Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ocieplenie poddasza krok po kroku

Kategorie: Budowa domu
Ocieplenie poddasza krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie i przygotowanie nieruchomości do sezonu zimowego to w dużej mierze odpowiednia izolacja budynku. Poddasze odgrywa tu dużą rolę i umożliwia oszczędności na kosztach ogrzewania. Jak ocieplić poddasze w prawidłowy sposób?

Jaki materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną wciąż cieszy się największą popularnością. Wełna ma dobre właściwości izolacyjne, jest również prosta w montażu. Najczęściej stosowana jest wełna mineralna oraz wełna kamienna (skalna). Podstawowym składnikiem wełny mineralnej jest stłuczka szklana (z reguły z recyklingu), piasek kwarcowy oraz takie dodatki, jak dolomit, wapień i gabro. W kamiennej głównym surowcem jest bazalt wytapiany w wysokiej temperaturze. Niezależnie od wyboru duże znaczenie ma grubość zastosowanej izolacji oraz staranne jej ułożenie. Zapewnia to właściwą ochronę cieplną i zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Pianka poliuretanowa do ocieplania poddasza

Również często stosowaną alternatywą jest ocieplenie poddasza pianką poliuretanową (PUR lub PU). Jest to materiał termoutwardzalny, wtryskiwany w formę albo nanoszony na powierzchnię pod postacią piany, następnie zaś utwardzany. Jej główne zalety to korzystny współczynnik izolacji termicznej oraz odporność na wilgoć, czy pleśń. To sprawia, że nie trzeba używać dodatkowej warstwy folii lub paroizolacji. Naniesienie pianki powinno być poprzedzone dokładnym wyczyszczeniem powierzchni z zabrudzeń. Mankamentem tego rozwiązania jest odrobinę wyższy koszt ocieplenia poddasza niż w przypadku materiałów innego rodzaju. Nanoszenie pianki jest też bardziej skomplikowane i często wymaga zatrudnienia fachowców.

Izolacja styropianem lub celulozą

Styropian (EPS) to materiał lekki, niedrogi oraz łatwy do zamontowania. Także i tutaj trzeba zwracać dużą uwagę na właściwe położenie warstw, aby uniknąć ryzyka powstawania mostków termicznych, przez które z domu będzie uciekać ciepło. Szczególnie, ze styropian ma gorsze właściwości izolacyjne, niż wełna, czy pianka, słabiej też chroni od dźwięków. Jest także mniej odporny na ogień i ma niską paroprzepuszczalność.

Do izolacji poddasza można też wykorzystać celulozę. Jego to rozwiązanie niedrogie i ekologiczne, ponieważ materiał pochodzi najczęściej z recyklingu, głównie makulatury, czy odpadów papierowych. Dostępna jest z reguły pod postacią granulatu lub płatków, które wdmuchuje się do przestrzeni między belkami poddasza. W ten sposób powstaje warstwa izolacyjna. Celuloza zapewnia dość dobrą izolację cieplną, w jej składzie nie ma też żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Skutecznie tłumi dźwięki, co ma znaczenie, szczególnie gdy na poddaszu urządzamy dodatkowe pomieszczenie użytkowe.

Metody ocieplania poddaszy

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci uzyskać ocieplone poddasze. Pierwszą z nich jest metoda nakrokwiowa. Materiał izolacyjny montujemy w tym przypadku na powierzchnię krokwi dachu. Jest to ocieplenie dachu od strony zewnętrznej. Można wykorzystać płyty izolacyjne lub wykonać deskowanie (przybicie na krokwiach sztywnego poszycia z desek). Izolacja dachu nakrokwiowa sprawdza się w starszych nieruchomościach. Nie wymaga też wykonania wewnątrz budynku remontu, gdyż wszystkie prace realizujemy na dachu.

Drugą opcją jest metoda międzykrokwiowa, w której izolację termiczną aplikuje się w przestrzeń między krokwiami dachowymi. Izolacyjny materiał układa się wzdłuż powierzchni między krokwią i zabezpiecza folią paroizolacyjną. W tej technice warto wykorzystać wełnę mineralną, piankę poliuretanową lub celulozę. Aby wyeliminować mostki termiczne, najlepiej umieścić termoizolację zarówno pomiędzy krokwiami, jak i pod nimi. Zalecana grubość materiału izolacyjnego to 25-30 cm.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Jak odpowiednio krok po kroku zrealizować ocieplanie poddasza? W pierwszej kolejności należy się przyjrzeć konstrukcji dachu oraz jego stanowi technicznemu. To samo dotyczy poddasza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma przecieków lub uszkodzeń. Istotne jest też ustalenie szczelności, bowiem każda dziura będzie powodować ucieczkę ciepła. Niekorzystne są również wszelkie ślady korozji oraz obecności grzybów lub pleśni. W nowym domu wszystkie instalacje, jak woda, kanalizacja, czy elektryczność powinny być poprowadzone przed rozpoczęciem ocieplania. Ważne jest uszczelnienie także wszystkich miejsc, przez które przechodzą te instalacje.

Jeżeli w konstrukcji dachu zastosowano membranę wstępnego krycia, to grubość wełny może być identyczna jak wysokość krokwi. Natomiast stosując pełne deskowanie pomiędzy nim a miejscem na izolację, trzeba wykonać szczelinę wentylacyjną o grubości m.in. 2 cm.

Następnym krokiem jest wybór właściwego rodzaju izolacji. Pod uwagę bierzemy parametry każdego materiału, jego szczelność, ale także cenę. Znaczenie ma również grubość izolacji, zależna od wybranego rodzaju oraz warunków technicznych.

Ocieplanie poddasza wełną mineralną

Wełna mineralna szklana to wciąż najpopularniejszy materiał do izolacji. Jak w tym przypadku wygląda ocieplenie poddasza? Wstępnie warto zgromadzić potrzebne materiały. Przydatne będą:

  • profile konstrukcyjne, uchwyty, wieszaki dystansowe (elementy stelaża),
  • wkręty łączące profile z wieszakami,
  • folia paroizolacyjna i taśma do jej łączenia,
  • masa akrylowa, uszczelniacz w kleju i masa szpachlowa,
  • płyty gipsowo-kartonowe.

Warto też przygotować odpowiednie narzędzia. Przydadzą się m.in. poziomica, młotek, zszywacz tapicerski, czy wiertarko-wkrętarka.

Pomiar i prace wstępne

Po sprawdzeniu dachu i poddasza pod kątem uszkodzeń i nieszczelności wykonuje się pomiar rozstawu krokwi. Umożliwia to wycięcie odpowiedniej wielkości materiałów. Następnie montujemy wieszaki dystansowe. Stanowią one podstawę stelaża, na którym będzie rozlokowana druga warstwa wełny. Do wieszaków przymocowuje się profile C. Dzięki temu całość izolacji będzie stabilna.

Pierwsza i druga warstwa wełny mineralnej

Przy montażu materiału izolacyjnego na wstępie odmierzamy i przycinamy odcinki wełny o długości 2 cm większej niż odległość pomiędzy krokwiami. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie wełny w rolkach. Wycięte odcinki należy lekko wcisnąć. Następnie montuje się drugą warstwę prostopadle do poprzedniej. Trzeba pamiętać o wcięciach w miejscach, w których znajdują się wieszaki dystansowe.

Montaż paroizolacji i płyt gipsowo-kartonowych

Kolejnym krokiem jest położenie folii paroizolacyjnej na całej powierzchni poddasza. Ze stelażem łączy się ją, wykorzystując dwustronną taśmę klejącą. Folia powinna mieć przynajmniej 10 cm zakładki. Należy zadbać o jej porządne przytwierdzenie do stelaża i szczelne zaklejenie wszystkich połączeń między wycinkami.

Ostatnim etapem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych. Do trwałego połączenia między płytami można użyć specjalnych mas szpachlowych, a na styku zastosować taśmy wzmacniające. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu spoin płyty będą bardziej odporne na pękanie.

Czy wykonać ocieplanie dachu lub poddasza samodzielnie?

Wykonanie ocieplenia dachu lub poddasza we własnym zakresie to oszczędność jednak wymaga znajomości tematu, a więc technik ocieplania, materiałów izolacyjnych i ich właściwego zastosowania. Czasem niezbędny jest też odpowiedni sprzęt jak np. pistolet natryskowy do aplikowania pianki poliuretanowej. Dlatego przy słabej znajomości tematu lepiej zatrudnić fachowców. Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Większość firm podaje ceny za wykonany m2. Zależy to jednak od grubości wykonanego natrysku (dla pianki), czy warstw izolacji. Profesjonalnie wykonana izolacja termiczna to z reguły koszt stu kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Decydują też inne czynniki jak stopień skomplikowania dachu, czy inne trudności występujące w trakcie pracy.

Jeśli jednak decydujesz się na samodzielne wykonanie ocieplania, to warto zapoznać się dokładnie z instrukcjami dotyczącymi technik i materiałów. Stosowanie się do zaleceń producenta jest istotne, ponieważ każdy materiał ma swoją specyfikę. Nie zapominaj również o środkach ochrony osobistej oraz przydatnych narzędziach.

Zobacz także:

Rewolucja w branży izolacji

Piwnica w domu jednorodzinnym - wyjątkowa przestrzeń do przechowywania

Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?

Dodaj komentarz