Termoizolacja nowego domu oraz termomodernizacja już użytkownego to wyjątkowo opłacalna i w 100% bezpieczna inwestycja. Dobrze wykonana, wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi gwarantuje szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy. Zapewnia oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzacji budynku liczoną w tysiącach złotych rocznie.
Rosnąca inflacja powoduje, że Polakom żyje się coraz trudniej. Wszystko drożeje z dnia na dzień, stopy procentowe urosły do rekordowych wartości, a wiele branż gospodarki odczuwa znaczne spowolnienie. Wszystko to wpływa negatywnie na nasze potencjalne inwestycje. Jednak, jeśli jesteśmy szczęśliwcami posiadającymi płynność finansową, nie możemy czekać i myśleć pesymistycznie, powinniśmy zainwestować posiadany kapitał, chociażby po to, by inflacja „nie zjadała” naszych oszczędności.
Inwestuj z sensem
Oczywiście nie każda inwestycja ochroni kapitał przed skutkami inflacji. Trzymanie środków na koncie oszczędnościowym, w obligacjach państwowych, czy na lokatach bankowych w obecnych realiach jest błędem, ponieważ inflacja powoduje, że realnie tracimy tam nasze pieniądze. Zakup akcji może przynieść zyski, ale i ryzyko jest o wiele większe. W ubiegłym roku najważniejsze indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych: WIG20, WIG i mWIG40 skończyły ze stratami wahającymi się w okolicach 20%. Zresztą gra na giełdzie jest przeznaczona dla doświadczonych inwestorów. To samo dotyczy funduszy inwestycyjnych, które nie dają gwarancji, ale za to biorą prowizje. Inwestycja w kryptowaluty to dla wielu znawców branży inwestycyjnej niemal kasyno. Prawie zawsze pewne inwestycje w nieruchomości poprzez ich obecnie wygórowane ceny oraz wysokie koszty kredytu stały się również wątpliwie opłacalne. Zarabianie na wzroście cen kruszców, np. złota, czy tzw. produktów alternatywnych, np. sztuki, drogich zegarków, markowych trunków wymaga wiedzy i również obarczone jest ryzykiem, a więc możliwością straty zainwestowanych pieniędzy. W co zatem warto zainwestować ?
Termo super inwestycja
Ocieplenie domu jest wyjątkowo opłacalną inwestycją, w której - co warto podkreślić - nie mamy do czynienia z elementem ryzyka inwestycyjnego, czyli możliwością straty. Trudno prognozować, by ceny energii, a tym samym ogrzewania zaczęły nagle spadać. Specjaliści są zgodni, że ceny prądu, gazu, oleju opałowego, węgla, drewna czy biomasy nadal będą systematycznie zwyżkować, tak samo jak ceny robocizny oraz produktów budowlanych. Między innymi dlatego rekomendują szybkie wykonanie prac termoizolacyjnych.
- Dobrze wykonana termoizolacja budynku znacząco obniża zużycie energii oraz gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczeń nie tylko zimą, ale także latem. Dzięki solidnej termoizolacji ciepło nie ucieka przez ściany w okresie grzewczym, natomiast w okresie letnim gorące powietrze nie przenika do wnętrza domu, dlatego również bez klimatyzacji może być w nim przyjemnie chłodno – przekonuje Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki, największego producenta styropianu.
Koszty ogrzewania budynków to jedna z najbardziej znaczących pozycji wydatkowych i to nie tylko w przypadku rodzin posiadających domy, ale także firm oraz właścicieli i administratorów budynków. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego budynku stanowią około 70 procent wszystkich kosztów jego eksploatacji. W budynku, który jest nieodpowiednio bądź wcale nieocieplony, notuje się nawet 40-procentowe straty ciepła.
- Jeśli chcecie mieszkać w przytulnych czterech kątach, a do tego nie zamierzacie przepłacać za ich ogrzewanie, to wykonajcie ocieplenie domu jeszcze w tym sezonie. Nie warto czekać, bo pieniądze zainwestowane w termoizolację domu rzeczywiście cały czas dla was pracują, oszczędzają tysiące złotych rocznie na ogrzewaniu i zapewniają komfort cieplny całej rodzinie – dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.
Wybierz mądrze!
By ocieplić dom w obecnym sezonie budowlanym należy podjąć szybką decyzję; trzeba znaleźć dobrą ekipę budowlaną oraz kupić wysokiej jakości materiały termoizolacyjne. Jak wybrać ekipę remontową? Najlepiej skorzystać z usług osób polecanych przez przyjaciół i rodzinę. Należy pamiętać, że przed ostatecznym wyborem ekipy remontowej powinno się zweryfikować ich referencje, a także uzgodnić pisemnie zakres prac, terminy oraz wszystkie koszty. W jaki sposób wybrać odpowiednie materiały termoizolacyjne, np. styropian? Przed kupnem zawsze należy zwrócić uwagę na jego parametry, m.in. lambdę, grubość płyt i ich przeznaczenie, a przede wszystkim na jakość, czyli w dużej mierze na markę producenta, który swoją renomą gwarantuje wysoką klasę styropianowych płyt.
- Wykonanie ocieplenia domu jednorodzinnego grubą warstwą grafitowego styropianu o najlepszej lambdzie, np. TERMONIUM PLUS jest obecnie - według mojej oceny - najlepszą inwestycją – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.
Eksperci podkreślają, że wykonanie ocieplenia niepełnowartościowymi materiałami o niskich parametrach nie gwarantuje sukcesu inwestycji. Radzą, by przed zakupem produktów budowlanych, a styropianów w szczególności, dokonać weryfikacji produktów oraz solidności producentów na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Tylko zastosowanie wysokiej jakości produktów gwarantuje trwałość termoizolacji oraz oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu przez cały okres użytkowania budynku.
Zobacz także: