zgodzie z warunkami zabudowy na danym terenie (lub z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego); świetnie jeśli, poza tym, będzie odpowiadał współczesnym trendom stylistycznym. Obecnie nowoczesny charakter architektury określa m. in. prosty dach bez lukarn, bo modna jest nie tylko minimalistyczna estetyka, ale także odpowiedzialne podejście do kosztów eksploatacji domu, gospodarowania energią oraz szacunek dla środowiska.

Dodaj komentarz