Kolekcje projektów

Szukaj

Kolekcje projektów

Szukaj

Ostatnie artykuły

Jaki rodzaj domu jest najtańszy w budowie?

Kategorie: Wybór projektu
Jaki rodzaj domu jest najtańszy w budowie?

W przypadku domu szkieletowego tańsze są zarówno materiały, jak i robocizna. Czas budowy jest krótszy, a prace można wykonywać także w chłodniejsze pory roku. Budynki czworoboczne mają z kolei najprostszą konstrukcję, zwłaszcza jeśli wieńczy je płaski dach. Mniej kosztowne są również późniejsze prace wykończeniowe. Do tanich technologii należą też budynki z gliny są jednak mało popularne i napotykają liczne problemy techniczne w trakcie budowy.

Jaki dom jest tańszy w utrzymaniu?

Najtańsze w utrzymaniu są domy energooszczędne. Ich budowa jest kosztowniejsza jednak oszczędności na ogrzewaniu mogą dochodzić nawet do 30% w skali roku. Taki dom wymaga przemyślanego działania na każdym etapie. Zwarta bryła budynku minimalizuje ilość mostków termicznych przyczyniających się do ucieczki ciepła. Znaczenie ma też rozkład pomieszczeń, a przede wszystkim materiały i rozwiązania gwarantujące wysoką izolacyjność termiczną. Zarówno nowoczesne domy drewniane szkieletowe, jak i murowane charakteryzują się podobną termoizolacyjnością i mogą być energooszczędne, a nawet pasywne (niskie zapotrzebowanie na energię cieplną).

Jak zbudować dom za 100 tys.?

Niewielki dom drewniany lub w technologii szkieletowej da się wybudować za kwotę do 100 tys. zł. Powinien mieć prostą bryłę budynku oraz dach płaski albo dwuspadowy. W tej kwocie raczej nie znajdzie się też garaż, podpiwniczenie, czy balkon. Przy domach szkieletowych tańsze będą materiały oraz robocizna. Łatwiej również rozprowadzić elementy instalacji, bez konieczności ingerencji w ściany. Dla budynków o niewielkiej powierzchni tańsze są domy parterowe, które nie wymagają stropu między piętrami, czy schodów. W tej cenie powierzchnia użytkowa nie będzie jednak przekraczać kilkudziesięciu m2.

Z czego najlepiej budować dom?

Dom najlepiej budować z materiałów powszechnie dostępnych takich jak beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton, czy ceramika. Popularne jest również drewno, w tym bale drewniane. Beton komórkowy ma wysoką izolacyjność termiczną i sprawdza się w budowie domów energooszczędnych.  Pod względem termicznym świetnym materiałem jest też ceramika budowlana, w tym pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną. Silikaty są twarde i najbardziej wytrzymałe, ale należy je dodatkowo ocieplać. Keramzytobeton to najlepszy materiał, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Drewno należy z kolei do najtańszych materiałów.

Czy dom szkieletowy jest tańszy od murowanego?

Dom szkieletowy jest tańszy od murowanego o takiej samej powierzchni. Wpływ ma na to krótszy czas budowy. Domy murowane stawia się z reguły przez 2 lata, mokre zaprawy wymagają bowiem wyschnięcia. Budynki szkieletowe można postawić w jeden sezon. Same materiały budowlane również są tańsze. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by budynek bez problemu wytrzymał dziesiątki lat użytkowania to warto kupić droższe, wysokiej jakości drewno. Wówczas ceny materiałów stają się zbliżone jak w przypadku domów w technologii murowanej. Natomiast w domu szkieletowym drewnianym łatwiej i taniej przeprowadzisz też ewentualną rozbudowę.

Co posiadają nowoczesne domy?

Nowoczesne projekty domów posiadają prostą i zwartą bryłę budynku (tzw. nowoczesna stodoła), a także dachy dwuspadowe lub płaskie. Najczęściej są to domy parterowe o panoramicznych przeszkleniach, dzięki czemu wewnątrz jest więcej naturalnego światła. Prosta bryła pozwala zmniejszyć liczbę niekorzystnych mostków termicznych przez które z wnętrza budynku ucieka ciepło. Na dachach płaskich lub dwuspadowych łatwiejszy jest montaż paneli fotowoltaicznych. W nowoczesnych domach często stosuje się innowacyjne technologie jak fotowoltaika. Nowoczesne budownictwo cechują też otwarte, funkcjonalnie rozplanowane wnętrza.

Zobacz także:

Ile kosztuje stworzenie projektu domu?

Ile kosztuje prywatny projekt domu?

Ile kosztuje nowoczesny dom?

Dodaj komentarz